אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש

כששכבת ההגנה לא מגינה: איך מתמודדים עם בעיות עור אצל כלבכם

בעיות בעור של הכלב עלולות לגרום לגירודים, פציעות בעור ואיבוד שיער עד כדי התקרחות באזור המגורה. ללא טיפול בבעיות, הן עלולות רק להחמיר


כמו אצל בני האדם, עורו של הכלב הוא האיבר הגדול ביותר בגופו ומהווה את קו ההגנה הפיזי הראשון והגדול ביותר – בנוסף לפרווה כמובן. עובי העור של הכלב הוא מילימטרים ספורים ותפקידו להגן על הגוף מפני שינויי טמפרטורה, לחות, יובש, פציעות וזיהומים מסוגים שונים.

אלא שלא תמיד עורו של הכלב מצליח לעמוד במשימת ההגנה שיועדה לו. טפילי עור, פטריות ואלרגנים שונים התוקפים את העור גורמים לגירויים ולאי-נוחות, ובמצבי קיצון שאינם מזוהים בזמן ומקבלים טיפול הולם, אף לסבל רב לכלבכם. "כלב שפרוותו מבריקה ולא מדיפה ריח רע, הוא כלב בריא. מצב הפרווה מעיד על הטיפול הטוב שהוא מקבל. כלב שסובל מהתקרחות, מגירודים ומפצעים הוא כלב סובל שצריך לקחת לווטרינר", אומר מאלף הכלבים, דרור בראל.

הסיבות לגירויים בעור, העלולים להתפתח למחלות עור משניות, מתחלקות לשני סוגים עיקריים: גורמים גנטיים (לגזעים מסוימים יש רגישות המתבטאת באלרגיה של העור), וגורמים סביבתיים הקשורים בטפילי עור מסוגים שונים – המופיעים בעיקר בעונת האביב והקיץ, בצמחים ובפרחים נושאי אלרגנים.

גורם נסתר שלא תמיד ניתן לזיהוי בקלות הוא רגישות לרכיבי מזון, המתבטאת לעיתים קרובות בהופעת גירויים וגירודים. לכן, אם כלבכם מטופל נגד טפילי גוף ופרוותו מטופחת על בסיס קבוע ואתם מזהים גירודים טורדניים ותכופים, מומלץ להתייעץ עם וטרינר לבדיקת אפשרות לרגישות לרכיבי מזון.

טפילים וזיהומים

הקיץ מביא איתו שלל פגעים המזיקים לעורו של הכלב. השילוב של החום והלחות משפיע על פרוותו והופך את הכלב לרגיש יותר לגירויים ולמחלות עור. התחממות מזג האוויר מעוררת את הפרעושים והקרציות. מאחר שישראל היא מדינה חמה, מזיקים אלה קיימים לאורך כל חודשי השנה, אבל בחודשי הקיץ הם מתרבים ולכן נפוצים בכמות גדולה. עקיצתם של הפרעושים והקרציות גורמת לגירוד ולנשיכות עצמיות, שמובילים לפצעים ולזיהומים בעור. החום והלחות בחודשי הקיץ מהווים תנאים אופטימליים להתפתחות פטריות על עור הכלב ומאד קשה לזהות אותן מבעד לפרוות הכלב.

"הימצאות טפילים בעורו של הכלב יוצרת הפרשות שמגבירות את כמות החיידקים, ועלולות להוביל לזיהום בעור ומתחתיו. פרעושים מעבירים גם תולעי מעיים הגורמים לשלשולים, גזים ואי נוחות במערכת העיכול. חלק מהכלבים מפתחים דלקות אוזניים כתגובה לנגיעות בפרעושים ולהפרשה מוגברת של חלב האוזן. דלקות אוזניים גורמות לכאבים, ולריח רע מהאוזניים", אומר הווטרינר, ד"ר אייל נחמיאס.

קיימים סוגי טפילים שחיים בתוך עורו של הכלב (הדמוקס למשל, הוא טפיל עור מיקרוסקופי שחי בזקיקי השיער של הכלב). אלה מופיעים בעיקר אצל כלבים צעירים, שהמערכת החיסונית שלהם עדיין לא התפתחה ואינה חזקה מספיק. טפילים תת-עוריים גורמים להתקרחות. 

אלרגיות

גורמים אלרגניים שמקורם בצמחים ובפרחים שונים עלולים לעורר תגובה אצל הכלב. גורמי אלרגיה מגרים את המערכת החיסונית, ויוצרים גירויי עור הגורמים לגירוד, ולהתפתחות זיהומים ומחלות עור המחייבים התערבות רפואית.

עקיצת הפרעוש גורמת לגירוי בעור עקב תגובה אלרגית שנוצרת לרוק שאותו מפריש הפרעוש בכל פעם שהוא עוקץ את עור הכלב. חשוב לציין, כי זו אחת התגובות האלרגיות החזקות ביותר היוצרות אי נעימות וגירוד עד כדי פציעת העור.

רגישות לרכיבי מזון, בעיקר לחלבון, עלולה לגרום לאלרגיה בעור אצל כלבים, שבאה לידי ביטוי באדמומיות ובגירוד מתמשך. מומלץ לפנות לווטרינר לצורך אבחון וזיהוי הגורם האלרגני והתאמת מזון נכונה למניעת הרגישות.

דלקת אוטופית היא ביטוי לאלרגיה למספר רב של גורמים: צמחים, אבק, מזון ורקע גנטי, כלומר המערכת החיסונית של כלבים מגזעים מסוימים (בולדוג צרפתי, למשל) רגישה מאוד ומגיבה לכל מחוללי האלרגיה השונים. "החשיפה לגורמים האלרגניים יכולה להיות דרך האוויר, באמצעות מגע עם מערכת הנשימה או מגע ישיר עם העור. זוהי התגובה האלרגית השנייה בתפוצתה אחרי אלרגיה לפרעושים", מספר ד"ר נחמיאס.

כלב שסובל מדלקת אוטופית יפתח אדמומיות בעור ויתגרד באזור הרגליים, ולפעמים גם בפנים ובבטן. לעתים, כתוצאה מחוסר טיפול, המצב מתדרדר לדלקת עמוקה של העור, שנגרמת כתוצאה מפציעת העור עקב גירוד חזק וממושך. במקרים מסוימים אף ניתן לזהות התפתחות של דלקות אוזניים.

הסימנים למחלות עור שונות אצל כלבים הם ברורים וקל לשים אליהם לב: אדמומיות של העור, גירוד, ריח רע מהפרווה ומהאוזניים, התקרחות, פצעים וזיהומי עור. כלב שסובל ממחלת עור הופך לחסר מנוחה וסובל מאוד. חשוב להביאו במהירות לווטרינר לצורך אבחון ומתן טיפול רפואי מתאים.

חשוב לזכור: בעיות בעור ללא טיפול הולם אינן נרפאות מעצמן ומחמירו

מאמרי בריאות כלבים

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד