אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש

"כלב בחרדה הוא כלב סובל"

בחוץ משתוללת סופת רעמים והכלב לא מפסיק ליילל, לנבוח ולהשתולל? ייתכן שיש לו חרדה מרעש. כך תזהו זאת

חרדה היא אחת התופעות השכיחות ביותר בקרב בני אדם בעולם המערבי, אבל מסתבר
שגם ההולכים על ארבע סובלים מחרדות שונות. אחת המוכרות שבהן היא חרדה מרעש. מקור העניין בעובדה די מדהימה שרבים לא מכירים: כלבים בריאים שומעים בעוצמה חזקה פי שלושה מאדם ממוצע. המשמעות היא שכלבכם חווה כל רעש בעוצמה הרבה יותר דרמטית מהאופן בו אתם חווים אותו. תוסיפו לכך את היכולת של כלבים לקלוט צלילים גבוהים שאנחנו כלל לא שומעים – ותוכלו להבין את הקשר בין רעש לחרדה אצל כלבים.

בתקופת החורף בזמן סופות רעמים, ביום העצמאות כשיש זיקוקים בחוץ, או כאשר אוטובוסים ומכוניות מרעישים בפתאומיות – כל אלו עלולים להשפיע על כלבכם עד כדי התקף חרדה קשה.

כשכלב לוקה בהתקף חרדה, קל לזהות את הסימנים לכך: הוא רועד בכל גופו, מרייר, הדופק שלו מואץ, אישוניו מורחבים, הוא מלקק עצמו בחוזקה בכפות הרגליים ומנסה לברוח למקום מחסה (מתחת לספה, מיטה או שולחן). במקרים קיצוניים הוא אף עלול לאבד שליטה על צרכיו, להפוך לתוקפן, להתרוצץ בפראות, לנבוח וליילל ללא הפסקה.

תופעה מוכרת נוספת היא בריחה: הכלב מנסה להימלט מהבית גם במחיר של שבירת חלונות, תריסים ודלתות, מה שעלול להביא חלילה לפציעתו. אם הוא מצליח לברוח מהבית, הוא ירוץ למרחקים ארוכים בניסיון להימלט מהגורם המבהיל. פעמים רבות הבריחה הזו מביאה לכך שהוא הולך לאיבוד. "כלב בחרדה הוא כלב סובל", אומר מאלף הכלבים דרור בראל. "כל אדם שלקה אי פעם בהתקף חרדה יודע שמדובר בחוויה קשה. הכלב חווה חרדה קיומית , פחד מוות של ממש".

חשוב לציין שלא כל הכלבים סובלים מחרדת רעשים וכלבים רבים מתרגלים במשך הזמן לרוב הרעשים. יש כמובן כלבים שמאומנים לסייע למשטרה ולצבא ואינם נרתעים כלל מרעשים חזקים, וכלבים קשישים שאינם שומעים טוב – ילקו גם הם בפחות חרדות רעש.

אז מה הסיבה לחרדת רעש? נהוג להניח כי חלק מהבעיה נובע מגורמים תורשתיים (גזעי כלבים מסוימים חשופים יותר לחרדות מאחרים) וחלק אחר מטראומת עבר שחווה הכלב. לעיתים אפילו חוויה ראשונית לא טובה בעת רעשי רעמים שעוררו פחד טבעי, יכולה להתפתח לחרדה בעתיד.

בשנים האחרונות חלה התפתחות בחקר פסיכולוגיית הכלבים, ובדרכי הטיפול בה. פותחו שיטות בטיפול הנעות בין פרקטיקות התנהגותיות להרגעת הכלב, ועד לטיפול תרופתי בהמלצה וטרינרית בלבד. תרופות מסייעות ותורמות מאוד להפחתת תגובות חרדה קשות. ניתן לתת אותן באופן נקודתי בעת חשיפה למקור הרעש, או למשך תקופה.

לדברי הווטרינר ד"ר אייל נחמיאס, ישנם כמה סוגים של טיפול רפואי בחרדת רעש.

תרופות טבעיות: תרופות הרגעה על בסיס צמחי. אלו תערובות של צמחי מרפא המשמשים להרגעה כנגד חרדות ובהן חרדת רעש. תרופות אלו עובדות על רצפטורים עצביים ומדמות את המנגנונים של תרופות כימיות, אך לרוב השפעתן פחותה בעוצמתה והן אינן סלקטיביות לרצפטורים ספציפיים. התרופות ניתנות באמצעות תוסף מזון בנוזל או בטבליות.

תרופות פסיכיאטריות: תרופות כימיות אנטי חרדיות. אלו תרופות מקבילות לאלו שנוטלים בני האדם להרגעת חרדות: הן משחררות סרוטונין ומייצבות את מצב רוחו של הכלב. ישנן שלוש קבוצות של תרופות פסיכיאטריות לכלבים: תרופות הרגעה לטווח המיידי (מקביל לזאנקס אצל בני אדם); תרופות לתקופות של כמה שבועות עד שלושה חודשים; ותרופות שהשפעתן מורגשת רק כמה שבועות לאחר שהכלב החל ליטול אותן (מקביל לפרוזאק אצל בני האדם). אלו תרופות שמיועדות לכלבים עם הפרעות חרדה עמוקות וקשות יותר.

תכשיר הרגעה: DAP Dog הוא חומר המופרש אצל כלבות מיניקות מאזור העטין והוא ידוע כחומר מרגיע. חומר זה זוהה ובודד, והוא מתאים לטיפול בחרדה קלה אצל כלבים. החומר מופץ באמצעות תכשיר מפיץ ריח (בדומה לתכשירים נגד יתושים) ועוזר להרגיע את הכלב. בישראל השימוש בו לא מאוד שכיח, אבל בארצות הברית הוא נמצא בשימוש במרפאות וטרינריות רבות כדרך להרגיע את הכלבים שחרדים מטיפול רפואי – והוא מסייע גם לחרדת רעש.

חשוב לזכור: תרופות אינן פתרון קסם. כדאי וחשוב שהטיפול התרופתי יהיה גורם מלווה ותומך לצד אימון התנהגותי וטיפול רגשי שתעניקו לכלבכם האהוב. בכל מקרה, את הטיפול רצוי להתחיל עוד לפני התעוררות החרדה, במקרים שניתן לצפות אותה (למשל כשתחזית מזג האוויר מבשרת על סופה מתקרבת). חשוב לעשות זאת בליווי וטרינר שידע להתאים את התרופה הנכונה לסוג הכלב, למצבו הרפואי ולמבנה האישיותי שלו.

 

 

מאמרי בריאות כלבים

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד