אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש

הכן כלבך לקיץ

 

טיפים וכללי התנהגות לשמירה על בריאות הכלב בימי הקיץ החמים

הקיץ בכלל, וזה הישראלי בפרט, מפגיש את הכלב שלנו עם תנאי מזג אוויר לא פשוטים. חום, לחות גבוהה או יובש משפיעים על הכלב וחשוב להבין מה עובר עליו וכיצד אנו יכולים לסייע לו בהתמודדות עמם. לפני שנעבור לטיפים המנצחים של העונה החמה, חשוב להבין כמה דברים הנוגעים לפיזיולוגיה של הכלב ולעשות קצת סדר בעניין תספורת הקיץ.

לכלב שלכם, בניגוד אלינו בני האדם, קשה יותר לקרר את עצמו, הסיבה לכך נעוצה בעובדה שלכלבים יש בלוטות זיעה רק במקומות בהם לא צומחת פרווה, מה שמשאיר אותנו למעשה רק עם כפות הרגליים והאף. מאחר ומדובר בשטח פנים כה קטן, יעילות מערכת הקירור מבוססת ההזעה בקרב כלבים אינה גבוהה. אז איך בכל זאת הוא מתקרר? בעיקר על ידי מערכת הנשימה שלו. ככל שהטמפרטורה עולה, כך תגבר תדירות הנשימות שלו ועל ידי הכנסה והוצאה של אוויר הוא מקרר את עצמו. לשונו של הכלב גם היא פועלת על תקן של מזגן קטן. הרטבת הלשון ברוק, יחד עם פעולת הנשימה הנמרצת המזרימה כמות אוויר גדולה סביבה, גורמים לקירור הדם בכלי הדם רבים העוברים בלשון, מה שמסייע בפינוי החום (תהליך הנקרא הלחתה). גם שכיבה על הבטן (שבה לרוב כמות הפרווה וצפיפותה נמוכה יותר) עוזרת לכלב להיפטר מהחום העודף (עכשיו אתם מבינים מדוע הם תמיד יעדיפו להשתרע על המרצפות הקרות...).

ומה באשר לתספורת? ובכן, בניגוד לדעה הרווחת, פרוותו של הכלב מבודדת אותו למעשה מן הסביבה ומאפשרת לו לשלוט בחום גופו ולכן לא כל כלב צריך לספר. יוצאים מן הכלל הם גזעים שפותחו במשך השנים כך שיוכלו להתמודד עם תנאי קור קשים. כלבים אלו שניחנו בפרווה צפופה ועבה יודו לכם אם תקצרו אותה קצת בחודשי הקיץ. בכל מקרה, לא מומלץ להסיר את כל הפרווה אלא להותיר שכבה דקה של פרווה על עורו כדי להימנע מלחשוף את עורו העדין של הכלב לפציעות, לזיהומים ולנגעים ואף לגרום לו להתקרר יתר על המידה, אם הוא שוהה בבית ממוזג למשל. בנוסף, חשוב לסרק את הכלב לפחות אחת לשבוע כדי לאוורר את הפרווה ועל-ידי כך, לאפשר לזרימת האוויר לצנן את העור.

ועכשיו, כמה טיפים חשובים:

1. זמן טיול
אם הכלב שלכם מתגורר בדירה ותלוי בכם כדי לצאת לטיול, עשו מאמץ להוציאו בשעות הנעימות יותר של היום, דהיינו, בשעות הבוקר המוקדמות ובשעות הערב המאוחרות.

2. שורף ברגליים
בימים חמים מאד, משטחים כמו אספלט יכולים להגיע לטמפרטורות שמסכנות את כפות רגליו של הכלב. אם קרה שהוצאתם את הכלב לטיול דווקא בשעות החמות, תכננו את המסלול כך שלא יכלול משטחים כאלו שיכולים לגרום לכוויות. אם אין ברירה, רכשו עבורו נעליים מיוחדות שיאפשרו לו לדרוך גם על משטחים חמים מבלי לגרום לו נזק.

3. מכונית = סכנה!
לעולם אל תשאירו את הכלב שלכם ברכב ביום קיץ חם! הטמפרטורות בתוך רכב סטטי (אפילו עם חלון פתוח) מטפסות במהירות גבוהה וטומנות בחובן סכנת מוות.
שימו לב שבמהלך נסיעות ארוכות במיוחד, עולה חום גופו של הכלב ולכן יש צורך בהפסקות מים מדי פעם לפעם.

4. משמעת מים
דאגו שלכלבכם תהיה בכל עת גישה אל קערת מים טריים וקרירים. כשאתם יוצאים לטיול, קחו אתכם בקבוק מים קרים ותנו לכלב מעת לעת ללגום ולקרר את עצמו.

5. סימני התייבשות
כלב הסובל מהתייבשות יראה סימני תשישות ואפאתיות, הוא ינשום בכבדות ובשלבים מתקדמים (שבהם ישנה כבר סכנה ממשית לחייו) יתייבשו הריריות (אפו וחניכיו יהיו יבשים) ועיניו יהיו שקועות. דרך נוספת לאבחן התייבשות היא בדיקת גמישות העור – צבטו ומשכו בעדינות את עורו של הכלב, אם העור חוזר למקומו באיטיות או חלילה לא חוזר כלל, מדובר בסימן להתייבשות.


6. אמבטיות וים
אם הכלב שלכם אוהב מים, קחו אותו לים או פנקו אותו במקלחת. אם אתם עורכים לו מקלחת ביתית והבית מקורר על ידי מזגן, הקפידו לייבשו היטב לפני שיצא אל האזור המקורר, גם בקיץ כלב יכול להתקרר!

7. קרח זה לא לא!
גם אם הכלב שלכם מראה סימנים שחם לו - אל תניחו עליו קרח! הדרך הטובה ביותר לסייע לו להתקרר היא להרטיב מגבת במים קרירים (לא קפואים) ולתת לו לשכב עליה (הכלב מפנה חום טוב יותר דרך הבטן – זוכרים?).

8. כשאין ברירה, אז אין ברירה...
אם הכלב מראה סימני התייבשות קשה או מכת חום, פנו מיד לעזרה רפואית! התייבשות ומכת חום הם מצבים מסכני חיים ואל תנסו להתמודד אתם לבד!

קיץ נעים ובטוח!

 

מאמרי בריאות כלבים

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד