אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש

5 טיפים לשמירה על בריאותו של כלב גזעי

החלטתם לאמץ כלב גזעי? הביאו בחשבון שעם התעודות והשושלת המפוארת מגיעות גם מחלות גנטיות. ממה צריך להיזהר ואיך נכון לטפל בו? מדריך


יש מאות סוגי כלבים גזעיים בכל רחבי העולם, כאלה הנושאים תעודות של ארגוני כלבנים מוכרים בעולם. כלבים גזעיים נולדים כתוצאה מהרבעה מכוונת של סוגי כלבים דומים, במטרה לבודד תכונות אופי ומבנה פיזי מסויימים. הרבעה כזו מייצרת קרבה גנטית גבוהה, ועל כן הסיכוי לפגם גנטי שעלול להוביל למחלות, גבוה יותר אצל כלבים גזעיים מאשר בקרב כלבים מעורבים. אצל כלבים מעורבים הסיכוי ששני גנים פגומים יימצאו אצל הצאצא נמוכים יותר.

מאחר שכלבים גזעיים חשופים יותר למחלות מכלבים מעורבים, חשוב לדעת איך להגן עליהם מפני המחלות ואיך לטפל בהם. הנה 5 טיפים לטיפול נכון בבריאותו של כלב גזעי.

1. תכנון: הימנעו מקנייה אימפולסיבית של כלב גזעי. חשוב לתכנן מראש ולבדוק היטב ממי אתם קונים. חשוב להכיר היטב את סוג הכלב ואת מאפייניו הפיזיים וההתנהגותיים. אחד היתרונות הגדולים של כלבים גזעיים הוא שניתן לצפות מראש את המבנה הפיזי שלהם ואת התנהגותם, ובהתאמה גם את המחלות התורשתיות והרגישויות הרפואיות שהם חשופים אליהן. על כן חשוב להכיר היטב את השושלת וממה להימנע. ערכו הסכם מראש עם מגדל הכלב, שבו ייקבע כי במידה שהכלב יימצא לא בריא לאחר בדיקה, ניתן יהיו להחזירו אליו (הסכם כזה מוגבל לרוב ל-4 ימים).

2. רק עם תעודות: קנו כלב גזעי רק ממגדל מוסמך, השייך למועדון כלבנים מוכר, ורק עם תעודה. רק במקרה כזה תוכלו להיות בטוחים ביחס להיסטוריה הרפואית של הכלב ולשושלת שלו. בידקו גם אם המגדל משווק את הכלב כ"גזעי ללא תעודות". במקרה שלכלב אין תעודות – הוא לא גזעי. מרגע שקניתם כלב גזעי תוכלו לצמצם את הסיכוי למחלות, כי ברוב המקרים בעת ההרבעה בין הכלבים הגזעיים נבדקות מוטציות גנטיות ומצטמצמים הסיכויים לפגעים ומחלות.

3. בדיקה וטרינרית: לאחר שאימצתם את הכלב, חשוב לבצע בדיקה מקיפה ואבחון מלא אצל וטרינר. לגזעים השונים יש רגישויות וחשיפות למחלות שמאפיינות אותם. הווטרינר יוודא שהכלב בריא וכן ידריך אתכם כיצד לטפל בו כדי למנוע מחלות. כך למשל, אצל גזעי כלבים עם נטיות לבעיות אוזניים חשוב לספר את הפרווה באזור האוזניים, לשמור באופן תדיר על ניקיונן ולבצע טיפול מונע בפרעושים. בגזעים בעלי נטייה לבעיות עיניים, חשוב להקפיד על מעקב אחר מצב העיניים, שינוי בצבען וכיצ"ב. זאת, בנוסף לבדיקות התקופתיות השגרתיות אצל הווטרינר.

4. מזון איכותי: חשוב להעניק לכלבים גזעיים מזון איכותי עם מרכיבים אנטי אלרגניים. זאת, כדי לסייע בשמירה על הבריאות ועל תזונה מאוזנת שמספקת להם את כל המרכיבים החיוניים לבריאותם. מזון איכותי גם מסייע בשמירה על משקל. הדבר חשוב בעיקר כשמדובר בגזעי כלבים גדולים, שלהם יש נטייה לפריצת דיסק או בעיות מפרקים. אולם, אצל כל הכלבים כולם יש להקפיד על משקל התואם את הגיל ואת מבנה גופם.

5. אילוף: כלבים גזעיים לרוב משתתפים בתחרויות וזוכים בפרסים בעבור יופיים או התנהגותם. חשוב לאלף כלב גזעי בהתאם לאופיו ולגזע שלו. כלבי עבודה ושמירה, כמו רוטוויילר למשל, נוטים להיות תוקפניים ואגרסיביים וחשוב לאלפם ביד חזקה. יש גזעי כלבים ידידותיים מטבעם, כמו דוג דה בורדו, שאותם קל יותר לאלף כי הם ממושמעים יותר מטבעם. חשוב לאלף כלב גזעי הן כדי לאפשר לו השתתפות בתחרויות, אבל גם כדי לשלוט בתכונות אופי שעלולות להיות מסוכנות או סתם לא נוחות למשפחה שאליה הוא מצטרף.

 

 

 

מאמרי סגנון חיים כלבים

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד