אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש

תזונת החתול ומשקלו

עם הזדקנותו של החתול, משתנים צרכיו התזונתיים. פעמים רבות חתולים זקנים בררנים יותר לגבי מזונם, ויש ביניהם שמעדיפים לאכול כמויות קטנות יותר בכל ארוחה. לחתולים זקנים עלולות לנשור שיניים, או ששיניהם רגישות בהשוואה לצעירותם, ולכן יתקשו לאכול מזון קשה הדורש לעיסה מרובה.
הגדל


העיכול אצל חתולים זקנים אורך זמן רב יותר, וגם חילוף החומרים שלהם מואט. "באופן כללי אפשר לומר, שככל שחיה מזדקנת, היא הופכת להיות פחות פעילה," אומרת ד"ר דוטי לפלאם, תזונאית וטרינרית מחברת פורינה".

"עם הירידה בפעילות באה ירידה במסת השריר הרזה ובמסת הגוף ובמסת הגוף הרזה, כך שצריכת האנרגיה של חיות זקנות נוטה להיות מועטה." טעות נפוצה של בעלי חיות מחמד היא לתת לחיה המזדקנת שלהם את אותה כמות קלוריות לה נזקקה כאשר הייתה צעירה ופעילה יותר. הדבר גורם להשמנת יתר של החיה. יש לציין שחלק מהחיות ממשיכות להיות פעילות, ולכן זקוקות לאותה כמות קלוריות כבעבר כדי לשמור על משקלן. מזונות מתאימים חתול המזדקן הם
Pro Plan for Senior Cats ו- Cat Chow Vitality "משקל יתר פוגע מאד בחתולים זקנים," מזהיר ד"ר לורנס פוקס, וטרינר מוסמך מטעם איגוד הוטרינרים האמריקאי. "המשקל העודף מכביד על השרירים והמפרקים, מעלה את העומס על הלב והריאות, וקשור למצבים בריאותיים כמו סוכרת או מחלות של הכליות."

אצל חלק מחיות המחמד, הזקנה יכולה לגרום למגמה הפוכה – לנטייה להרזיית יתר. "להרבה חיות מחמד זקנות קשה לעכל את מזונן, וכדי לשמור שמשקלן לא ירד הן זקוקות לתזונה מוגברת ולתפריט עשיר יותר בקלוריות," אומר ד"ר פוקס.

טיבו וכמותו של המזון שאתם נותנים לחיית המחמד בשנותיה המאוחרות יכול להשפיע מאד על איכות חייה. "התזונה לא מרפאת או מונעת מחלות, אבל היא יכולה לעזור לבעל החיים להתמודד עם המחלות מהן הוא סובל או להרגיש טוב יותר כאשר הוא חולה," אומרת ד"ר לפלאם. הזנה נכונה משחקת תפקיד חשוב בשליטה על הרבה סוגימחלות נפוצות אצל חתולים מזדקנים, למשל, מחלות לב, השמנת יתר, סוכרת, אי-ספיקת כליות, בעיות בשיניים וסרטן.

היוועצו בווטרינר שלכם ביחס לצרכים הבריאותיים של חיית המחמד שלכם, ובחרו אתו את סוג המזון המתאים ביותר לחתול הזקן שלכם, מתוך המגוון הקיים בשוק. אם לחיית המחמד שלכם יש מחלה כרונית, הווטרינר עשוי להמליץ לכם על תפריט מיוחד, כדי לסייע לה להתמודד עם הבעיה הספציפית. לדוגמה, רצוי שחתול הסובל מבעיות בלביאכל מזון לחתולים זקנים שהוא דל נתרן.

לדברי לפלאם מזונה של החיה לא צריך להיות נגיש לה כל הזמן, אלא צריך להאכיל אותה בשעות קבועות במהלך היום, ועדיף בבוקר ובערב. לפלאם אומרת: "האכלה בארוחות מסודרות עדיפה עבור חיות זקנות, כי היא מסייעת לכם לעקוב אחר הכמויות שבעל החיים צורך. כך אפשר לוודא שהחיה לא אוכלת יותר מדי או פחות מדי, ולדעת אם יש לה בעיות באכילה ובעיכול. הקפידו למדוד את כמות האוכל שאתם נותנים לחיית המחמד שלכם, כדי שתדעו בכמה יש להגדיל או להקטין את הכמות, אם החתול מתחיל לאבד משקל או להשמין.

עבור הרבה בעלי כלבים וחתולים, החיה המזדקנת שלהם היא חבר הזקוק לתוספת קטנה של טיפול מיוחד. אם תקדישו מעט מזמנכם כדי לעקוב אחר הצרכים התזונתיים המשתנים של חיית המחמד המזדקנת שלכם, זו תהייה טובה קטנה שתשפיע מאד על איכות חייה.

לפרטים נוספים אודות התאמת כמות המזון למצב החתול - יש לעיין בתרשים 9 הנקודות למצב הגופני של החתול.

איך להאכיל את החתול המזדקן שלכם

ככל שחתולים מזדקנים, כך משתנים הצרכים התזונתיים שלהם. התפריט הוא גורם חשוב בשמירה על בריאותו של החתול הזקן. כדי לשמור על משקל גופו והמרץ של החתול, מומלץ להתייחס לגורמים הבאים, שצריכים להשפיע על בחירת סוג המזון שתתנו לחתול, וכמותו.

לחתולים זקנים יש בדרך-כלל חילוף חומרים איטי יותר, ולכן גופם דורש פחות אבות מזון מאשר חתולים גדלים, חתולות הרות או מניקות. חתולים מבוגרים הם בדרך-כלל פחות פעילים ולכן יזדקקו לתפריט מופחת קלוריות. לפי המלצת המועצה הלאומית האמריקאית למחקר (NRC) חתול זקן אמור לקבל כ-79 קלוריות על כל קילוגרם משקל גוף.

השמירה על המשקל חשובה בערוב ימיו של החתול. כיוון שחתולים זקנים פעילים פחות, גופם דורש בדרך-כלל פחות קלוריות. לכן, התאמת מספר הקלוריות שצורך החתול המזדקן בתפריט היומי, יעזור למנוע עלייה במשקל ובעיות בריאותיות הקשורות להשמנת יתר.השמנת יתר נחשבת לבעיה בריאותית משמעותית אצל חתולים זקנים, והיא פוגעת בכ-25 אחוזים מהחתולים.

איבוד משקל מתקדם עלול גם הוא להוות בעיה בריאותית אצל חתולים מבוגרים, ויכול להצביע על בעיות בריאותיות. יש לעקוב באופן סדיר אחר השינויים במשקלם של חתולים מבוגרים. איבוד משקל יכול להצביע על בעיות בריאותיות כמו אי-ספיקת כליות, סוכרת, גידולים או סוגי תחלואה נוספים.

זכרו שחתולים שונים זה מזה, ואפילו אם כל שאר הגורמים זהים, בכל זאת כל חתול נזקק לכמויות מזון שונות, בגלל קצב חילוף החומרים השונה שלו. עליכם להיות רגישים לצרכים התזונתיים הייחודיים לחתול שלכם.

בעיות חוסר משקל

חלק מהחתולים הזקנים נמצאים בסיכון לפתח משקל-חסר. למעשה, אחוז החתולים הבוגרים הסובלים מחוסר משקל, גדול מבכל קבוצות הגיל האחרות.

חתולים זקנים אוכלים פחות בגלל חוסר תאבון או בגלל ירידה בחדות חוש הריח או הטעם. גם בעיות שיניים או מחלות כרוניות תורמות למצב זה. חלק מהחתולים הזקנים אמנם צורכים את אותה כמות מזון, אבל מעכלים אותו ביעילות מופחתת או שסופגים ממנו פחות אבות מזון. לעיתים בעיות אלו נגרמות עקב מחלה.

אם חוסר התיאבון הופך לבעייתי, יש לעודד אכילה על-ידי:
- בחירת מזון טעים יותר ובאיכות גבוהה יותר
- הוספת לחות למזון
- חימום המזון לטמפרטורת הגוף
- מתן אוכל טרי לעיתים קרובות
- עידוד החתול במהלך ההאכלה
- צמצום למינימום של הרעשים והגורמים המלחיצים בזמן ההאכלה.

גם המעבר למזון מופחת קלוריות המומלץ לחתולים זקנים יכול לגרום לאובדן משקל. אם החתול הזקן עדיין פעיל, תפריט מופחת קלוריות עלול להוביל לאיבוד משקל לא תקין.

חשוב לדאוג שחתול הסובל ממשקל-חסר יקבל תוספת קלוריות, כדי לענות על הצרכים התזונתיים שלו. אם איבוד המשקל לא נובע ממחלה ספציפית, מומלץ לתת לחתול מזון עשיר בקלוריות ועתיר באבות מזון. רוב המזונות מופחתי הקלוריות המיועדים לחתולים זקנים, אינם מתאימים לחתולים אלו.

השמנת יתר של חתולים זקנים

כ-25 אחוזים מהחתולים הם שמנים או סובלים מהשמנת יתר. חתול נחשב סובל מהשמנת יתר אם בגלל הצטברות שומן בגופו, גבוה משקלו ב-20 עד 25 אחוזים מהמשקל המומלץ.

משקל עודף מעמיס על איברים כמו הלב, הכבד, העצמות והמפרקים, ועלול לגרום או להחמיר בעיות בריאות אחרות. נמצא שהשמנת יתר גורמת להחמרה או להגדלת שכיחותן של בעיות בריאותיות כגון, סוכרת, מחלות כבד ולבלב, בעיות בתנועה, וסיבוכים בזמן הרדמה וניתוחים.

הדרך הטובה ביותר לקבוע באיזו מידה מתאים תפריט החתול לרמת הפעילות שלו, היא לבחון את מבנה גופו. יש לבדוק את מבנה הגוף לעיתים קרובות, ולדרג את מצבו. מששו את צלעות החתול כדי לדעת אם צריך לשנות את כמות המזון המוגש לו.

דירוג מבנה הגוף של פורינה הוא כלי לבדיקת מצבו של החתול. הדירוג כולל ציורים המתארים תשעה מצבים גופניים של חתולים. סולם הדירוג נע בין כחוש לשמן ביותר. צריך לשאוף להגיע למצב "גוף אידיאלי". חתול במצב כזה הוא בעל פרופורציה טובה, כך שניתן להבחין במותניים מאחורי הצלעות. לחתול במצב גופני אידיאלי יש מעטה שומן מינימאלי באזור הצלעות ומינימום שומן באזור הבטן.

כדי לשמור על החתול הזקן שלכם במצב פעיל ובריא ככל האפשר, חשוב לעשות בקרה על משקלו. אפשר להיעזר בווטרינר כדי לקבוע מהם הצרכים הקלוריים הייחודיים לחתול שלכם. תוכנית דיאטה מוצלחת חייבת לכלול הפחתה בצריכת הקלוריות, עם הקפדה שקצב איבוד המשקל יהיה סביב אחוז עד שניים ממשקל הגוף מדי שבוע. בין הגורמים הנוספים החשובים להצלחה של דיאטת הרזייה:

- האכלה במזון מופחת שומן ומופחת קלוריות, תוך הקפדה על כמות מספקת של אבות מזון
- לא לתת שאריות מזון משולחן האוכל, או מזון עתיר שומן
- מתן מנות מדודות במקום האכלה חופשית
- הגדלת רמת הפעילות
- הגבלת כמות החטיפים לחתול כך שיהוו עד 10 אחוזים מצריכת הקלוריות היומית
- האכלת החתול בכמויות קטנות יותר של מזון מספר פעמים ביום, מה שיסייע להאיץ את קצב 
  חילוף החומרים.
- לא לתת תוספי מזון, אלא לפי המלצה של ווטרינר.

תזונת החתול ומשקלו עם הזדקנותו של החתול, משתנים צרכיו התזונתיים. פעמים רבות חתולים זקנים בררנים יותר לגבי מזונם, ויש ביניהם שמעדיפים לאכול כמויות קטנות יותר בכל ארוחה. לחתולים זקנים עלולות לנשור שיניים, או ששיניהם רגישות בהשוואה לצעירותם, ולכן יתקשו לאכול מזון קשה הדורש לעיסה מרובה. העיכול אצל חתולים זקנים אורך זמן רב יותר, וגם חילוף החומרים שלהם מואט.

"באופן כללי אפשר לומר, שככל שחיה מזדקנת, היא הופכת להיות פחות פעילה," אומרת ד"ר דוטי לפלאם, תזונאית וטרינרית מחברת פורינה". "עם הירידה בפעילות באה ירידה במסת השריר הרזה ובמסת הגוף ובמסת הגוף הרזה, כך שצריכת האנרגיה של חיות זקנות נוטה להיות מועטה." טעות נפוצה של בעלי חיות מחמד היא לתת לחיה המזדקנת שלהם את אותה כמות קלוריות לה נזקקה כאשר הייתה צעירה ופעילה יותר. הדבר גורם להשמנת יתר של החיה. יש לציין שחלק מהחיות ממשיכות להיות פעילות, ולכן זקוקות לאותה כמות קלוריות כבעבר כדי לשמור על משקלן. מזונות מתאימים חתול המזדקן הם Pro Plan for Senior Cats ו- Cat Chow Vitality

"משקל יתר פוגע מאד בחתולים זקנים," מזהיר ד"ר לורנס פוקס, וטרינר מוסמך מטעם איגוד הוטרינרים האמריקאי. "המשקל העודף מכביד על השרירים והמפרקים, מעלה את העומס על הלב והריאות, וקשור למצבים בריאותיים כמו סוכרת או מחלות של הכליות." אצל חלק מחיות המחמד, הזקנה יכולה לגרום למגמה הפוכה – לנטייה להרזיית יתר. "להרבה חיות מחמד זקנות קשה לעכל את מזונן, וכדי לשמור שמשקלן לא ירד הן זקוקות לתזונה מוגברת ולתפריט עשיר יותר בקלוריות," אומר ד"ר פוקס. טיבו וכמותו של המזון שאתם נותנים לחיית המחמד בשנותיה המאוחרות יכול להשפיע מאד על איכות חייה. "התזונה לא מרפאת או מונעת מחלות, אבל היא יכולה לעזור לבעל החיים להתמודד עם המחלות מהן הוא סובל או להרגיש טוב יותר כאשר הוא חולה," אומרת ד"ר לפלאם. הזנה נכונה משחקת תפקיד חשוב בשליטה על הרבה סוגי מחלות נפוצות אצל חתולים מזדקנים, למשל, מחלות לב, השמנת יתר, סוכרת, אי-ספיקת כליות, בעיות בשיניים וסרטן.

היוועצו בווטרינר שלכם ביחס לצרכים הבריאותיים של חיית המחמד שלכם, ובחרו אתו את סוג המזון המתאים ביותר לחתול הזקן שלכם, מתוך המגוון הקיים בשוק. אם לחיית המחמד שלכם יש מחלה כרונית, הווטרינר עשוי להמליץ לכם על תפריט מיוחד, כדי לסייע לה להתמודד עם הבעיה הספציפית. לדוגמה, רצוי שחתול הסובל מבעיות בלביאכל מזון לחתולים זקנים שהוא דל נתרן. לדברי לפלאם מזונה של החיה לא צריך להיות נגיש לה כל הזמן, אלא צריך להאכיל אותה בשעות קבועות במהלך היום, ועדיף בבוקר ובערב. לפלאם אומרת: "האכלה בארוחות מסודרות עדיפה עבור חיות זקנות, כי היא מסייעת לכם לעקוב אחר הכמויות שבעל החיים צורך. כך אפשר לוודא שהחיה לא אוכלת יותר מדי או פחות מדי, ולדעת אם יש לה בעיות באכילה ובעיכול. הקפידו למדוד את כמות האוכל שאתם נותנים לחיית המחמד שלכם, כדי שתדעו בכמה יש להגדיל או להקטין את הכמות, אם החתול מתחיל לאבד משקל או להשמין.

עבור הרבה בעלי כלבים וחתולים, החיה המזדקנת שלהם היא חבר הזקוק לתוספת קטנה של טיפול מיוחד. אם תקדישו מעט מזמנכם כדי לעקוב אחר הצרכים התזונתיים המשתנים של חיית המחמד המזדקנת שלכם, זו תהייה טובה קטנה שתשפיע מאד על איכות חייה.

 

מאמרי תזונה נוספים לחתולים

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד