אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש

טפילים חיצוניים – פרעושים

מלחמה בחוסר הנוחות ובמחלות. טפילים חיצוניים על עורו של החתול לא גורמים רק לגירוי ולגירוד, אלא לפעמים נושאים גם מחלות. כשאתם מסרקים את החתול בדקו את הפרווה שלו וחפשו סימנים לפרעושים.
הגדל


הפרעושים הם חרקים קטנים הניזונים מדם של חיום אחרות, תוך שהם גורמים לחוסר נוחות קלה עד חמורה. הם גורמים גירוד בלתי פוסק, ואם החתול בולע אותם, יכולים גם להעביר תולעי סרט (טפילי מעיים). אלרגיה לעקיצות פרעושים הוא האלרגיה הנפוצה ביותר אצל חתולים. היא מתרחשת כאשר החתול חשוף לרוק הפרעוש בעת העקיצה.

הרוק הוא אלרגן (גורם לאלרגיות) ויכול לגרום לתחושת גירוד חזקה מאד. סימנים נוספים לאלרגיה לפרעושים הם זיהומים בעור ונשירת שיער. כדי לטפל בסוג זה של אלרגיה חיוני לטפל בבעיית הפרעושים. הפרעושים יכולים לבקוע מביצים הנמצאות במיטה של החתול, בשטיחים, ברהיטים ומחוץ לבית. כדי למגר את הנגע יש צורך לטפל בחתול וגם בסביבתו. כדי לשמור על סביבה ללא פרעושים צריך להתמודד עם כל שלבי החיים שלהם. פרעושים חיים על החיה הפונדקאית, ועוברים במהירות מחתול לחתול, מאדם לאדם, ומהאדם לחתול או לחיות אחרות.

הביצים מוטלות בתוך פרוות החתול כשהן מחוברות בצורה רופפת, ובדרך כלל נופלות זמן קצר אחר כך. הביצים בוקעות ארבע עד שבעה ימים אחרי הטלתן. חיות העוברות באזור נגוע, אוספות אתן את הפרעושים המתפתחים שבקעו לא מזמן. יש לשים לב במיוחד לאזור בו ישן החתול. צריך לשמור על ניקיונו, ולשטוף אותו לעיתים קרובות. יש לשאוב בעזרת שואב אבק את כל השטיחים והסדקים, מתחת לכריות הספה, למרבדים ובפינות של רהיטים מרופדים.

יש לזרוק את שקית השואב כיוון שהיא יכולה לשמש בעצמה כמקור לפרעושים. אפשר להתמודד עם הפרעושים בחצר על-ידי ריסוס. ניקוי ושאיבה יסודיים בהחלט עוזרים, אבל יש מקרים בהם יהיה צורך להיעזר בשירותיו של מדביר מקצועי כדי להתמודד עם מכת פרעושים רצינית. כדי לסלק את הפרעושים מהבית יש צורך לא פעם לטפל בבעיה בעזרת מספר שיטות במשולב. אם מוצאים על פרוות החתול את הטפיל עצמו או נקודות שחורות הנקראות "לכלוך פרעושים" (צואה של הפרעושים). קיימים הרבה תכשירים המיועדים לטפל בנגע. אפשר לקבל מהווטרינר טבליות הניתנות פעם בחודש. טבליות אלו הורגות את ביצי הפרעושים שהוטלו על החתול.

עם זאת, הפרעושים הבוגרים עדיין יכולים לעקוץ את החתול ולהטיל עליו ביצים. החתול עשוי להיות אלרגי לעקיצת הפרעושים וגם לתולעי הסרט שהם נושאים. הטבלייה שנותן הווטרינר היא מניעתית. כדי לטפל ביסודיות בבעיית הפרעושים יש צורך להשתמש במוצרי הדברה לבית ולחצר, וזאת במיוחד כאשר קיימת בעיה ברמת חומרה בינונית או רבה. חושב לוודא שעל כל אחד מהמוצרים בהם אתם משתמשים מצוין שהם בטוחים לחתולים, ואז יש לפעול לפי ההנחיות על התווית.  הווטרינר שלכם יוכל לייעץ לכם על מוצרים שיהיו יעילים במקרה הספציפי שלכם.

מאמרי בריאות חתולים

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד