אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש

גלו אם לחתול שלכם יש בעיית משקל

מחקרים שנערכו ברחבי העולם מעידים על כך שכמעט מחצית מכלל חיות המחמד שלנו (ובכלל זה חתולים, כמובן) סובלת מעודף משקל, ואם לא ידעתם, מדובר בסכנה בריאותית של ממש.

איך חתולים צוברים עודף משקל?
בדיוק כמו אצל בני האדם, יש שתי סיבות עיקריות לצבירת קילוגרמים עודפים:

·         מאזן -גבוה של קלוריות: כשהחתול צורך מזון המספק לו כמות קלוריות גבוהה מזו שהוא "שורף", כל הקלוריות העודפות מצטברות כעודפי שומן.

·         מיעוט פעילות גופנית: חתול שאוכל כראוי, אך את מרבית היום מעביר ברביצה ושינה, יתחיל לפתח עד מהרה בעיית משקל.

 

מדוע עודף משקל מסוכן?
לבעיות משקל אצל חתולים צדדים שליליים רבים. מעבר לצד האסתטי, עודף משקל מגדיל את הסיכון להתפתחות מחלות כגון סוכרת, ירידה בתפקודי הכליות עד כדי כשל כלייתי, כבד שומני, מחלות עור וזיהומים, מחלות הנובעות מעומס המשקל העודף על המפרקים והשלד, ירידה בתפקוד המערכת החיסונית, בעיות נשימה, קשיים בהמלטה ועוד. כמו כן, מחקרים הוכיחו כי תוחלת החיים צונחת בתלילות ככל שהחתול שמן יותר.

כיצד נזהה אם החתול שלנו סובל מעודף משקל?
ישנן טבלאות משקל ונוסחאות שבעזרתן אנשי מקצוע קובעים אם החתול שלכם סובל מעודף משקל, אבל ניתן גם לבצע בדיקה ביתית פשוטה כדי לגלות האם משקלו של החתול תקין או לא:

שלב ראשון: בדיקת הצלעות
העבירו את כפות הידיים בעדינות על החתול משני צדיו מכיוון בית החזה לאורך הצלעות, אתם אמורים לחוש את הצלעות והרווחים ביניהן היטב. אם אינכם חשים בצלעות, המשמעות היא שמעליהן הצטברה שכבת שומן, מה שמעיד על משקל שאינו תקין.

שלב שני: בדיקת האגן
העבירו את כפות הידיים משני צדי החתול מכיוון הצלעות אל אגן הירכיים שלו. בין החלק התחתון של הצלעות ועד לעצמות האגן, גופו של החתול צריך להפוך ולהיות צר כך שאתם אמורים לחוש בעצמות האגן. אם לא חשתם בהיצרות והמפגש עם עצמות האגן אינו ברור, ייתכן והחתול סובל מעודף משקל.

שלב שלישי: בדיקת הבטן
מששו בעדינות את בטנו של החתול, אצל כל חתול בוגר ניתן לחוש במעין שכבה רפויה, אך חשוב לוודא כי אין מדובר בשכבה עבה ובולטת מדי. שימו לב כמובן לכך שאצל נקבות (לא כל שכן אלה המניקות) אזור זה יהיה תפוח ובולט יותר בהשוואה לזכרים.

אם אינכם בטוחים באשר לתוצאות, קחו את החתול אל הווטרינר כדי שיבצע בדיקה מקצועית ויספק תשובה חד משמעית.

 

 סכנה ושמה דיאטה
אם החתול שלכם סובל מעודף משקל חשוב מאוד לטפל בבעיה, אך שימו לב: בשום פנים ואופן אין לפצוח בדיאטת "כסאח". הקטנת כמות המזון ו/או שינוי הרכבו בצורה לא מבוקרת עשויה להפעיל תגובה מטאבולית שגורמת לצבירת שומן מוגברת בכבד (תופעה הקרויה כבד שומני).

 

גופם של חתולים הסובלים מכבד שומני מפרק כל ארוחה כשומן ומאחסן אותו בכבד, כדי שיספק לגוף את האנרגיה הדרושה לקיומו. אך הכבד אצל חתולים אינו יעיל בכל הקשור להפיכת שומן לאנרגיה ולכן הוא מהר מאוד חדל מלתפקד, דבר שחושף את הגוף לרעלנים ואף לסכנת מוות.

 

לכן, חשוב לזכור כי דיאטה בקרב חתולים, בעיקר בקרב חתולים זקנים, היא תהליך ארוך והדרגתי שחשוב להתכונן אליו מראש. רצוי להיעזר באיש מקצוע שיסייע בבניית תכנית תזונה שתפחית בהדרגה את כמויות המזון מבלי לגרום למחסור בחלבונים וחומרים חשובים אחרים. במקביל יש להקפיד על תכנית אימון גופני, שתפעיל את החתול ותסייע בבניית מסת השריר ושמירה על גמישות המפרקים, החשובים להישרדותו של החתול.


אולי יעניין אותך לקרוא גם על:

בעיות משקל אצל חתולים – נתונים מעניינים ממחקרים בנושא
תזונה נכונה לחתולים זקנים – אם החתול שלכם כבר זקן, הוא זקוק לתזונה מותאמת

מאמרי תזונה נוספים לחתולים

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד