אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש

תזונה מלאה ומאוזנת לגור הכלבים שלכם

 

כמו בבני אדם, גם בכלבים הבסיס לבריאות טובה ואיכות חיים גבוהה מתחיל בתזונה נכונה. וכמו בבני אדם, הדרישות התזונתיות של הכלב מורכבות, במיוחד בחודשים הראשונים לחייו. לכן, כדי לספק לו את כל צרכיו התזונתיים, יש לבסס את תפריט הכלב אך ורק על מזון מסחרי שמצויין עליו "מזון מלא ומאוזן לכלב". הדבר נכון כפליים כשמדובר בגור הנמצא בתקופת גדילה מואצת: תזונתו בשלבים הראשונים של חייו תשפיע על מבנהו ובריאותו הן כגור והן ככלב בוגר. בנוסף למזון, חשוב תמיד לוודא שיש לכלב כל הזמן מים טריים בכלי מתאים ונקי.

קיימים כיום מזונות מסחריים רבים ברמות שונות של איכות, כאיכותיים ביותר נמצאים ברמת "סופר פרמיום". המזונות מופיעים בצורות ובטעמים שונים וכן בטווח מחירים רחב, כשהמחיר לרוב קשור באופן ישיר לאיכות.

אין צורך לדאוג לכך שהכלב "ישתעמם" מהאוכל האחיד. ההפך, כלב שמשנים לו תכופות את סוג המזון מפתח אנינות טעם ואז מתחילות בעיות האכילה: הכלב כבר לא מוצא עניין באוכל שלו ואנו מתחילים לרוץ אחרי גחמותיו הקולינריות (וכבר שמענו על כלבים שהסכימו לאכול אך ורק סטייק בקר בגריל!).אם הכלב שלכם נהנה מהמזון היבש שאתם מגישים לו, והוא מתאים לו מבחינה רפואית, המשיכו לתת את אותו סוג מזון.

בעיית האנינות מתחזקת גם כשמתחילים לתת לכלב שאריות מהמזון שלנו. הכלב מהר מאוד מתרגל לטעם הנפלא של הבישול הביתי ומתחיל לסרב למזון היבש. היות ולא נוכל לספק את הדרישות התזונתיות המיוחדות של הכלב, מוטב להימנע מלהיכנס לצרות מלכתחילה. בנוסף, לגזעים מסוימים יש נטייה ל"נישנושים" והשמנה, כך שהרגלי אכילה גרועים וכלב שמן הם, לצערנו, מראה נפוץ. לכלבים שמנים יש נטייה לפתח מחלות שונות העלולות לפגוע בצורה קשה בבריאות הכלב ובאיכות חייו.

 

מה תמצאו על המדף?

המזונות המסחריים היבשים מחולקים לפי צרכים שונים (מזון גורים, בוגרים, קשישים, מזון דיאטטי, ועוד ועוד). בשלב הראשון של חייו הגור צריך לקבל מזון גורים (Puppy). בהמשך, יש סוגים שונים כשלכל יצרן יש "תוכנית מזון" המייעדת מזון מסוים לגילאים השונים. אני ממליץ בשלבי הגדילה של הגור לתת לו מזון מסחרי יבש משובח (סופר-פרמיום). במזונות הסופר-פרמיום יש רכיבי מזון איכותיים יותר ברמת נעכלות גבוהה כך שכמות המזון הדרושה לכלב קטנה יותר. כמו כן, כמות הצואה קטנה יותר ויש הטוענים שגם הריח שלה פחות נורא! ככלל, המזונות המשובחים יקרים יותר מהמזונות הסטנדרטים, אך זוהי בהחלט השקעה לטווח ארוך בבריאות ובמבנה הכלב.

בכל מעבר ממזון אחד לאחר יש לעשות זאת בהדרגה כשכל פעם מערבבים מעט יותר מהמזון החדש במזון הקודם עד שמגיעים למעבר שלם. לעיתים כלבים רגישים למרכיב מסוים באוכל ולכן יש לשים לב אם האין בעיות במהלך המעבר – צואה תקינה, הקאות, מצב העור וכיו"ב.

 

מתי מאכילים את הכלבלב?

בגיל 7-8 שבועות ועד גיל ארבעה חודשים הגור אמור לקבל את מנת המזון שלו בארבע ארוחות ביום. מספר הארוחות מצטמצם עם הגדילה, כשבסביבות גיל 6-7 חודשים ניתן לתת את המנה בשתי ארוחות ביום ובערך בגיל שנה לרדת לארוחה אחת. במידה ומתאפשר, מבחינה רפואית מומלץ לחלק את המנה היומית לשתי האכלות למשך כל חיי הכלב. אלו הם רק קווים מנחים: צריך לבדוק תמיד אם הגור נראה טוב (מדד טוב הן הצלעות: אסור לראות אותן אך צריך להרגיש אותן במישוש), הגור גדל ומתפתח טוב ותאבונו בריא.

זהירות, טעויות נפוצות

• אין לתת לגור תוספות תזונתיות (כגון קלציום או ויטמינים). תוספות אלו יכולות לגרום לנזק רב ובלתי הפיך במידה והן ניתנות ללא התוויה רפואית. מזון הגורים המסחרי המאוזן והמלא מיועד לספק את כל הצרכים התזונתיים של הגור ותוספות מיותרות יכולות כאמור להזיק ביותר.

• אין לתת לכלב עצמות למאכל: הן עלולות להתקע במערכת העיכול, לקרוע את דופן הושט או המעי וגם לגרום לחסימות וסתימות. לכן, העצמות מקומן בזבל!

• אין לתת לכלבים שוקולד (הוא מכיל חומר שרעיל לכלבים!).

• אין לתת לכלבים בצל על כל צורותיו (חי, מבושל, מטוגן וכו').

 

בתאבון!

 

לפני הדפסה, בחר את הנושאים שאותם תרצה להדפיס:
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד