אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש

עיקור וסירוס

עיקור וסירוס חיית הבית שלך היא השקעה נכונה בבריאותה ובידידות עמה. פעולה זו אף מסייעת לשלוט באוכלוסייה של חיות הבית. למעט מגדלים מקצועיים שלהם הכלים להתמודד עם הקשיים הכרוכים בגידול כלבים, בעלים של חיות בית צריכים לעקר או לסרס אותן ברגע שהווטרינר ממליץ על כך.
הגדל


מהם עיקור וסירוס?

מדובר בניתוח כירורגי שבו מסירים את אברי הרבייה של הכלבה (עיקור) או את האשכים של הכלב (סירוס). על אף שנהוג לחשוב כי מדובר פשוט בדרך לצמצם המלטות בלתי מתוכננות של שגרי גורים, פעולה זו טומנת בחובה יתרונות רבים אחרים הן לכלב והן לבעליו.

יתרונות העיקור והסירוס

בנוסף לצמצום המלטות בלתי מתוכננות של שגרי גורים, אשר עלולים להיות לנטל על הבעלים ועל הקהילה, הליך בסיסי זה עשוי:

- למנוע סרטן שחלות וסרטן רחם בקרב כלבות וסרטן אשכים בקרב כלבים.

- להקטין את הסיכון לסרטן העטין בקרב כלבות.

- להקטין את היעלמותם של כלבים לחיפוש אחר נקבות מיוחמות, שעלולה להוביל לאיבוד הכלב.

- להפוך כלבים לתוקפניים פחות ולידידותיים יותר.

מיתוסים ומציאותעל עיקור וסירוס

ישנן הרבה תפיסות מוטעות לגבי עיקור וסירוס. חלקן מבוססות על ההשפעות האמיתיות של התהליך, אך לחלקן אין כל אחיזה במציאות.

- מיתוס: כלבות שמחות יותר לאחר המלטת שגר, או, יש להתיר להן להמליט שגר אחד לפני העיקור. אין שום הוכחה לכך. אך ההמתנה לעיקור עלולה להקטין את ההגנה שמעניק העיקור לכלבות ומאחר שהוא מקטין את הסיכוי לסרטן השד, חשוב לבצע אותו מיד לאחר המלצת הווטרינר.

 

- מיתוס: עיקור וסירוס גורמים לעליה במשקל בקרב כלבים. עיקור וסירוס אינם גורמים להשמנת כלבים. אולם, הניתוח עשוי להקטין את רמת האנרגיה לה זקוק הכלב, לכן יש להשגיח על מצבו הגופני של הכלב לאחר הניתוח ולהקטין את כמות המזון בהתאם.

- מיתוס: עיקור וסירוס הופכים את הכלב לעצלן ו/או משנים את האישיות שלו. סירוס של כלב עשוי להפוך אותו לתוקפני פחות, אך ככלל, זהו יתרון. מבחינת השתובבות או פעילות גופנית, דפוסים אלה משתנים בכל מקרה כאשר הכלב מתבגר, בין שהוא עוקר או סורס ובין שלא. אל תטעו לחשוב שהתבגרות היא שינוי באישיות.

- מיתוס: עיקור וסירוס הם ניתוחים מסוכנים. זהו אמנם הליך כירורגי בעל סיכון כלשהו, אך הוא גם מאוד נפוץ ומקובל. הווטרינר יכול לפרט בפניך את הסיכונים הכרוכים בניתוח. כמעט תמיד תגלה שהיתרונות עולים בהרבה על הסיכונים.

מאמרי בריאות כלבים

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד