אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש

בריאות השיניים

מומלץ להקפיד על טיפול סדיר בשיניים, כולל בדיקות, אצל חתולים בכל הגילאים. כדי למנוע בעיות שיניים יש צורך בשילוב של תזונה נכונה וטיפול ווטרינרי. בריאות השיניים חשובה לבריאותו הכללית של החתול, ועשויה אף להאריך את חייו.

הגדל


רוב החתולים מעל גיל שנתיים סובלים מבעיות שיניים ברמות שונות. שאריות מזון, חיידקים ורוק נדבקים ומצטברים על משטח השן, ויוצרים רובד חיידקי שן (פלאק).

אם בניית הפלאק נמשכת נוצרת אבן שן על משטח השן. אם לא מטפלים בפלאק ובאבן השן יכולות להיגרם דלקות בחניכיים ודלקות בקרום המרפד את מכתש השן (דלקת מסב השן). תופעות אלו עלולות לגרום לאובדן שיניים ולזיהום חיידקי. הדלקת יכולה להתפשט לאזורים נוספים של הגוף, כמו לכליות או למסתמי הלב.

התזונה היא גורם חשוב לשמירת בריאות שיניו של החתול. מחקר שנערך במרכז הרפואי לחיות מחמד ע"ש פורינה על 30 חתולים  ושנמשך שנה אחת, הראה שמזון יבש עוזר לצמצם את רמות הפלאק והעששת. קבוצה אחת של חתולים קיבלה מזון יבש מסחרי, וקבוצה שנייה קיבלה לאכול מזון מסחרי בפחיות. שני סוגי המזון היו מלאים ומאוזנים תזונתית הן לחתולים גדלים והן ולבוגרים. החתולים שניזונו ממזון יבש קיבלו דירוג טוב יותר מבחינת הצטברות הפלאק ואבן השן, מה שתורם לבריאות שן משופרת.

לרוב קשה להבחין בסימנים של בעיות השיניים, והן יכולות שלא להתגלות במשך חודשים או אף שנים, אלא אם כן ניתן טיפול מתאים בבית ועל ידי הווטרינר. סימנים נפוצים לבעיות שיניים מתקדמות כוללים: חניכיים אדומים, נפוחים ומדממים; הזלת ריר; ריח רע מהפה; אובדן תאבון; נקודות שחורות על השיניים הטוחנות; ופצעים בולטים בפה.


כדי לסייע במניעת בעיות שיניים, מומלץ לפנות לווטרינר באופן סדיר כדי שיבצע בדיקה דנטאלית. כדאי לשלב בדיקה כזו בבדיקה השנתית של החתול. ניקוי והסרת אבן שן בהרדמה, המבוצע על-ידי הווטרינר, מסייע למנוע או לצמצם את בעיות השיניים.

 

מאמרי בריאות חתולים

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד