אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש

פרררררררר, כמה קר! כך מתכוננים לחורף חתולאי

גם לחתולים קר. אפילו קר מאוד, למרות כל הפרווה. העונה הקרה כבר כאן, וכדאי לדעת מה זה אומר לגבי שליט הבית שלנו, החתול

 

קצת באיחור, אבל החורף כבר כאן. אנשים רבים טועים לחשוב שחתולים, בהיותם בעלי פרווה, ובטח אלו שפרוותם עבה או ארוכה, מוגנים בפני קור ותלאות החורף. הרי זו חיה שמקורה בטבע, והיא יכולה להתמודד עם הפגעים הללו, לא?

ראשית, בהחלט קר להם. חתולים סובלים מקור, בייחוד כאלה עם שיער קצר וכאלה שחיים בבית, גם אם הם בעלי שיער ארוך. לצערנו, מדי שנה אנו נתקלים במקרים של חתולים שנפגעים בחורף מכל סיבות. למשל מקרים של חתולי בית שיוצאים החוצה, מוצאים מסתור מפני הגשם ולא זזים ממנו עד שהם קופאים. הימים הקרים משפיעים על התנהגות כל היצורים החיים, וחתולים אינם שונים מכלל זה. בחורף אנו לרוב נתקלים בעליה במקרי חסימות ודלקות בדרכי השתן אצל חתולים. מדוע זה קורה? כמו שאנו דוחים את היציאה לשירותים מתחת לפוך, כך גם החתול, משמצא מיקום חמים ונוח, לא ימהר לארגז החול שלו אלא ינסה להתאפק ולדחות, מה שמאוד לא בריא לו.

 

לכן, באופן כללי ובייחוד בחורף, כדאי מאד לשמור על כללים הקשורים לארגז הצרכים שלהם, כך שירגישו נוח יותר ללכת לארגז. כך, למשל, היינו ממליצים לפזר בבית ארגזי חול כמספר החתולים + 1. כלומר, אם בבעלותכם שני חתולים, לפזר שלושה ארגזים במקומות שונים בבית.


כדאי לשמור על חול נקי, מהסוג המתגבש ולא הקריסטלי.  מומלץ ארגז פתוח על  ארגז סגור, כי כן, גם החתול סובל מהסירחון. אם נחליף לו את החול בתדירות גבוהה מספיק ונשמור על ארגז פתוח, החתול ייכנס לשם בתדירות גבוהה יותר. מומלץ לנקות את הצרכים מהחול מידי יום ולהחליף פעם בשבוע את כל החול, כולל ניקוי יסודי של הארגז.

לגבי המזון, היינו ממליצים, בייחוד בעונות הקרות, לדאוג למזון מותאם לסוג, גיל ואופי החתולים. לדוגמה מזון המותאם להפחתת ריח הפרשות חריף ולמניעת היווצרות כדורי שיער או המותאם לחתולים מסורסים ומעוקרים הנוטים לפתח רגישות לבעיות בדרכי השתן ולחיזוק המערכת החיסונית בחורף.

לגבי חתולים עם פרווה סמיכה, צפופה או ארוכה – כדאי מאד להבריש אותם, היות וקשרים הנוצרים בפרווה מפחיתים את הגנת הפרווה מפני הקור. שנית, בגלל נשירה הנובעת מהחלפת הפרווה ובגלל ליקוק הפרווה, יש סיכוי רב יותר להיווצרות כדורי פרווה במעיים –מומלץ להזינם במזון המותאם לבעיה זו באופן אופטימלי.

בעיה נוספת בחורף היא בעיית השתייה. בגלל שפחות חם לו, החתול נוטה לשתות פחות. כדאי מאד להשקיע מאמץ כדי לגרום לחתול לשתות. החל מניקוי תדיר יותר של כלי המזון והשתייה וכלה בקניית מתקן שתיה עם מים זורמים. ידוע הוא שמים זורמים מגרים חתולים לשתות יותר.

אין צורך בחיסונים מיוחדים לחורף, אבל אם עדיין לא נעשה החיסון השנתי, כדאי לעשותו לפני החורף. כנ"ל לגבי עיקור וסירוס. ביום הקצר ביותר בשנה מתרחשת הפרשה מוגברת של הורמוני מין מבלוטת האיצטרובל. לכן, ביום הזה בפרט ובחורף בכלל מפאת תחושת ההסתגרות, החתולים נוטים יותר לברוח החוצה, לעבר ולהתעבר, על כל הבעיות הנלוות לכך, מעבר לגורים לא רצויים, דוגמת התקוטטויות מרובות.

ואם חתולכם כבר יוצא החוצה, יתכן ובימים גשומים הוא ימצא לעצמו מסתור ועלול להעדיף שלא לצאת משם. זה עלול להיות מסוכן, ואנו נתקלים במקרים בהם החתול פשוט קופא בחוץ. לפעמים הוא פשוט מחכה לכם זמן רב מידי עד שתפתחו לו את הדלת. לכך ניתן למצוא פתרון פשוט המתחלק לשניים: ראשית, במידת האפשר הכינו לו מקום מסתר להתחמם בו גם מחוץ לבית, כמו ארגז קלקר או קרטון שבודדתם אותו מרטיבות ע"י עטיפתו בשקית והכנסת שמיכות חמות פנימה.
פתרון שני הוא להרגיל את החתול לאכול פינוק כלשהו בשעה קבועה בערב. חתולים מתרגלים מאד מהר לשגרה ותראו שהם יתחילו להתייצב לבד בשעה היעודה או ע"י קריאה להם בשעה קבועה זו. כך תדעו בביטחון שהם בבית בשעה שתחליטו, ולא יצאו החוצה.

קיימת סברה כי אין מה לדאוג לגבי פעילות פרעושים וקרציות בחורף, הסברה מוטעית בחלקה: לגבי קרציות, אכן כך הוא, אך לא כך הדבר לגבי הפרעושים, הם פעילים גם בחודשי החורף, ולכן רצוי להמשיך בטיפולים שגרתיים בנושא זה.

ועניין אחרון, תנורים: להיזהר, זה יכול להיות מסוכן, היות והחתולים יחפשו מקור חום, ועלולים להשתרע ממש קרוב למקור כזה. אם מדובר בתנור סלילים או נפט הם פשוט עלולים להיכוות. כדאי ליצור איזושהי הפרדה בין החתול לתנור – להניח או לתלות את התנור במקום מוגבה, או ליצור הפרדה ממקור החום ע"י רשת מתכת מסביבו – או, פשוט, להימנע מתנורים עם אש ישירה.

אם נשמור על כללי הזהירות הבסיסיים, נוכל להעביר חורף נעים, חמים ומפנק עם חיית המחמד ההולמת ביותר את מזג האוויר – החתולים שלנו.

 

מאמרי סגנון חיים - חתולים

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד