אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש

5 טיפים לטיפול נכון בכלב מזדקן

הקפדה על העצות הבאות עשויה לשפר את איכות החיים של כלבכם בהגיעו לגיל השלישי


ממש כמו בני אדם, גם כלבים מגיעים לגיל שבו הם מתחילים לחוש את בגידת הגוף והראש, ולמעשה מזדקנים. בעוד שכלבים קטנים מזדקנים לאט יותר, והם גם חיים יותר, כלבים גדולים נכנסים לגיל השלישי כבר בשנה השביעית לחייהם. אולם, עם טיפול נכון ומבוקר כלבים יכולים להאריך חיים וגם לשמור על איכותם. אז על מה חשוב להקפיד ואיך אפשר לסייע להם? קבלו 5 טיפים:

1. עם היד על הדופק: מעבר לשגרת הטיפולים והחיסונים הרגילה, כלב מבוגר זקוק לבדיקה שנתית מקיפה כדי לבחון את תפקודי המערכות השונות בגופו ולאבחן בעיות, אם קיימות. הבדיקה אצל הווטרינר צריכה לכלול בדיקות דם ושתן. שינויים הורמונליים שכיחים ביותר בגיל השלישי והווטרינר יכול לבחון גם הבט הזה. חשוב להקפיד על הבדיקה בכל שנה, וגם כאשר נראה כי הכלב מתפקד כראוי לגילו, שכן יש לא מעט בעיות רפואיות שמתפתחות בהדרגה ואינן נראות לעין. כמובן שבמידה שחלה הדרדרות כלשהי בתפקוד הכלב, או שיש שינוי קיצוני בהתנהגותו או בפעילותו, יש להביאו לבדיקה וטרינרית .

2. מזון לגוף ולנפש: יש חשיבות רבה לאיכות המזון שאתם מעניקים לכלבכם ולהתאמתו לגילו ולצרכיו הפיזיים והרגשיים. קיים מזון איכותי, המותאם לאוכלוסיית הכלבים המבוגרים ומעניק להם את המרכיבים שהם זקוקים להם. קיימים סוגי מזונות אשר מונעים בעיות מפרקים ומסייעים לתפקודי כליות, ויש גם מזון מיוחד שמסייע לתפקוד הקוגניטיבי, מאט את ההידרדרות בתחום זה ומעניק אנרגיה למוח, מה שמאפשר שמירה על תפקודו.

3. שגרה עם גמישות: חשוב מאוד לשמור על השגרה בחיי הכלב, לצאת איתו לטיולים היומיים, לשחק איתו, להקפיד על זמני האכלה, מקום לינה קבוע ועוד. הכלב לא ירגיש בנוח אם תעשו שינויים קיצוניים בבת אחת. עם זאת, יש להתאים את השגרה למצבו ולצרכיו הייחודים. עם ההזדקנות חלה האטה ברמת האנרגיה והוא הופך לפחות פעלתן. ניתן לשקול קיצור של זמן הטיול והמסלול, לקצר את זמן המשחק ולהתאים את האתגרים למצבו הפיזי והרגשי. בזמני הטיול חשוב להיות קרובים אליו ולהעניק לו את הביטחון שהוא זקוק לו – במידה ששמיעתו נפגעה, הוא לא ישמע אתכם כשאתם קוראים לו. בנוסף, אם חלה נסיגה ברמת ההתמצאות שלו, הוא עלול לאבד אתכם ולא לדעת איך לחזור הביתה.

4. טיפוח שוטף: הקפידו על שגרת הטיפוח של הכלב ועל ניקיונו. הברישו את פרוותו, צחצחו את שיניו והעניקו לו טיפול מונע לפרעושים וקרציות. כלבים רבים בגיל השלישי סובלים מבעיות שיניים וחניכיים, מפגיעה במצב הפרווה ומרגישות לדלקות אוזניים ועיניים. אם כלבכם סובל מבעיות שיניים רככו לו מעט את האוכל היבש ובאופן כללי היו ערים לכך שבתקופת ההזדקנות, בדומה לתקופת הינקות, יש צורך בטיפול צמוד ומסור יותר מצדכם.

5. הרבה סבלנות: בגיל השלישי השמיעה והראייה של הכלב נפגעות, יש לו כאבי שרירים ומפרקים, הוא חש עייפות גדולה יותר וחלים בו שינויים פיזיולוגים רבים. כל זה בהכרח משפיע גם על מצבו הנפשי ומכאן גם על התנהגותו. כלבים עלולים להגיב בתוקפנות אם לא שמעו אתכם או אדם אחר מתקרב ופתאום מלטף או נוגע בהם. בעיות בזיכרון ובתפקודי המוח יכולות להביא לחרדות ולבלבול שישפיעו על התנהגותו של כלבכם. הוא עלול להפוך לחסר סבלנות ולאגרסיבי, או לחלופין להסתגר בעצמו ולתקשר אתכם ועם אחרים הרבה פחות מבעבר. חשוב מאוד לגלות כלפיו סבלנות ואהבה. הכלב שלכם צריך אתכם, הוא חש בבגידת גופו וגם הוא חושש מהשינויים שעוברים עליו. עליכם להיות סובלניים יותר, להכיר במגבלות הפיזיות החדשות ולהקל עליו ככל הניתן. נסו להימנע מחופשת ארוכות ומהיעדרויות תכופות מן הבית, ונסו לדאוג שהוא ישהה זמן רב ככל הניתן עם המשפחה או חברים.

 

 

מאמרי סגנון חיים כלבים

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד