אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש

בדיקת הפרווה והמשקל

למרבה הצער, החתול לא יכול להגיד לכם שהוא חולה, ולכן זה אחריותכם כבעלים ללמוד לצפות בו. דרך טובה לעקוב אחרי בריאות חיית המחמד שלכם היא לבצע בדיקה גופנית ביתית כחלק משגרת הטיפולים השבועיים בחתול.

הגדל


הפרווה והעור
.:

פרוות החתול שלכם צריכה להיות חלקה ורכה למגע, וללא שערות שבורות. העור צריך להיות נקי וללא פצעים, פריחות או אקזמה (חככת). חתול בריא צריך לטפח את עצמו בצורה סדירה, וקשרים בפרווה אמורים להופיע רק לעיתים רחוקות. כדי לבדוק את העור והפרווה, הזיזו הצידה את שערות הפרווה במספר מקומות לאורך הגוף כך שייחשף העור.

בדקו כך את הרגליים, הצוואר, הסנטר והראש. הסימנים שצריך לחפש הם פרווה עמומה או עור יבש, נשירה מוגברת (פרט לאביב), גושים, נפיחויות, קרחות, פצעים פתוחים, כמות מוגברת של טפילים, והרבה נשיכות ושריטות בעור. "במדינות בארה"ב כמו קליפורניה, פלורידה וטקסס, הפרעושים נהנים מחום המאפשר להם לפעול כל השנה. בעיית העור הגדולה ביותר היא, ללא ספק, דלקת עור הנגרמת מאלרגיה לפרעושים.

"בדרך-כלל היא מתחילה עם הופעת סימני גזזת (סקביאס) סביב הצוואר ובבסיס הזנב. יכולים גם להופיע אזורי התקרחות או שיער שביר. אם הבעיה לא מטופלת, היא יכולה להתפשט לכל הגוף." עליכם לבדוק גם את המצב במרווחים שבין האצבעות בכפות הרגליים של החתול. אם החתול שלכם מבלה חלק מזמנו מחוץ לבית, האזור הפנימי שבין האצבעות יכול להיות מגורה על-ידי קוצים, אבנים, תפרחת צמח זנב השועל (
foxtail), חול .

משקל:
ווטרינרים מעריכים כי למעלה מ-30 אחוזים מחיות הבית בארה"ב סובלות ממשקל יתר. חתולים שמנים מאד נמצאים בסיכון גבוה יותר ללקות במחלות כבד, מחלות לב, סוכרת, דלקת הלבלב ודלקת פרקים. אחת הדרכים לקבוע אם החתול שלכם צריך להוריד ממשקלו היא על-ידי דירוג המצב הגופני שלו. "הסימן לכך שחתול במצב גופני טוב הוא שאפשר להרגיש כל אחת מהצלעות שלו בעזרת שפשוף כף היד על בית החזה של החתול," אומרת דר' דוטי לאפלם (
Laflamme), תזונאית ווטרינרית העובדת בחברת רלסטון פורינה בסט. לואיס, מיזורי. "כשמסתכלים על החתול מלמעלה, מותניו צריכים להיות צרים יותר מהחזה. כאשר מסתכלים עליו מהצד, הבטן אמורה להיות מורמת מעט מגובה החזה, והיא לא אמורה להיגרר על הרצפה."

מאמרי בריאות חתולים

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד