אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש

חיסונים

יש לחסן את כל הגורים מפני מחלות בהתאם ללוח הזמנים שקבע הווטרינר. על אף שרק הווטרינר יכול לומר כמה ביקורים נדרשים ומתי, צפה לכמה ביקורים בשנתו הראשונה של הכלב ולטיפולים שנתיים לאחר מכן.

הגדל


אם אימצת כלב בוגר ואינך יודע עד כמה החיסונים שלו תקפים, פנה לווטרינר והתייעץ עמו כיצד לפעול.

הווטרינר עשוי להמליץ על חיסונים שגרתיים לכלבים, כגון חיסון נגד כלבלבת, דלקת כבד נגיפית, עכברת (לפטוספירוזה), פרוו וירוס, קורונה וירוס, פאראינפלואנזה, שעלת מדבקתוכלבת. זכור, את רוב החיסונים יש לתת במשך פרק זמן מסוים והם מחייבים כמה ביקורים אצל הווטרינר. לכן, בדוק זאת עם הווטרינר והתכונן לחברות שמחה ומתגמלת עם חיית הבית שלך.

כלבלבת
מחלה ויראלית מדבקת מאוד הפוגעת במערכות הנשימה, העיכול והעצבים של הכלב. הווירוס מועבר דרך האוויר או על ידי מגע עם חיה נגועה, עם הצואה או השתן שלה, ועלולה להיות קטלנית. מאחר שהחיסון הטבעי של הגור עשוי לחלוף לפני שמחסנים אותו, הקטן את הסיכון על ידי הגבלת המגע שלו עם כלבים לא מוכרים עד להשלמת סדרת החסונים.
הסימפטומים הם שיעול, התעטשות, הפרשות מהעיניים ומהאף, חום, חוסר תיאבון, הקאות, שלשול ועוויתות.

דלקת כבד נגיפית
מחלה ויראלית זו, המוכרת גם בשם adenovirus, מועברת על ידי מגע עם חיות נגועות, עם הצואה, השתן או הרוק שלהן. היא פוגעת בכבד, בכליות ובתאים המצפים את כלי הדם.
הסימפטומים הם חום גבוה, צמא, דלקות באף או בפה, שלשול, כאבי בטן ובטן רגישה, נזק לכבד, חוסר תיאבון, דימום ודיכאון.

עכברת (לפטוספירוזה)
מחלה חיידקית מדבקת מאוד המועברת על ידי מגע עם הפרשות אף, שתן או רוק של חיות נגועות. הסימנים המוקדמים אינם נראים לעין, כך שייתכן שלא תבחין בהידבקות במחלה. חיות שנרפאו ממנה עלולים להמשיך להפיץ אותה, והיא עלולה לעבור גם לבני אדם.
לפטוספירוזה עלולה לגרום לדלקת בכליות, חום, הקאות, שלשולים, חוסר תיאבון ואדישות. עלול גם להיגרם נזק לכבד. שים לב שהסימנים המוקדמים של המחלה אינם בהכרח נראים לעין.

פרוו וירוס
מחלה נגיפית זו הנה קטלנית ונפוצה מאוד, ופוגעת לרוב בגורים. היא מועברת על ידי מגע עם דם, צואה או הקאות של כלב נגוע.
הסימפטומים הם שלשולים קשים, חום גבוה, הקאות, חוסר תיאבון והתייבשות.

פאראינפלואנזה
מחלה נגיפית מדבקת מאוד, שעלולה להיות אחת הסיבות להידבקות בשעלת המכלאות (kennel cough). היא מופצת במהירות בין כלבים השוכנים במכלאות סמוכות ועלולה לפגוע קשות במערכת הנשימה ואף לגרום למוות. הסימפטומים הם שיעול יבש, חוסר תיאבון, דיכאון והפרשות מן האף והעיניים.

כלבת
מחלה נגיפית הפוגעת במערכת העצבים המרכזית, מובילה לשיתוק ולמוות. כלבת הנה תמיד מחלה קטלנית. היא מועברת לרוב על ידי נשיכה של חיה נגועה. כלבת היא סיכון חמור לבריאות האדם, לכן חיוני לחסן את הכלב כנגדה. במרבית המדינות ישנם חוקים המחייבים לחסן את חיית הבית כנגד כלבת. בין הסימנים -מצב של התרגשות יתר, כולל נשיכה ורגישות לרעש. תמיד ישנו גם שלב של שיתוק, עוויתות וקשיים בבליעה.

קורונה וירוס
מחלה נגיפית מדבקת מאוד של הקיבה והמעיים. גם כאן, המחלה מועברת על ידי מגע עם דם, צואה או הקאות של חיה נגועה. הסימפטומים הם הקאות, שלשולים, חום גבוה והתייבשות.

שעלת מדבקת (בורדטלה)
מחלה חיידקית המועברת דרך האוויר, הקשורה ל"שעלת המכלאות". ההדבקות במחלה מתרחשת בזמן חשיפה לכלבים זרים בפנסיונים, מכלאות ותערוכות.
הסימפטומים הם שיעול טורדני ומתמשך, התעטשות וניסיונות הקאה כושלים, מלווים בהפרשות מהאף. המחלה אף חושפת את הכלב לזיהומים אחרים במערכת הנשימה העליונה.

מאמרי בריאות כלבים

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד