אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש

בדיקה תקופתית של חתולים מבוגרים

ככל שהחתול מזדקן קיים צורך ביותר בדיקות אצל הווטרינר. הבדיקות נועדו לגילוי מוקדם של מחלות, כדי שהטיפול בהן יהיה פחות יקר ויותר נסבל לחתול. בדרך-כלל ממליצים על בדיקה בריאותית פעמיים בשנה.

הגדל


הבדיקה התקופתית הראשונית לקראת גיל הזקנה צריכה להתבצע סביב גיל 7, כך שניתן יהיה להשתמש בה כבסיס לצורך זיהוי שינויים במצב הבריאות ככל שהחתול מזדקן. בדיקה זו צריכה לכלול בדיקה גופנית מלאה, תיעוד של משקל הגוף ודירוג המצב מבנה הגוף.

עלייה או ירידה בדירוג המבנה הגופני מצריך בדיקות נוספות כדי לברר אם השינויים נגרמו בגלל הגדלה או הקטנה של כמות האוכל, מבעיות תזונתיות או ממחלות.

חתולים זקנים חווים שינויים פיזיולוגיים המצריכים את שינוי התזונה. ביצוע ההערכות התזונתיות מתחיל עם תחילת ביצוע הבדיקות התקופתיות, כדי לבחון את מצב בריאותו הכללי של החתול וכדי לקבוע אם יש התאמה בין התזונה שלו לבין גילו ורמת הפעילות שלו.

בין הסימנים למחסור תזונתי נכללים רזון, שערות פרווה שבירות ויבשות, ועור עם קשקשים. בדומה, מצבו הגופני של החתול יכול להצביע על בעיות תזונתיות או עודף תזונה. חתול רזה יזדקק לדיאטה עתירת קלוריות, ואילו חתול הסובל מהשמנת יתר יזדקק לתפריט מופחת קלוריות.

הבדיקה התזונתית צריכה לכלול גם בדיקה של הפה כדי לבחון קיומן של שיניים פגועות או בעיות פה אחרות שיכולות לתרום לירידה בצריכת המזון.

יש לבחון גם את הרגלי האכילה, ולבדוק את המידע התזונתי על סוג המזון הניתן לחתול, כמותו, תדירות ההאכלות והמידה בה החתול אוהב את המזון. טיפול תזונתי בחתולים זקנים חייב להתבצע על בסיס אישי.

בעוד שרוב החתולים צריכים פחות קלוריות כדי לשמור על משקל תקין, בגלל הירידה בפעילות הגופנית שלהם והקצב המועט של חילוף החומרים, הרי שאצל חתולים אחרים יש נטייה לאכול פחות או לאבד משקל מסיבות שונות המחייבות דיאטה עתירה באנרגיה. הצורך באבות מזון מסוימים שונה מאד בין חתול זקן אחד למשנהו בגלל גורמי בריאות וגורמים סביבתיים.

מאמרי בריאות חתולים

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד