אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש

לחתול שלי יש חור בשן

גם לחתול שלכם יכולים להתפתח כאבי שיניים ודלקות בחניכיים. אז איך מזהים את הבעיה, מהם הטיפולים הקיימים והאם אפשר למנוע או להקטין את התופעה:


חתולים רבים סובלים מבעיות שיניים. מדובר בעניין שכיח למדי: 80% מהחתולים חווים במהלך חייהם סבל כתוצאה
מכאב שיניים או בעיות בחלל הפה. כ- 40% מהם סובלים מבעיות שיניים כבר בשלוש השנים הראשונות לחייהם. "למרות שמדובר בתופעה מאוד נפוצה, מרבית בעלי החתולים אינם מודעים לכך ולא מטפלים בבעיה בזמן, מה שמוביל להסתבכויות עד כדי צורך בעקירה", אומר הווטרינר ד"ר אייל נחמיאס.

לחתול בוגר יש 30 שיניים המסודרות בשתי מערכות: שיני חלב, ושיניים קבועות הבוקעות עד גיל חצי שנה. חלל הפה הוא אזור רגיש במיוחד אצל החתול. אזור זה חשוף לשלל פגעים ובעיות שמגיעות בדרגות חומרה שונות: הצטברות אבנית והתפתחות פלאק, דלקות ונסיגת חניכיים כתוצאה מפעילות של חיידקי הפה, הרפס, חורים בשיניים, פגיעה בציפוי השיניים, שברים בשיניים (בעיקר בניבים כתוצאה מקפיצה ופגיעה בשיניים הקדמיות) וכן דלקות אחרות בחלל הפה.

כמו בבני אדם, גם אצל חתולים חלל הפה מכיל רובד חיידקים. לרוב אלו חיידקים שאינם מזיקים, אבל במצבים מסוימים הם תוקפים את חלל הפה ומסבים לו נזק. הסיבות למחלות הללו מגוונות. חלקן גנטיות ועוברות בתורשה, וחלקן סביבתיות ונוגעות לסוג המזון שהחתול אוכל ולהיגיינת הפה שלו.

הפתרון הוא במזון

אז מה עושים כדי למנוע מחלות שיניים וחניכיים אצל חתולכם, או לפחות למזער את התופעה? העצה הכללית היא קודם כל להקפיד על היגיינת הפה שלו. זוהי משימה מאתגרת, שכן נדירים החתולים שיאפשרו לכם לצחצח להם את השיניים. הדרך לשלוט בניקיון השיניים שלהם, ברמה מסוימת, עוברת אפוא דרך סוג המזון שהם צורכים. קיימים מזונות איכותיים ומתקדמים שיש בהם מרכיבים דנטליים, המסייעים במניעת בעיות שיניים ומחלות בחלל הפה. מדובר בעיקר במזונות יבשים, שהכופתיות שלהם מחייבות את החתול ללעוס היטב ובכך לעסות ולנקות את החניכיים והשיניים. מחקרים מצאו כי מזון מתאים מסייע משמעותית במניעת בעיות שיניים.

במקרה שהמניעה כשלה והחתול בכל זאת חלה, חשוב לזהות במהרה את הבעיה ולהעניק לו טיפול מתאים. בעלי חתולים מגיעים לווטרינר בתכיפות פחותה בהרבה מזו של בעלי כלבים, ועל כן חשוב להיות ערים לסימפטומים של חתול הסובל ממחלת שיניים או בעיה אחרת בחלל הפה.

מהם הסימפטומים? אם החתול שלכם אוכל פחות ויורד במשקל, מעדיף רק אוכל לח ולא נוגע באוכל היבש, אם הוא מרייר, יש לו ריח רע מהפה והוא מתחיל להזניח את עצמו ומפסיק לנקות את פרוותו – כל אלו הם סימנים מובהקים לכך שהוא סובל מבעיות שיניים או חניכיים. "חשוב להיות ערניים לשינויים התנהגותיים", אומרת ריבי מאיר, מומחית להתנהגות חתולים. "חתול שסובל מכאב שיניים יהפוך עצבני יותר, חסר מנוחה ואפילו דכאוני".

השינוי בהתנהגות החתול הוא הדרגתי, ולעיתים הבעלים אינם מבחינים בכאבו. חשוב להדגיש כי זיהוי ואבחון מהיר של הבעיה יכול להביא לטיפול יעיל ומהיר, שכן בעיות שיניים רבות יכולות להיפתר בקלות אם הן מטופלות בזמן. במידה והבחנתם באחד או בכמה מהתסמינים הללו, יש לקחת את החתול לווטרינר, שיאבחן ויציע טיפול מתאים.

במקרה של הצטברות אבנית ודלקות חניכיים קלות, החתול יעבור ניקוי שיניים ופוליש בהרדמה מלאה. במקרה של דלקות חניכיים חמורות יותר ושל חורים בשיניים, ייתכן שהווטרינר יחליט לבצע  עקירה. ברוב המקרים, זמן קצר לאחר העקירה החתול יתאושש וישוב לאכול באופן מסודר.

מאמרי בריאות חתולים

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד