אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש

קר שם בחוץ: מה עושים כשהכלב חולה

איזה מחלות חורף הכי נפוצות אצל כלבים, ומה אתם יכולים לעשות כדי למנוע אותן או לפחות להקטין את הסיכון? מדריך


החורף בשיאו, גשם ורוח בחוץ ורובנו משתדלים לצאת מהבית כמה שפחות. נכון, פה זה לא אלסקה, אבל גם מעט הגשם והקור יכולים להיות מאוד לא נעימים לכלבים שלנו. רבים חושבים שמשום שהכלב מכוסה פרווה, הוא מוגן מפגעי הקור והרטיבות. זו כמובן טעות: ממש כמו בני אדם, גם כלבים חשופים למחלות חורף.

"החורף הוא שעתם היפה של החיידקים והנגיפים השונים, ובמהלכו נרשמת עלייה במחלות דרכי הנשימה אצל כלבים", אומר הווטרינר ד"ר אייל נחמיאס. "שהייה במקום בו יש ריכוז גבוה של כלבים כמו גינות, פנסיון או מכלאה, עלולה לגרום להעברה של נגיפים ולהידבקות במחלות".

כלבים בעלי פרווה קצרה מתקשים בשמירה על חום הגוף וחשופים יותר להתקררות ולהצטננות, וכך גם כלבים מבוגרים וגורים. המערכת החיסונית של גורים איננה בשלה עדיין והם רגישים יותר לחיידקים ווירוסים, ולכן רגישים יותר למחלות שונות.

מחלת נשימה נפוצה היא "שעלת המכלאות", דלקת סימפונות המועברת במפגשים בין כלבים במכלאות ובמקומות בהם יש ריכוז גבוה של ההולכים על ארבע, והם נדבקים מכלב אחר הנושא את החיידק או הווירוס. אם הכלב משתעל חזק ומתנהג כאילו הוא רוצה להוציא משהו שנתקע בגרונו, יש סיכוי סביר שהוא חלה בשעלת. לרוב טיפול פשוט באנטיביוטיקה ובסירופ יכול לעזור. מומלץ להתייעץ עם וטרינר לקבלת אבחנה מתאימה.

אז מה אפשר לעשות כדי למנוע או למזער את הסיכון להתקררות ולמחלות נשימה אצל הכלב שלכם?

כלל ראשון הוא לשמור אותם יבשים. אם הם רוב היום בבית, יש לדאוג להם לפינת התכרבלות נוחה וחמימה. אם הם שוהים במלונה, יש להגביה אותה מהקרקע על מנת ליצור בידוד ולרפדה היטב. בימים ולילות קרים וגשומים במיוחד, תהיו חברים ותכניסו אותם הביתה.

כשאתם מוציאים את החמודים לטיול בחוץ, חשוב להלביש אותם במעיל גשם או בסוודר. אל תימנעו מטיולים בחוץ, זה חשוב למורל שלהם וגם יכול לסייע למניעת מחלות בדרכי השתן (ר' בהמשך הכתבה). "הרבה כלבים דווקא אוהבים מאוד טיול בגשם. אחרי שהם נרטבים, הם מנערים את עצמם ומתייבשים", אומר מאלף הכלבים דרור בראל. "עם זאת, חשוב לוודא שהם יתייבשו היטב, במיוחד כאשר מדובר בגורים או בכלבים מבוגרים,  שרגישים יותר לקור".

הימנעו ממקלחות בחורף. אם אין ברירה, עשו זאת במים פושרים ובחדר מחומם, וכמובן עם סיום המקלחת יש לנגב, לייבש ולסרק אותם היטב בכל חלקי גופם (לא לפספס גם את האוזניים ובין אצבעות הרגליים).

ניתן לחסן כלבים לקראת החורף (חיסון המשושה, חיסון נגד שעלת), בנושא זה מומלץ להתייעץ עם הווטרינר.

תופעה נוספת הנפוצה בחורף היא בעיות בדרכי השתן. כשקר בחוץ, שגרת הטיולים נפגעת , דבר הכופה על הכלב התאפקות. זו הסיבה שכלבים רבים מפתחים בחורף דלקות ובעיות שונות בדרכי השתן כמו עצירת שתן, דלקת, אבנים וחסימת שתן.

כדי למנוע זאת, חשוב להקפיד על הטיולים היומיים ולהשתדל לעשות זאת במסגרת הזמנים השגרתית הנהוגה בבית. גם במזג אוויר סוער אסור לוותר על סיבוב עשיית הצרכים, לפחות שלוש פעמים ביום. אם הכלב מסרב בכל תוקף לצאת, ניתן לעשות שימוש במצעי צרכים כמו סדיניות או כופתיות נייר דחוסות. יש להקפיד על היגיינה בכדי למנוע זיהום באזור פתחי השופכה. ספקו להם מים טריים במספר קערות ומומלץ להחליף את האוכל למזון "סופר פרימיום" איכותי.

התנהגות חריגה מצד כלבכם כמו ניסיונות השתנה שאינם עולים, כאב, הופעת דימום או הפרשות מאיבר המין, יכולים להעיד על דלקת בדרכי השתן. במקרה כזה יש להתייעץ עם וטרינר.

 

מאמרי בריאות כלבים

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד