אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש

על כלבים וילדים

אוהבי כלבים לא יופתעו לשמוע שכלבים יכולים להגיע לרמה קוגניטיבית של ילד בן 4 – כלומר הם מבינים יותר מ-250 מילים – וזאת רק אחת הסיבות לקשרים המרגשים שיכולים להיווצר בין כלבים לילדים. יש סיבות נוספות, כמו למשל המבנה שבו הם חיים: כמו בני האדם, כלבים חיים בלהקות, ויש להם היררכיה ביתית.

כחלק מחיי הלהקה, הכלב תמיד יהיה צמוד לחברי להקתו (אלא אם הרביצו לו) וירצה לשחק עימם, לישון בקרבתם, וכמובן לאכול איתם. זה מאוד מזכיר ילדים קטנים, שבשלבים המוקדמים של חייהם צריכים ורוצים חברה, אהבה ומשחקים. הכלבים, בעניין זה, לא מחליפים קשר עם בני אדם עבור הילד, אלא משמשים כתוסף מעולה, חבר קרוב לשיחה, לשיתוף בחוויות האישיות ולתחושת קשר טוב ושייכות.

 

גור כלבים וגור אנשים. שילוב מועיל

כלבים וילדים לומדים כמעט באותה צורה קוגניטיבית. החיבור עם הכלב וההכרות עם עולמו תורמים לפיתוח כישורי הסבלנות והכבוד ההדדי אצל ילדים. כך, למשל, תוך כדי מתן פקודות בסיסיות לכלב כגון: "שב", "תן יד", "ארצה", "אליי" וכו', יפתח הילד את הקואורדינציה ואת יכולת האמפתיה כלפי חברו הטוב ביותר. הגילאים המתאימים להתחלת הכישורים הלימודיים נע בין מגיל 4 והלאה, ואם זה מתחיל מהכלב – זה ממשיך לכל מי שסובב את הילד.

 

כלב זה אח

הקשר העמוק ביותר בין בני אדם לחיות משפיע עלינו מגיל קטן ועד זקנה. הכלבים עוזרים לבני אדם ונותנים לנו אהבה גדולה, לא שופטים, מקבלים אותנו ללא תנאי. יש לזה גם ביסוס מחקרי: מחקרים מראים שכלבים משרים רוגע בבית. כשמלטפים כלב לפחות שתי דקות ביום, לחץ הדם יורד בכ-10%, מחלות לב 8%, כולסטרול 10%, ומחלות כלליות 8%.

 בבסיס של הכלב ושל הילד יש שפע של אהבה ללא שפיטה. שילוב בין ילד לכלב מפתח את הכישורים החברתיים, ברמת השיחה ובמחוות ההתנהגות הבסיסיות של הילד. הכלב מעניק תחושת ביטחון למשפחה, ובפרט ביטחון עצמי לילד, בפיתוח וחיזוק הסבלנות והמנהיגות, התמודדות עם כישלונות והצלחות דרך אימון חיובי לכלב. הטיפול בכלב משלב את הילד באחריות הכללית בבית. אם הוא נדרש להוציא את הכלב לטיול היומי, לדאוג לאוכל שלו ולמשחק, הוא זוכה לסיפוק רב כמי שנוטל חלק פעיל בניהול הבית.

 

איזה כלב מומלץ להביא לילדים?

כלב שנכון למשפחה אחת אינו נכון לשנייה. כל כלב הוא עולם ומלואו, האופי שלו נבנה על ידי גורמים גנטיים, תורשתיים וחברתיים-סביבתיים, כך שכל גזע יכול להתאים לילד. כלבים רגועים מתאימים לרוב לילדים היפר-אקטיביים, וכך גם לחילופין, ילדים רגועים מדי ומופנמים צריכים כלב אקטיבי, אך ליתר ביטחון קחו מאלף מוסמך אשר ייתן לכם את העצות בבחירת הכלב הכי נכון בשבילכם ובשביל ילדכם.

 כלבים הם חיות של חיזוקים ועונשים, בדיוק כמונו, אך ברגע שנאלף את הכלב בגישה חיובית הכלב ילמד מהר יותר, בני המשפחה ייהנו מתהליך האילוף ולרוב ייפתרו רוב בעיות ההתנהגות הלא רצויות. חשוב מאוד לעבוד עם הכלב ולאלף אותו בשילוב הילדים. מומלץ שלא להביא מאלף כלבים אגרסיבי לסביבת ילדים.

 

מאמרי סגנון חיים כלבים

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד