אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש

פעולות חיוניות ראשונות בעת הטיפול בחתול פצוע

אם החתול שלכם נפצע, הדבר החשוב ביותר הוא להביא אותו למרפאה ווטרינרית מהר ככל האפשר. עם זאת, יש מקרים בהם לא ניתן להביא את החתול לטיפול רופא. במקרה כזה, האתגר שלכם הוא להישאר רגועים ולחשוב באופן צלול.
הגדל

התקרבו לחתול הפצוע בצורה שלווה ולא מאיימת, ודברו אתו בטון מרגיע. אם הדבר אפשרי, בקשו ממישהו לעזור לכם בעת פעולות החרום כי בדרך-כלל החתול הוא מטופל שלא משתף פעולה.

כאב קיצוני יכול לגרום אפילו לחתול השלו ביותר להפוך לפראי. אם החתול סובל משבר, עיטפו אותו בשמיכה או במרבד קטן והעבירו אותו לווטרינר. אם אתם חושבים שלחתול שלכם יש שבר, אפשר להעביר אותו בתיק קשיח, ארגז קרטון או אפילו בארגז הצרכים. יש לטפל בחתולים עם שבר בזהירות רבה.

מניעת הלם

עטיפת החתול הפצוע שומרת על חום גופו ומסייעת למנוע מצב של הלם. כאשר חיה פצוע באורח קשה, ובמיוחד כשהיא מחוסרת הכרה, המנגנון השומר על טמפרטורת הגוף לא מתפקד כהלכה. אם לא עוזרים לו לשמור על חום גופו, ובלי עזרה ווטרינרית דחופה, החתול עלול למות.

התחשמלות

הנטייה של חתולים שובבים, ובמיוחד של גורי חתולים, ללעוס כבלים חשמליים עלול לגרום להתחשמלות. הסימנים להתחשמלות מסוג זה הם כוויות בזוויות הפה ויתכן גם בקפלי השפתיים, וכוויות על הלשון והחיך. חתול שנפגע עשוי גם לרייר בכמויות גדולות ולסבול מבעיות נשימה. התחשמלות קשה יכולה לגרום לאיבוד הכרה או אף למוות.

לעולם אל תגעו בחיה הנוגעת בכבל חשמלי חשוף. נתקו את הזרם ואז השתמשו במקל כדי להרחיק את החתול מהכבל. הזעיקו עזרה ווטרינרית במהירות האפשרית.

חתכים ונשיכות

אם לחתול שלכם פצעים עמוקים ומדממים, הפעילו לחץ ישיר על הפצע ופנו מיידית לווטרינר שלכם. אם לא ניתן לתת לחתול טיפול ווטרינרי דחוף, שימו גזה נקייה או בד נקי על הפצע. חבשו את האזור בצורה הדוקה. קבעו את התחבושת למקומה בעזרת סרט הדבקה או על-ידי קשירה באמצעות גזה או רצועת בד אחרת.

הימנעו מלהסיר את התחבושת כדי לבדוק את הפצע משום שהדבר יכול לגרום להתחדשות הדימום. הימנעו משימוש בחסם עורקים. החסם לא יעיל כמו הפעלת לחץ המבוצעת בצורה נכונה, ובנוסף, חסימת זרימת הדם עלולה לגרום לנזק נוסף לפצע.

היו מוכנים

אל תבזבזו זמן ברגעי חירום. שמרו מידע חיוני למצבי חרום ליד הטלפון ובארנק שלכם. מידע כזה צריך לכלול את מספרי הטלפון והכתובות של הווטרינר שלכם, של חדר המיון הווטרינרי הקרוב למקום מגוריכם שיש בו שירות בלילה ובסופי שבוע, ומספרי טלפון של מרכזים מקומיים לטיפול בהרעלה.

אם אתם צריכים להחיש את החתול לווטרינר, טלפנו תחילה כדי לוודא שיהיה מי שיקבל אתכם במרפאה כשתגיעו עם החתול שלכם.

מאמרי בריאות חתולים

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד