אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש

בעיות אוזנים אצל כלבים

הגדל

תעלת האוזן בכלב ארוכה ומפותלת ולמעשה בנויה מ-2 סגמנטים אחד אנכי ואחד אופקי. אורכה גדול מאוד באופן יחסי לתעלת האוזן באדם. לעיתים האוזן שמוטה או זקופה. בכל מקרה התנאים בתוך חלל האוזן מהווים "אינקובאטור"  מושלם לחיידקים ופטריות. החום והלחות בשילוב עם ההפרשה השעוותית כמקור מזון משמשים למיקרואורגניזמים קרקע פורייה.בעיות עור שונות עלולות לבוא לידי ביטוי בדלקות אוזניים. לעיתים דלקת אוזניים היא הביטוי הראשון לבעיות עור.

במצבים של תגובה אלרגית כלשהיא גם תעלת האוזן תגיב חזק להפרשה ותאפשר התפתחות מהירה של חיידקים ופטריות .טיפול באלרגיה בשילוב של תרופות לשיכוך האלרגיה כמו סטרואידים בשילוב עם אנטי היסטמינים במינונים מתאימים נמוכים עשויים להקל מאוד.

אם זאת, תזונה שונה עשויה להקל מאוד על המצב ולשפר באופן ניכר את המצב.

סוג החלבון ואיכותו- לדוגמא חלבון סלמון עדין יותר ופחות  מגרה או חלבון הודו. ריכוזים גבוהים יותר של חומצות שומן חיוניות רב בלתי רוויות משפרות מאוד ומפחיתות מההפרשה.קיימים מזונות מתאימים גם בחנויות אך במצבים קשים אנו נמליץ לשקול לעבור למזון רפואי מתאים לבעיות עור ובעיות הורמונאליות.תוספי מזון המכילים חומצות שומן חיוניות עשויים בהחלט לשפר מאד את כמות ההפרשה והגרוי.

להלן מספר בעיות נפוצות:

בעיות הורמונאליות והקשר לבעיות אוזניים
לכלבים רבים קיימת פעילות לקויה של בלוטת התריס, ביטוי של הבעיה יהיה בדלקות חוזרות ונשנות.מדידה של ערכי הורמוני בלוטת התריס בדם תאפשר לנו לזהות ולוותר את הבעיה והטיפול.

מבנה אנטומי לקוי
לחלק מהגזעים ובמיוחד לכלבים פחוסים ועם קפלי עור קיימת נטייה להיווצרות של פתח התעלה. היוצרות זו תוביל למצב בו הדלקת בתוך התעלה לא ניתנת לטיפול ושטיפה, וההפרשות ממשיכות להצטבר.מצבים כרונים מתמשכים יובילו לעיתים למצב בו הדלקת עוברת מהאוזן החיצונה  לתעלת האוזן ולחלק הפנימי של האוזן.

* דלקות כאלו עלולות לגרום לסימנים עצבים ואף למצב בו בעל החיים לא יוכל לעמוד על הרגלים.

* ניעור אוזניים קשה בעקביות עלולה ליצור המטומה בתעלת האוזן.

* המטומה תיצור אוזן נפוחה מאוד מהצטברות דם וקרישי דם בין העור לסחוס האוזן.

הטיפולים הקונבנציונלים כוללים שאיבה והזרקת סטרואידים לחלל האוזן (לטיפול זה הצלחה מוגבלת) או ניתוח לניקוז בשילוב חבישות.

חדירה של גופים זרים
בעונות החמות יתכנו גופים זרים צמחיים אותם הווטרינר יוכל לזהות בקלות בבדיקה רגילה ולשלוף אותם החוצה.

הצטברות שיער בתעלת האוזן
יש כלבים להם הצטברות של שיער רב בתעלת האוזן הדורש ניקוי יסודי בהרדמה לדוגמא טריירים פודלים, שי-צו.

 

מאמרי בריאות כלבים

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד