אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש

בדיקת האוזניים, העיניים, האף והפה

למרבה הצער, החתול לא יכול להגיד לכם שהוא חולה, ולכן זה באחריותכם כבעליו ללמוד לצפות בו. דרך טובה לעקוב אחר מצבו הבריאותי של החתול היא לבצע בדיקות גופניות לא ביתיות כחלק משגרת הטיפולים השבועית שאתם עושים לחתול.
הגדל


"אתם יכולים לעזור לווטרינר לטפל בחתול שלכם, אם תביאו את חיית המחמד שלכם למרפאה לפני שהמחלה מתפתחת," אומרת דר' אליז קנת מסנטה מוניקה, קליפורניה.

להלן רשימה של כמה בדיקות בסיסיות שיעזרו לכם להעריך את מצב בריאותה של חיית המחמד שלכם:


עיניים, אוזניים, אף ופה
. עיניו של חתול בריא צריכות להיות נקיות, מבריקות וללא אדמומיות או הפרשות. האף צריך להיות קריר ולח, וללא הפרשות. האוזניים צריכות להיות נקיות ויבשות, עם עור ורדרד בחלק הפנימי ועל האפרכסות. השפתיים והחניכיים צריכים להיות ורודים, והבל הפה ללא ריח. כאשר עיניו של החתול אדומות, עכורות או עם הפרשה רירית, או אם הן מצופות במעין קרום, יתכן שיש לו דלקת ואז יש לפנות לווטרינר.

סימנים נוספים לדלקת עיניים הם רגישות מוגברת של החתול לאור, או פזילה. כמות קטנה של הפרשה יבשה בעיניו של החתול היא נורמלית, בדומה להפרשה הירקרקה בעיניים שיש לבני אדם כשהם מתעוררים בבוקר. לעיתים יש יותר או פחות הפרשה, וזה תלוי בכמות האבק, הלכלוך, הערפיח או הגורמים הנוספים באוויר המגרים את העין.

אם החתול שלכם מנענע את הראש שלו בהתמדה, מחכך את אפרכסות האוזניים שלו על הראש בעזרת כפות רגליו הקדמיות, מגרד אותן ללא הרף, אם עולה מהאוזניים ריח רע, אם יש בהן הרבה שעווה או הפרשות לא רגילות, פירוש הדבר שהחתול סובל, ככל הנראה, מקרדית האוזן או מזיהום והוא זקוק לטיפול רפואי. הפרשה דביקה או חומה היוצאת מהאף, עיניים דומעות ועיטוש הם תסמינים המעידים על הצטננותו של החתול.

קנט ממליצה לפנות לווטרינר כדי לטפל בהתקררות אצל כל החתולים. "אחוז קטן מהחתולים שלא זוכים לטיפול מפתחים דלקת ריאות או זיהום בסינוסים מה שעלול להציק להם לאורך כל חייהם," היא אמרה. אם החתול שלכם סובל מריח רע מהפה, כנראה שיש לו הפרעה בעיכול, שיניים או חניכיים פגועים, או מחלה בדרכי השתן. (היוצא מן הכלל היחיד הוא אם החתול שלכם אכל דגים או מאכלים ריחניים אחרים.) שפתיים בצבע כחלחל או אפרפר, ופצעים או כיבים בפה הם עוד סימנים שצריכים לעורר דאגה.

 

מאמרי בריאות חתולים

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד