אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש

מעקב צמוד

אל תחכו ליום שבו הכלב חולה או לתזכורת על החיסון הקרוב כדי להגיע לווטרינר. ביקור שוטף וסדיר יעזור לכם לשמור על הכלב שלכם בריא ומאושר יותר


בדיקה תקופתית במרפאת הווטרינר חיונית לבריאותו של הכלב מומלץ מאד לקיים שגרת ביקור במרפאה לפחות אחת ל3-4  חודשים ולא רק בתאריכים שבהם מסומן לנו ביומן שהגיע הזמן לחיסונים.

מעבר לבדיקה הרפואית שנועדה לאתר בעיות בריאותיות ולתת לכלב את החיסונים הנדרשים, תפקידו של הווטרינר הוא להדריך אתכם כיצד לטפל ולטפח את כלבכם בצורה המיטבית  ימליץ על תזונה נכונה ודרכים יעילות למניעת מחלות  ארגון הווטרינרים הישראלי ממליץ על מספר ביקורים קבוע שיש לבצע מדי שנה, בהתאם לגילו ולמצבו הגופני של כלבכם, אבל ממש כמו אצל בני אדם, גם אצל כלבים יכולות להתעורר בעיות רפואיות שונות, ולכן חשוב להיות ערניים ולפנות לבדיקה וטרינרית בכל פעם שאתם חשים שינויי התנהגותי או שינוי במצבו הבריאותי של כלבכם.

לטיפול ווטרינרי סדיר ושוטף יש חשיבות עליונה במניעת מחלות. יש לא מעט מחלות שיש להן סימנים מקדימים. בדיקה תקופתית אצל הווטרינר עשויה לסייע באיתור הבעיה בשלבי ההתפתחות הראשונים ובכך נמנע התפתחות מחלות העלולות להסב סבל מיותר והוצאות כספיות גבוהות. חשוב לגלות ערנות בעת חילופי העונות בהן עלולות להופיע בעיות בריאות ורגישויות שונות.

"כשאנו מדברים על טיפול ווטרינרי שוטף, חשוב לעשות אבחנה בין גורי כלבים שזקוקים לביקורת בתדירות גבוהה יותר אצל הווטרינר, לבין כלבים בוגרים או מבוגרים" אומר הווטרינר, ד"ר אייל נחמיאס. בחצי השנה הראשונה לחייהם, גורי כלבים צריכים להגיע לווטרינר אחת לחודש (בסך הכול שישה ביקורים). המערכת החיסונית של גור כלבים עדיין מתפתחת והוא חשוף במיוחד לפגעים ולמחלות. הווטרינר יבצע בגור את חיסוני הדחף, יעקוב אחר גדילתו (ביקורת צמיחה), ידריך אתכם באשר למזון שיש להעניק לו ולערכים התזונתיים החשובים לצמיחתו הבריאה, יעניק טיפול נגד תולעים וטפילים  וכן יאבחן על-פי גזע הכלב את המחלות שהוא עלול להיות רגיש אליהן (עיניים, אוזניים, חלל הפה והשיניים, בעיות עור ועוד).

לכלבים בוגרים ומבוגרים מומלץ להגיע כארבע פעמים בשנה לביקור אצל הווטרינר. פעם בשנה מתבצעת בדיקה שבה הווטרינר בודק את כל מערכות הגוף של הכלב, מוודא שהכלב אינו סובל מפגעים, טפילים או מחלות, מאתר סימנים מוקדמים למחלה שעלולה להתפתח, ובמקרה הצורך מעניק טיפול. אצל  כלבים מבוגרים, הבדיקה השנתית תכלול גם בדיקות דם, שתן, לחץ דם ואק"ג. 

בין אם הכלב שלכם עדיין גור ובין אם לא, במהלך הבדיקה, הווטרינר יתאים לו באופן אישי את סוג המזון הטוב ביותר עבורו. למזון שהכלב אוכל יש חשיבות גדולה מאחר שהוא משפיע הן על בריאותו הפיזית והן על פעילות המוח שלו.

בביקור שוטף אצל הווטרינר יכול הרופא לדעת אם הכלב סובל מבעיה כלשהי בגלל סיבה פיזית או נפשית. "פעמים רבות הכלב מתנהג בצורה חריגה, תוקפנית או קיצונית, שמעידה דווקא על בעיה רפואית ולא על בעיה נפשית", אומר מאלף הכלבים, דרור בראל. "אני מכיר למשל מקרה של כלב, שהוא בדרך-כלל רגוע, אבל כאשר ליטפו אותו הוא תקף. לאחר בדיקת וטרינר התברר שהוא סובל מפריצת דיסק ושהלטיפות פשוט הכאיבו לו", מסביר בראל.

לווטרינר יש יכולת לספק מענה גם לבעיות שאובחנו על ידו כנפשיות. "יש כלבים שסובלים מחרדות שונות וניתן לתת להם טיפול מונע ובמקרים קיצוניים גם טיפול תרופתי", אומר ד"ר נחמיאס. במידה שהווטרינר יערוך לכלב בדיקה ויגלה שאין בעיה רפואית וכי מקור התגובות הקיצוניות הוא דווקא התנהגותי, הוא יפנה אתכם למאלף כלבים שיידע איך לטפל בבעיה.

מעבר לשגרת הביקורת המקובלת והרצויה אצל הווטרינר, חשוב לזכור שכל כלב הוא עולם מלואו ויש להעניק לו טיפול אישי. רבים מאתנו מעריכים את רופא המשפחה שמכיר אותנו, את ילדינו, את ההיסטוריה הרפואית ואת הבעיות הייחודיות לנו. גם אצל כלבים יש סוגים שונים, בגילאים שונים ומגזעים שונים, ולכן יש חשיבות גדולה לכך שהכלב היקר ללבכם מבקר באופן קבוע אצל ווטרינר שמכיר אותו, את נטיותיו התורשתיות ואת צרכיו.

מאמרי בריאות כלבים

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד