אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש

כשהחתול אוכל את השמנת

מדי שנה יותר ויותר חתולי בית סובלים מהשמנת יתר, תופעה שיכולה להיות מסוכנת עבורם. למה זה קורה, ואיך תדעו אם גם החתול שלכם סובל מעודף משקל


מגפת ההשמנה בעולם המערבי אינה פוסחת גם על חתולי הבית, ובעיקר על חתולים שחיים בדירות שאין בהן יציאה לגינה או למרפסת גדולה. בעוד שחתולים שחיים ברחוב אינם סובלים מהתופעה כלל, בקרב חתולי הבית נרשמת עלייה מתמדת בתופעה.

הסיבה העיקרית לכך נוגעת ברמת הפעילות והפעלתנות של החתול. חתולים שחיים בחוץ פעילים מאוד לאורך שעות היממה. הם מנהלים מרדפי ציד, מטפסים על עצים ומשחקים עם חתולים אחרים. לעומתם, חתולים שחיים בדירות לא פעם סובלים מהיעדר פעילות פיזית, מהיעדר גירויים חיצוניים שמפעילים אותם ואת חושי הציד שלהם, וכך הם למעשה נגררים לשעמום ולדיכאון. ממש כמו אצל בני אדם, חתול משועמם ומדוכא נוטה לאכול יותר ולרבוץ יותר – מתכון בטוח להשמנת יתר.

"חתולים הם נמרים קטנים – ציידים. הרבה פעמים אנחנו נוטים לשכוח את זה ולא מספקים להם פעילות מספיקה של טיפוס ומרדף. בדירה, בשונה מאשר בטבע או בחוץ, צריך ליזום את הפעילות הגופנית עבור החתולים ולדאוג שהם מוציאים את האנרגיה", אומרת ריבי מאיר עמירן, מומחית להתנהגות חתולים.

מלבד היעדר פעילות גופנית, סיבה נוספת להשמנת יתר אצל חתולים היא היצע גדול ומגוון של מזונות וחטיפים שניתנים להם ללא פיקוח ומבלי לוודא שאכן מדובר במזון איכותי שמותאם לצורכיהם ולא במזון עתיר פחמימות, עם דרגות שומן גבוהות.

חתול שאינו פעיל גופנית צובר חרדה ומתחים, מאחר שהפעילות הגופנית הזו הכרחית לקיומו. בהיעדר כל אטרקציה אחרת, החתול נוטה לאכול יותר מהנדרש כדי להפיג את תחושות העצב, השעמום והסטרס. למעשה, חתול במצב כזה סובל מאכילה רגשית, ממש כמו אצל בני האדם. "החתול מטבעו יודע לווסת את התיאבון בהתאם לפעילות שלו, אבל היום חתולים רבים אינם חיים בטבע וסובלים מהשמנת יתר. חתול עם משקל עודף הוא חתול בסיכון לסבול ממחלות ומבעיות בריאות רבות", אומר הווטרינר ד"ר אייל נחמיאס.

סוכרת היא מחלה שכיחה בקרב חתולים. השמנת יתר פוגעת בתפקודי הכליות ויכולה להביא לכשל כלייתי. משקל היתר מעמיס על השלד והמפרקים ויכול לגרום לבעיות גם בתחום הזה. חתול שמן הוא חתול שהמערכת החיסונית שלו נפגעת והוא חשוף למחלות, דלקות ופגעים בריאותיים שונים, עד כדי סכנת חיים של ממש.

איך תדעו אם החתול שלכם סובל ממשקל עודף?

וטרינרים נעזרים בטבלאות הערכה של מצבו הגופני של החתול, הקובעות אם הוא סובל ממשקל יתר. ניתן גם לבצע בדיקה על סמך מישוש הצלעות, האגן והבטן ובחינת שכבות השומן ומיקומן בגוף. עם זאת, הדרך הטובה ביותר לדעת אם החתול שלכם סובל מעודף משקל היא לענות על השאלות הבאות:

1. האם הוא פעיל דיו? האם הוא מנמנם הרבה, רובץ ונח (בעיקר בשעות הערב והלילה שהן שעות הפעילות של החתול)?

2. האם הוא אוכל באופן מאוזן או מנשנש בפרקי זמן קצרים ונראה מסוגר ומדוכא?

אם התשובות לשאלות האלה חיוביות, ככל הנראה שהחתול שלכם אינו במשקל תקין. 

יש סוגי חתולים שמועדים יותר מאחרים לסבול מהשמנה. כאמור, חתולי הדירות שאין להן  יציאה לגינה או למרפסת הם בקבוצת סיכון גדולה יותר מאשר חתולי בתי קרקע וחתולי חוץ. מעבר לכך, יש חשיבות גם לאופיו של החתול. חתולים מופנים ושקטים יותר מטבעם, מבצעים פחות פעילות ועל כן חשופים יותר להשמנה. עם זאת, כל סוגי החתולים, ברגע שבוייתו והוכנסו לתוך דירות, הפכו לחשופים לבעיית ההשמנה שמאפיינת כל-כך את העולם המערבי כולו.

אז מה אפשר לעשות? הפתרונות להשמנת יתר אצל חתולים הם פשוטים. עליכם ליצור עבורם סביבה משחקית, מאתגרת ופעלתנית וליזום פעולות של מרדף, טיפוס וציד. במקביל עליכם להימנע מלהגביל את נגישותם למזון. חתול צריך לקבל מזון זמין, נקי וטרי, אבל יש לדאוג להתאים לו מזון איכותי שעונה על צורכי גילו ומצבו הרפואי.

אם החתול שלכם שמן, אל תחכו שיתפתחו בעיות רפואית, פשוט שחקו איתו יותר. זה יחזק את הקשר ביניכם, ישפר את מצב רוחו, וישאיר אותו ספורטיבי ואתלטי כיאה למשפחה המרשימה שממנה הוא מגיע.

 

 

מאמרי בריאות חתולים

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד