אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש

דוקטור, תציל אותי!

הכשת נחש, תאונת דרכים או מכת חום עלולות להיות קטלניות. מה עושים עד שמגיעים לווטרינר? מדריך עזרה ראשונה לכלבכם


תאונות עלולות לקרות גם לכלבים. ישנם מצבי חירום בהם נדרש להגיע במהירות אל הווטרינר לצורך קבלת טיפול דחוף ועד שאתם מגיעים אל המרפאה חשוב להבין שהכלב שלכם סובל  ועלול להיות מבוהל ותוקפני. לכן, חשוב שאתם תדעו להתנהל באחריות, תשמרו על קור רוח ותקפידו על כמה כללי אצבע. עזרה ראשונה נכונה תמנע הדרדרות במצבו של הכלב ותתרום להרגעתו עד הגעתכם למרפאה הווטרינרית.

חשוב שתדעו שלא כל טיפול ראשוני שמוענק לבני אדם מתאים גם לטיפול חירום בכלב. כדאי לדעת שגם אם נראה לכם שהכלב נרגע זמן מה אחרי הפגיעה, לא כדאי להזניח את הבעיה ולקוות שהיא נפתרה ואיננה חמורה הביאו את הכלב אל הווטרינר על מנת שהוא יוודא שאין פגיעה משמעותית, וכדי שהכלב האהוב שלכם יוכל לקבל את הטיפול הראוי.

ריכזנו עבורכם 7 טיפים לעזרה ראשונה במצבי חירום שונים, עד הגעתכם למרפאה:

1. ערכת עזרה ראשונה: בכל משפחה שחבר בה גם כלב, חשוב להחזיק ערכת עזרה ראשונה אשר תספק מענה למצבי החירום השונים. ערכת העזרה הראשונה של הכלב שונה מזו של בני האדם וחשוב לא לתת לו תרופות ביתיות (אקמול וכדומה), אשר אינן מועילות ואף עלולות להזיק לו. ערכת עזרה ראשונה לכלב צריכה להכיל תחבושות אלסטיות, גאזות, משחה אנטיביוטית, צמר גפן, כדורי פחם וסודה לשתייה. והכי חשוב – מספר טלפון ישיר לווטרינר שיוכל להדריך אתכם עד שתגיעו אליו.

2. שמרו על רוגע: כלב שסובל מפציעה יהיה בדרך כלל מבוהל וחרד ועלול להגיב אליכם בתוקפנות, ולהקשות עליכם את הענקת הטיפול הראשוני. חשוב להישאר רגועים ולהתקרב אליו בעדינות. בעת הצורך ניתן להשתמש במחסום פה ובמגבות, וכמובן באדם נוסף, רצוי מוכר לכלב, כדי להצליח לאחוז בו ולהרגיעו להעניק לו טיפול ראשוני.

3. פצעים, נשיכות וחתכים: בין אם הכלב שלכם נפגע בתאונת דרכים, נחבל מחלון או חפץ חד או ננשך בתגרת כלבים, אסור להתעלם מפציעות ויש להעניק לו טיפול ווטרינרי מהיר. עד שתגיעו אל הרופא, צריך לעצור את הדימום במקום הפצוע באמצעות הנחת תחבושת והפעלת לחץ ישיר על אזור הדימום (אין להניח חוסם עורקים, מחשש שהוא עלול להזיק). אם הדימום האט או פסק יש לשטוף היטב את המקום ולמרוח משחה אנטיביוטית כדי למנוע זיהום. רוב פצעי הנשיכה יהיו בצוואר ובפנים, ופצעי חתכים יהיו באזור הרגליים. לעיתים פצעים קטנים אינם נראים מדאיגים, אבל הם עלולים לחדור לרקמות העמוקות. לכן, גם במקרה שהפצע קטן מומלץ להתייעץ עם הווטרינר ולוודא שהוא אינו מסוכן יותר מכפי שנראה לכם.

4. מכת שמש: מכת חום היא תופעה שכיחה בקרב כלבים בקיץ. אם הכלב שהה במקום סגור או היה בפעילות גופנית מוגברת בשעות החום, הוא עלול לסבול ממכת חום. נשימה מהירה, דופק מהיר, עוויתות ואפילו איבוד הכרה הם סימנים למכת חום, ויש לפעול להורדת טמפרטורת הגוף במהירות. חשוב לשטוף את גופו במים קרים, לעטוף אותו במגבות קרות ועליהן קרחונים, להדליק מאוורר ולעודד אותו לשתות מים במנות קטנות. שתייה מרובה בבת אחת עלולה לגרום לנזק. מיד לאחר ביצוע פעולות אלה יש להגיע בדחיפות אל הווטרינר.

5. עקיצות: עקיצות של דבורים, מיני חרקים ואפילו הכשת נחש מסוכנים מאוד לכלבכם ועלולים לגרום למוות. כלבים יכולים להיעקץ באזור חלל הפה, באף ובכל מקום נוסף בגוף והם עלולים לפתח תגובה אלרגית קשה. אזור העקיצה מתנפח ועלול לחסום את דרכי הנשימה ולגרום לחנק. יש לתת לכלב כדור של אנטי היסטמינים (מיוחד לכלבים) ולהביאו במהירות לווטרינר. הכשת נחש היא הפגיעה המסוכנת ביותר אך סימניה דומים. יש למנוע את תזוזת הכלב, לשטוף את אזור ההכשה במים זורמים, להניח על האזור קרח ולמהר ככל הניתן להגיע אל הווטרינר.

6. הרעלות: כלבים אוהבים לחטט בפחי זבל ובארונות שונים בבית ולנשנש מכל מה שיצליחו לשים את כפם עליו. הרעלה יכלה להיגרם ממגוון סיבות, החל מבליעת רעל, דרך אכילת חומרי ניקוי וחומרי הדברה, וכלה במזון שאנו נותנים לכלב ושאינו בריא לו, כמו שוקולד. סימני ההרעלה הם ריור והקאה. גם אם הכלב מקיא את החומר המזיק עליכם למהר איתו לווטרינר, אולם כדי להפחית את ספיגת הרעל בקיבה חשוב לנסות לאבחן את הגורם המרעיל ולהתייעץ במקביל עם הווטרינר כיצד לנהוג – לתת לכלב כדורי פחם, או חלב וחלבון ביצה שיכולים להפחית את ספיגת הרעל. בכל מקרה של ספק יש להגיע בדחיפות אל הווטרינר.

7. התקף חרדה: יש גורמים שיכלים לעורר חרדה בכלבים ואף לגרום להתקף חרדה – זיקוקים, אזעקות ואפילו אופנוע חולף יכולים לשנות קיצונית את התנהגות שלהם. כלב שנמצא בהתקף חרדה סובל  מאד ולכן וחשוב לנסות להרגיע אותו, לאפשר לו להיכנס למקום סגור (מתחת לשולחן, ספה או בפינת הישיבה שלו), לשמור על קור רוח ולהביאו בהקדם לווטרינר, שיעניק לו טיפול תרופתי . בנוסף מומלץ מאד על טיפול התנהגותי באמצעות מאמן על מנת למנוע ולהפחית מצבי חרדה בעתיד אצל כלבים רבים ניתן לאבחן מראש כי הם רגישים ובעלי פוטנציאל להתקפי חרדה לכן מומלץ להתייעץ עם הווטרינר בנוגע לטיפול תרופתי מונע.

 

מאמרי בריאות כלבים

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד