אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש

על צמחים וחתולים

למרות שהם קרניבורים – חתולים אוהבים לאכול גם דשא, מיני עשב ופרחים. למה הם עושים את זה, אילו צמחים מועילים להם, ומאיזה ממש כדאי להיזהר

רוב החתולים בעולם חיים בבית ולא בטבע הפראי, שממנו הגיעו במקור. החתול הינה חיה האוכלת בשר ואינה יכולה להתקיים מתזונה צמחונית. עם זאת, לצמחים רבים יש יתרונות המשפיעים לטובה על החתול, הן רגשית והן פיזית. "ה-DNA שלהם הוא נמרי. ככזה, בכל פעם שחתול חש בכאב פיזי (כאב בטן, למשל) או במתח נפשי, הוא ידע לנצל את הצמחים בסביבתו לריפוי", אומרת ריני עמירן, מומחית להתנהגות חתולים. "ברגע שבייתנו אותם והכנסנו אותם לתוך דירות, מנענו מהם את יכולת הריפוי הטבעי".
חתול שחי בחוץ, ועומד לפניו מבחר רחב של צמחים, יבחר באופן טבעי בצמחים שמועילים לו. זוהי חיה בררנית ולרוב היא יודעת מה טוב לה. עם זאת, חתולי בית, החשופים לעציצים ולצמחים שונים שאנחנו מגדלים, עלולים לאכול צמחים שעשויים להזיק להם ובמקרים קיצוניים אף לגרום להרעלה שתביא למותם.
חתלתולים קטנים, שאוהבים להשתובב, עלולים להיכנס לתוך העציץ שלכם בבית, להפוך בו את החול ולכרסם את העלים שלו. "זה לא אומר שאנחנו לא יכולים לגדל עציצים בבית", מסביר הווטרינר ד"ר אייל נחמיאס. "חשוב לבחור בעציצים שאינם מסוכנים לחתולים, ולספק להם אלטרנטיבה טובה שתועיל להם".
רשימת הצמחים הרעילים לחתול ארוכה ואפשר לקבל אותה מהווטרינר שלכם, אולם הנפוצים ביותר הם רקפות, נרקיסים למיניהם, הרדוף, לנטנה, פילדנדרום, צ'יקאס, קיסוס, דביקון, ועוד. אם אתם אוהבים במיוחד צמח שעלול להיות מסוכן לחתול שלכם, תלו אותו במקום גבוה שאין לידו זיזים שניתן לטפס עליהם, כך שלחתול לא תהיה נגישות אליו.
אם החתול שלכם מגלה סימנים של אפתיה, חולשה, הקאות או כל התנהגות חריגה – ייתכן שהוא הורעל מצמח בבית. חשוב להיות ערניים ולקחת אותו מיד לווטרינר.
לעומת הצמחים המסוכנים, ישנם כאלה שממש יכולים לשדרג לחתולים את החיים. חלק גדול מהם קל מאוד לגדל בבית, וחשוב לעשות זאת בדיוק כמו שאנחנו מקפידים על כלי אוכל וארגז חול נקי. סוגים שונים של עשבים שניתן להנביט (דשא, חיטה, פשתן, שיבולת שועל) מאוד אהובים על חתולים. כל מה שצריך הוא אדנית ומצע מתאים להניח עליו את הזרעים להנבטה. ברגע שהם ינבטו ויגדלו לגובה של 5-10 ס"מ, החתול יכול לאכול מהם. החתולים מכרסמים ואחר כך מקיאים אותם, מה שמסייע להם בניקוי תכולת המעיים משערות וטפילים.
לצמחים מסוימים יש יכולת לסייע במניעת סרטן ובחיזוק המערכת החיסונית. למון גראס, למשל, הוא בעל תכונות כאלה, וניתן לרכוש אותו בכל משתלה. חתולים אוהבים לנשנש את הלמון גראס והוא גם מסייע במניעת פרעושים. מנטה ורוזמרין גם הם מאוד אהובים עליהם ומסייעים למערכת החיסונית שלהם. צמח נפית החתולים, ממשפחת המנטה, הוא צמח שחתולים מתענגים עליו – הם אוהבים להתחכך בו, להריח וללעוס אותו, והוא מכיל שמן שכשהוא מתנדף הוא דוחה מזיקים ושומר על פרוות החתול.
צמחים רבים יכולים לסייע גם בהרגעה. רוב החתולים בארץ הגיעו מהרחוב לאחר שננטשו, נעזבו או אפילו עברו התעללות, ורבים מהם סובלים מטראומות וממתחים נפשיים. "יש עולם שלם של מיצוי צמחים בעלי השפעה מרגיעה על חתולים", אומרת עמירן. "מדובר על צמחי באך, שעשויים מתמציות של פרחים וצמחים שרוקחים במיוחד עבורם. ניתן לרקוח תמצית מיוחדת שמתאימה לבעיות ספציפיות. למשל, לפני נסיעה נוהגים לתת לחתול תמצית פרחי באך כדי להרגיע אותו".
את השפעתם הטובה של צמחים אלה אפשר לספק גם באמצעות שמנים אתריים, המכילים תמציות מרוכזות יותר של צמחים אלה. באלה יש לעשות שימוש בהתייעצות מומחה בלבד, שכן יש להתאימן לצרכיו המדויקים של החתול.
אם תפסתם את החתול שלכם מתעסק עם העציץ האהוב עליכם בבית, חופר והופך בו את החול או מנשנש את עליו, סימן שארגז החול שלו לא נקי ושלא סיפקתם לו אלטרנטיבה צמחונית ראויה. ארגז חול נקי וגידול צמחים שמתאימים לחתול בבית, יספקו אותו והוא לא ימצא עניין בעציצי הנוי.

מאמרי בריאות חתולים

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד