אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש

כלבים: מחלות גורים נפוצות

 

גור כלבים קטן ופרוותי זה אחד הדברים הכי חמודים שיש. הגורים הקטנים הם תינוקות וממש כמו תינוקות הם מאוד רגישים ופגיעים לווירוסים וחיידקים ושאר טפילים, משום שהמערכת החיסונית שלהם שברירית ובתהליכי הבשלה. דיברנו עם הווטרינר אייל נחמיאס על מחלות גורים נפוצות, הטיפול המומלץ והטיפול המניעתי.

המחלה: פרוו וירוס

התסמינים: מתחיל בהקאות וממשיך בשלשול דמי, העלולים לגרום להתייבשות מהירה ומוות. מחלה התוקפת גורים מגיל 3 חודשים עד גיל שנה ויותר. מחלה זו לא מסוכנת לאדם.  

הטיפול: אשפוז מיידי, עירוי נוזלים, פלזמה, טיפול אנטיביוטי בשל הפגיעה במערכת חיסון. חשוב לציין שככל שמגיעים מוקדם יותר לטיפול, הסיכוי לשרוד גבוה יותר.

המחלה: כלבלבת

התסמינים: שלשולים, נזלת, שיעולים. דלקת בדרכי אוויר עליונות המתפתחת לדלקת ריאות ובשלב מתקדם הפרעות עצביות קשות (כשהכלב נכנס לעוויתות או 'טיקים') ואף מוות. מחלה זו לא מסוכנת לאדם.

הטיפול: אשפוז מיידי, חיבור לעירוי נוזלים, אנטיביוטיקה ואנטי סרום – מבנק הדם לחיות מחמד ובו נוגדנים טבעיים לווירוס, שהופקו מכלבים שחוסנו לנגיף דומה של עופות. הרבה כלבים ניצלו בזכות אנטי סרום, אבל חשוב להגיע לפני שיש פגיעה עצבית. כשמערכת העצבים נפגעת יש סיכוי קטן לשרוד.

המחלה: דלקת כבד נגיפית

התסמינים: מחלה פחות נפוצה הפוגעת בכבד ובעיניים. שלשולים, הקאות ושינוי בקרנית העיניים (הן נעשות כחולות). עלולה לגרום לתמותת גורים צעירים. מחלה זו לא מסוכנת לאדם. היא עלולה לקרות כשהאם קיבלה חיסון משושה בזמן ההיריון.

הטיפול: אשפוז, עירוי נוזלים, פלזמה.  

המחלה: לפטוספירוזיס – עכברת

התסמינים: חיידק אשר פוגע בכליות ובכבד, וגורם לחום גבוה, הקאות, שתיית מים מרובה, התמוטטות. מחלה זו מסוכנת לאדם העשוי להידבק דרך הפרשות.

הטיפול: אשפוז, בעיקר עירוי נוזלים, אנטיביוטיקה, ומתן תרופות שמיועדות להציל כליה וכבד.

המחלה: כלבת

התסמינים: וירוס המועבר בנשיכה על ידי רוק נגוע. מחלה זו מסוכנת לאדם. בהתחלה ניכרים סימנים של חברות יתר מצד הכלב, השלב הבא הוא תוקפנות, פעילות מעוררת של המוח המיתרגמת להתנהגות של הכלב כאילו הוא תחת השפעת סם מעורר ואז מגיע השלב של שיתוק שרירי הבליעה והנשימה ומוות. בכל נשיכה יש חשש לכלבת ויש אפשרות להסגר או הסגר בית. אך בעיקר כשמדובר בכלבים מרקע לא ידוע, כלבים משוטטים או כאלה שנמצאו בחיק הטבע.

הטיפול: אין טיפול, כלב שחלה בכלבת - מושמד. אלו מחלות שהוגדרו על ידי ארגון הבריאות העולמי כמחלות שאסור לטפל בהן והפתרון היחיד הוא השמדת בעלי החיים הנגועים וחיטוי המבנה בו חיו.  על פי חוק פקודת הכלבת כל גור מגיל 3 חודשים מחויב בחיסון. העדר חיסון עלול להוביל להסגרתו של הכלב לחצי שנה.

המחלה: שעלת המכלאות

התסמינים: שיעול הנשמע כאילו נתקע לכלב משהו בגרון, פליטת ריר וקצף, תחושת מחנק והקאות. מחלה זו אינה מסוכנת לאדם.  

הטיפול: אנטיביוטיקה, תרופות נגד שיעול כדי להרגיע את הגירוי. מחלה נפוצה בעיקר בעונות מסוימות ומופצת בקלות במקומות בהם ריכוזי כלבים.

המחלה: תולעת הפארק

התסמינים: תולעת עגולה הנפוצה בישראל וגורמת לגידולים על הוושט, קרעים בעורק הראשי שיתוקים, גידולים סרטניים ומוות.

הטיפול: מניעתי – הניתן בין חודש ל-3 חודשים, תלוי אם מדובר בכלב בסיכון. יש רגישת מיוחדת לגזעים מסוימים. ההידבקות מתרחשת בקיץ ובשל תקופת דגירה ארוכה, את הכלבים החולים רואים בחורף.

המחלה: תולעי מעיים

התסמינים: נפוצות מאוד בישראל, חלקן מועברות על ידי פרעושים וחלקן על ידי בליעה וליקוק. חלקן משותפות לבני אדם לכן חשוב להקפיד על טיפולים מונעים כדי שהכלב לא ידביק ילדים קטנים או נשים בהריון. ניתן לאבחן על ידי בדיקת צואה. כשיש הרבה תולעים הן יוצאות בהפרשת צואה.

הטיפול: מניעתי - כל 6 חודשים בכדורים.

המחלה: פרעושים

התסמינים: טפילים חיצוניים מוצצי דם הגורמים לאלרגיות קשות, מעבירי מחלות כמו תולעי מעיים. הדרך לאתר אותם לא פשוטה, בייחוד אם הפרווה בצבע כהה, אך לעיתים ניתן להבחין בהם או בצואה שלהם, בנוסף -הכלב מתגרד.

הטיפול: מניעתי - בטיפות או תרסיסים שונים, וכן בכדורים אחת לחודש.  

המחלה: קרציות

התסמינים: טפילים חיצוניים מוצצי דם ומעבירי מחלות גם לאדם וגם לכלב. מחלה עונתית הקיימת בעיקר בקיץ.

הטיפול: מניעתי - קולר נגד קרציות או טיפות.

 

ייעוץ לכתבה: ד"ר אייל נחמיאס, וטרינר חברת פורינה .

מאמרי סגנון חיים כלבים

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד