אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש

נכון ולא נכון בקשר למחלות בדרכי השתן התחתונות של חתולים

מחלת דרכי השתן התחתונות אצל חתולים (FLUTD) היא בעיה שמטרידה מאד בעלי חתולים. עם זאת, קיים מידע רווח אך מוטעה בקשר למחלה זו. זיהוי העובדות הנכונות וזניחת הטענות הלא נכונות יספקו לבעלי החתולים הבנה טובה יותר של המחלה. מחקר שנערך לאחרונה מראה שחמישה אחוזים מהחתולים המגיעים למרפאות ווטרינריות אובחנו כסובלים מ-FLUTD.
הגדל


לא נכון
: התסמונת האורולוגית החתולית (FUS) קשורה למחלה בדרכי השתן התחתונות.

נכון: זהו מונח בעל משמעות צרה מדי. לעיתים קרובות מדי הוא מתקשר למחלה ספציפית. החתול הנגוע עשוי לסבול ממחלה אחת או ממספר מחלות שיש להן תסמינים משותפים.
גורמים המשפיעים על מחלת דרכי השתן התחתונות הם: לחץ, השמנת יתר, זיהום חיידקי או נגיפי, פגמים אנטומיים, גורמים גנטיים או הבדלים בין גזעים (אצל חתולים פרסים יש שכיחות גדולה יותר, ואצל חתולים סיאמיים יש שכיחות קטנה יותר). בצורות אחרות של FLUTDנוצרים גבישי או אבנים היכולים לגרום לחסימת דרכי השתן. זה יכול להיות מצב המסכן את חיי החתול, והוא דורש טיפול ווטרינרי דחוף.

לא נכון: יש אנשים המאמינים שהאפר הקיים במזון (dietary ash) תורם להיווצרות מחלות בדרכי השתן.

נכון: תכולת האפר במזונות לחיות מחמד לא גורמת ולא תורמת למחלות של דרכי השתן. האפר הוא תכולת המינראלים במזון חתולים מסוים. את כמות האפר מודדים בבדיקת מעבדה בה שורפים דגימת מזון בטמפרטורה של 600 מעלות למשך שעתיים. החומר האנאורגני שנותר הוא האפר. האפר הוא חלק חיוני של כל מזון חתולים מלא ומאוזן כי הוא מכיל מינראלים חיוניים כמו סידן, זרחן, נתרן, אשלגן, מגנזיום ומנגן. תפריט דל באפר עלול להיות דל בסידן או בשאר אבות המזון הללו, ולכן יכול להזיק לחתול.

לא נכון: למגנזיום תפקיד מרכזי בטיפול התזונתי ב-FLUTD

נכון: מחקרים מהמזמן האחרון מראים שלמגנזיום חשיבות מועטה בטיפול ב-FLUTD.
מחקר שבוצע בשנות השבעים הראה שתפריט עשיר בתחמוצות מגנזיום (שלא נמצא בשימוש במזון חתולים מסחרי) עלול לגרום לחסימת שתן בחתולים. לעומת זאת, אם נותנים לחתול כמויות גדולות של מגנזיום בצורה של מגנזיום כלוריד, לא נגרמת כל חסימה. צורה זו של מגנזיום גורמת לשתן חומצי יותר.
מחקרים קבעו שמה שחשוב הוא רמת ה-pH של שתן החתול. החומציות משבשת את היווצרות הגבישים במערכת השתן, ואילו שתן אלקליני תורם להיווצרותם.

נכון: ברמות pH גבוהות, של מעל 6.6, קיימת נטייה להיווצרות גבישים ועלולה להיווצר חסימה של דרכי השתן. אם רמת ה-pH היא מתחת ל-6.5, יש פחות סיכוי שהגבישים ייוצרו וגם פחות סיכוי לחסימת דרכי השתן. שתן החתול הוא לרוב בטווח החומציות של 5.5 ועד 8.0. תפריט הגורם ל-pH שמתחת ל-6.5 מוריד את הסבירות להיווצרות גבישים ואבן.

גם מועדי ההאכלות משפיעים על חומציות השתן של החתול. לאחר האכילה, קיימת אצל החתולים תופעה המכונה "גאות אלקלינית" (alkaline tide). רמת ה-pHיורדת לאחר הארוחה וחוזרת לטווח החומצי לאחר מספר שעות.

כאשר מאפשרים לחתולים לאכול באופן חופשי, ה"גאות האלקלינית" מצטמצמת למינימום. במצב כזה החתולים חווים מעט מאד "נקודות שיא ונקודות שפל" של חומציות, משום שהם עושים את מה שרוב החתולים נוהגים לעשות: מכרסמים מעט ממזונם על-פני מספר שעות. התוצאה היא שתן עם רמת pHנמוכה יותר ופחות תנודות בחומציות. זה נכון במיוחד אם התפריט נועד ליצור רמת pHנמוכה יותר בחתולים בוגרים. מזונות לחתולים כמו Purina Special Care Formulaיוצרים רמת pHנמוכה יותר בשתן של חתולים בוגרים ומספקים פחות מגנזיום בתזונה. הם מיועדים לחתולים בוגרים, ואין לתת אותם לגורים, ולנקבות הרות או מניקות.

לא נכון: רק התפריט נכון מונע מחלות בדרכי השתן (FLUTD)

נכון: התפתחות FLUTDיכולה לנבוע ממספר גורמים משפיעים, כך שהתזונה לבדה לא יכולה למנוע אותה.
להלן מספר צעדים שאפשר לנקוט מעבר להיבט התפריט. צעדים אלו מבוססים על הידע הקיים כיום, והיכולים להוריד את הסיכון ל-FLUTD:

- יש להקפיד שלחתול יהיו תמיד מי שתייה טריים בכלי שאין באפשרותו להפוך.

- תנו לחתול לאכול בצורה חופשית.

- הקטינו גורמי לחץ כמו שינויים פתאומיים בסביבה או בתזונה, חשיפתו לתנאי מזג אוויר קשים 
  ומצבים רגשיים קשים.

- חתולים צריכים לשמור על משקל תקין. אם יש לכם שאלות לגבי מצבו הגופני של החתול שלכם, 
  התייעצו עם הווטרינר.

כדי לנסות ולהבטיח שמצב בריאותו של החתול טוב, בקרו באופן סדיר אצל הווטרינר.

מאמרי בריאות חתולים

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד