אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש

גלו אם לכלב שלכם יש עודף משקל

לא רק בני אדם סובלים מעודף משקל, גם חיות המחמד שלנו עלולות לעלות במשקל אם לא דואגים לפקח על התזונה והפעילות הגופנית שלהן. מנתוני המחקרים מסתבר שכמחצית מחיות המחמד נוטות להשמין יתר על המידה, מה שמשליך באופן ישיר על בריאותן ותוחלת החיים שלהן.

מדוע כלבים משמינים?
מנגנון ההשמנה בקרב כלבים זהה לזה שקיים בבני אדם ומורכב משני פרמטרים:

·         עודף קלוריות: כשהכלב צורך יותר קלוריות מאלו שהוא שורף, הקלוריות העודפות מצטברות בגופו והוא משמין.

·         פעילות גופנית מועטה: כלב שרוב היום שוכב ללא תנועה ישרוף מעט מאד קלוריות ואז, גם תזונה שלכאורה אמורה לספק את צרכיו, יכולה להפוך עם הזמן לעודף משקל.

 

סכנה ושמה עודף משקל
ממחקרים שנערכו בנושא עולה כי תוחלת החיים של כלב עם עודף משקל יורדת בצורה משמעותית. הסיבה לכך היא שעודף משקל גורר איתו לא מעט בעיות בריאותיות חמורות כגון: בעיות קרדיווסקולאריות (מחלות הקשורות במערכת כלי הדם והלב), סוכרת, ירידה בתפקודי הכבד, מחלות עור וזיהומים,
בעיות במפרקים שמתפתחות בשל המשקל העודף שמעיק על המפרקים והשלד, מערכת חיסונית מוחלשת, בעיות נשימה, קשיים בהמלטה ועוד. לכל אלו מתווסף הצד האסתטי שנפגם במקרים של עודף משקל חריג.

איך נדע אם הכלב סובל מעודף משקל?
בצעו את בדיקת שלושת השלבים על פי ההנחיות הבאות. אם גיליתם חריגה באחד או יותר מן הסעיפים, ייתכן והכלב שלכם סובל מעודף משקל. בכל מקרה, אם יש ספק, תמיד עדיף להיוועץ בבעל מקצוע. קחו את הכלב אל הווטרינר, הוא ידע לומר לכם בוודאות אם ישנה בעיה.

שלב ראשון: בדיקת כלוב הצלעות
העבירו את כפות הידיים בעדינות על הכלב משני צדיו מכיוון בית החזה לאורך הצלעות, אתם אמורים לחוש את הצלעות והרווחים ביניהן היטב. אם אינכם חשים בצלעות, המשמעות היא שמעליהן הצטברה שכבת שומן, מה שמעיד על משקל עודף.

שלב שני: בדיקת פרופיל
העמידו את הכלב והביטו בו מהצד כשעיניכם בגובה מרכז גופו. אצל כלבים במשקל תקין ניתן לראות בבירור כיצד הבטן משתפלת כלפי מעלה מקצה כלוב הצלעות לכיוון האגן. אצל כלב עם בעיות משקל הבטן תהיה נפולה ולא יהיה ניתן לראות את ההשתפלות.

שלב שלישי: מבט עילי
הביטו על הכלב מלמעלה, אצל כלב בעל משקל תקין ניתן לראות בבירור את בליטת עצמות האגן. אם אצל הכלב שלכם נראה כאילו כלוב הצלעות מתחבר ישירות לרגליים האחוריות, יכול הדבר להעיד על משקל שאינו תקין.

 

סכנה ושמה עודף חלבונים
אחת הבעיות בתזונה לקויה בקרב כלבים נובעת מהתפיסה השגויה כי הם זקוקים לחלבון (בשר) כמרכיב עיקרי בתזונה. אמנם נהוג לחשוב כי כלבים הם קרניבורים, אך האמת היא שהם יותר קרובים אלינו ומוגדרים כאוכלי-כל. לכן, תזונה נכונה של כלבים צריכה להכיל כמויות מאוזנות של חלבונים, פחמימות ושומנים.

 

כלב שניזון רק מבשר לא יקבל את מכלול הוויטמינים והערכים התזונתיים החשובים לשמירת בריאותו. לדוגמה, מחסור  בסידן (שנמצא בכמויות קטנות בבשר) עלול לגרום לפגיעה בבניית השלד. במקרים חמורים, עודף חלבונים עלול לגרום לעומס על הכליות (גוף הכלב מפריש את עודף החלבונים דרך מערכת השתן) וכמובן גם להשמנה.

 

מציאת הרכב המזון המתאים לכלב שלכם מאוד נחוצה לבריאותו. כל כלב זקוק למאזן שונה של ערכים תזונתיים ויש להתאים את סוג המזון והרכבו בהתאם. כך למשל, כלבים מבוגרים, גורים, כלבות בהיריון וכלבים המבצעים עבודה מאומצת זקוקים להרכב מזון שונה המותאם עבורם במיוחד וחשוב להתייעץ על כך עם מומחה בתחום.

שילוב בין תזונה נכונה המכילה מגוון ערכים תזונתיים ובין פעילות גופנית סדירה, יבטיח לכלב שלכם בריאות טובה יותר, מראה חינני ואריכות ימים.

 

 

 

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם על:

פעילות גופנית ומשחק – חשיבות הפעילות הגופנית לבריאותו הפיזית והנפשית של הכלב
בעיות במפרקים – מה גורם לבעיות מפרקים אצל כלבים וכיצד לטפל בהן
תזונה המותאמת לכלבים מבוגרים - מהו המזון המתאים לכלבים מבוגרים
תזונה המיועדת לגורים – כיצד לבחור במזון המתאים לגור שלכם
תזונה המיועדת לכלבות בהיריון – מדוע חשוב כל כך לספק לכלבה בהיריון מזון מיוחד
תזונה לכלבים המבצעים עבודה מאומצת – הכלב שלכם "עובד קשה"? מגיעה לו תזונה מיוחדת!

 

לפני הדפסה, בחר את הנושאים שאותם תרצה להדפיס:
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד