אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש

עיקור וסירוס החתול

היו בעלים אחראיים. בכל שנה ננטשים ומומתים מיליוני חתולים, גורים ובוגרים, וזאת בגלל חוסר ידע ומידע מוטעה בקשר לעיקור ולסירוס. יש בעלי חתולים החושבים שההליך הזה כואב, אכזרי או גורם לשינוי אישיות. אם נתעלם מהמיתוסים נגלה שהעיקור והסירוס לא רק עוזרים לפתור את הבעיה של חתולים לא רצויים, אלא גם תורמים לבריאותם ולאיכות חייהם של החתולים שעוברים את ההליך.
הגדל


מיתוס
: העיקור/סירוס משנה את אישיותו של החתול.

מציאות: הגורמים המעצבים את האישיות הם המרקם הגנטי של החתול, תשומת הלב והאימונים שהוא מקבל. העיקור מתבצע בדרך-כלל ממש לפני שהחתולים מגיעים לבגרות מינית. לכן יש המייחסים לניתוח את הנטייה המוגברת לישון, ואת הירידה ברצון לשחק, למרות שהיא מתפתחת באופן טבעי עם הבגרות המינית.


מיתוס
: לחתולות יש אישיות מתוקה ועדינה יותר אם מאפשרים לה להמליט שגר אחד לפני העיקור.

מציאות: במחקרים התנהגותיים או במחקרים קליניים לא נמצאו ראיות התומכות באמונה זו. יש מומחים להתנהגות בעלי חיים הטוענים כי זו תוצאה של "אפקט האֶינבו (placebo)". הבעלים מצפה שההמלטה תביא לשינוי התנהגות והדבר גורם להם להסיק שההתנהגות אכן השתפרה.


מיתוס
: חיות מחמד מעוקרות/מסורסות סובלות ממשקל יתר.

מציאות: פעמים רבות העיקור/הסירוס תורם להשמנת יתר, בגלל הפחתת הפעילות ושינויים בחילוף החומרים הנובעים מההליך. לרוב אפשר למנוע את הבעיה על-ידי בקרה צמודה על תזונת החתול (הימנעות ממתן שאריות מהשולחן, ובמידת הצורך, הפחתת כמות המזון הניתנת לחתול). בנוסף להקפדה על הנושא התזונתי, אפשר למנוע השמנה אם נותנים לחתול צעצועים האהובים עליו, ומעודדים אותו להיות פעיל גופנית. כמו בכל ניתוח, לעיקור או לסירוס יכולים להיות סיבוכים. אפשר לדון בנושא עם הווטרינר. עם זאת, היתרונות שבעיקור ובסירוס עולים בהרבה על רוב הסיבוכים.

מאמרי בריאות חתולים

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד