אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש

הכן ביתך לחתול

בשעה טובה החלטתם לאמץ גור חתולים. אספנו עבורכם 9 עצות כדי שההסתגלות שלו בבית תהיה הכי טובה שאפשר


עם בוא האביב מגיעה עונת ההמלטות, וחתולים רבים זקוקים למשפחה מאמצת ולבית חם. הגיל האידיאלי לאמץ חתול הוא 4-5 שבועות, אבל למעשה אפשר לאמץ חתול בכל גיל. זו חיה עצמאית ואינדיווידואליסטית שזקוקה פחות לחינוך ולהכוונה ויכולה "להסתדר לבד". עם זאת, יש לספק לה את צרכיה הבסיסיים כדי שהיא תמצה את מלוא יכולותיה החתוליות. הקפדה על השלבים הבאים תעשה לכם סדר, ותאפשר לגור הקטן התאקלמות טובה ומהירה.

1. טובים השניים: אם כבר החלטתם לאמץ, עדיף שתיקחו שני חתולים יחד. לצערנו, אין בעולם  מחסור בחתלתולים שזקוקים לבית חם, ולחתלתול שלכם יהיה קל יותר להתאקלם ולקיים אורח חיים מאושר עם חבר לצידו. זוג חתלתולים יעניקו זה לזה תמיכה רגשית ויוכלו להעסיק את עצמם שעות בהוצאת אנרגיה ובשעשועים.

2. בקרו אצל וטרינר: עם הגיעו של החבר החדש למשפחתכם, חשוב שהוא יעבור בדיקת וטרינר, שיבחן את מצבו הכללי, יתאים לו טיפול תולעים ויבצע בו את החיסונים המתאימים. מגיל 8 שבועות ניתן לחסן, והחיסונים מתבצעים בהפרשים של שבועיים עד חודש (חיסוני חתלתלת ושפעת חתולים). בגיל 4-5 חודשים חשוב לסרס/לעקר, אחרת אתם והחתול תסבלו מבעיות תוקפנות ומתח מיותר.

3. אבטחו את הבית: חתלתולים אוהבים לטפס, להתחבא ולהיכנס לכל מיני מקומות סגורים וחשוכים. שובבותם וסקרנותם עלולות לגרום ללא מעט תאונות, וחשוב להתאים את ביתכם לגידול חתול. בימים הראשונים עם הגעתו, סגרו חלונות ודלתות כדי למנוע את בריחתו. הקפידו על מכונות כביסה סגורות, ארונות ודלתות סגורים, וכן חסמו את גישתו למקומות גבוהים שהוא עלול לטפס עליהם ולא להצליח לרדת מהם. חוטים חשופים, שקיות – כל אלו יכולים להיראות לו כמשחקים – ומאחר ששיקול דעתו בגיל כה צעיר לוקה בחסר, הם עלולים לסכן אותו.

4. חדר משלו: חתול הוא בעל חיים טריטוריאלי, ולכן הגעתו למקום חדש ולא מוכר גורמת לו למתח רב ולאיבוד אוריינטציה. מקמו אותו בחדר אחד בבית וסגרו את הדלת. הדבר יאפשר לו להכיר בהדרגה את הבית. כשתבחינו שהוא רגוע ומסתקרן בנעשה מחוץ לדלת, פיתחו לו אותה ואפשרו לו להכיר את יתר חלקי הבית. החדר צריך להכיל את כל צרכיו: ארגז חול ומזון (בקצה השני המרוחק של החדר), משחקים, מתקן גירוד וכמובן שהחדר יהיה מאובטח וסגור.

5. ארגז חול: חתולים, גם הגורים שבהם, תמיד יעדיפו לעשות את צרכיהם בארגז החול. מאחר שהחתול הוא חיה מאוד נקייה, חשוב לנקות את ארגז הצרכים פעמיים ביום. הקפידו על חול מתגבש ואיכותי (לא ריחני) שיקל על ניקוי הארגז. ארגז החול צריך להיות מרווח מספיק ושהחול בו יהיה עמוק, מה שיקל על החתול לכסות את צרכיו כפי שהוא נוהג לעשות.

6. מזון: חתולים אוהבים גיוון במזון שלהם, ולכן כדאי לתת להם מזון יבש ורטוב. חשוב להקפיד על מזון איכותי (סופר פרימיום) המותאם לגילו. הקפידו על כלי אוכל נקיים ומזון טרי שמוחלף מדי יום. האוכל היבש צריך להיות זמין להם לכל אורך היממה, ואפשר לתת אותו בזמנים קבועים ביום. התייעצו עם הווטרינר בנוגע לכמויות ולסוג המזון. הקפידו על מים טריים ונקיים בכל עת – החליפו אותם פעמיים ביום (מזרקה שיש בה סירקולציה של מים היא אידיאלית לחתולים).

7. משחקים ומקומות גבוהים: גורי חתולים ישנים פחות מחתולים בוגרים, ולכן זקוקים מאוד לזמן משחק ושעשוע. חשוב להשקיע בהם זמן משחק עם צעצועים שונים ומגוונים שקיימים בשוק. ישנם משחקי כדור, עכבר ותופסת, שמפתחים את כושר הציד שלהם. אפשר להכין להם קופסת קרטון עם מספר חורים ופתחים – הם מאוד ייהנו להיכנס ולצאת ממנה.

8. מתקן גירוד לציפורניים: חתולים זקוקים לשיוף ציפורניהם, הן כדי להפיג מתח וחרדות והן כדי לשייף את הציפורניים ולמנוע מהן לצמוח ולהתעגל. השקיעו במתקן גירוד יציב ונוח, שימנע מהחתול לשייף את ציפורניו על רהיטים וחפצים ולגרום להרס.

9. גדלו צמחים: למרות שחתולים הם חיה קרניבורית, הם מאוד אוהבים ללעוס צמחים והדבר אף מסייע לבריאותם. זאת, מאחר שהם מקיאים את העשבים וכך מנקים את המעיים שלהם. לצמחים רבים יש השפעה מרגיעה על חתולים. סוגי עשבים שניתן להנביט – כמו דשא, חיטה, פשתן ושיבולת שועל – אהובים על חתולים וטובים לבריאותם. גדלו אותם באדנית בבית וכך תשדרגו את חייו של חתולכם.

מאמרי סגנון חיים - חתולים

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד