אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש

אני רק לא רוצה שהוא יסבול - שיכוך כאב בחיות מחמד

הגדל

אני רק לא רוצה שהוא יסבול - שיכוך כאב בחיות מחמד

מאת: ד"ר אייל נחמיאס

בעלי חתולים הבאים לטיפול עם חיית המחמד חוזרים שוב ושוב על אותו משפט אשר מראה על הקשר הרגשי שבין החיה לאדם: " אני רק לא רוצה שהוא יסבול"
הרגש, האמפטיה והדאגה באים לידי ביטוי במלוא עוצמתם ומשקפים את החרדה של האדם מפני סבלה של החיה שאינה מסוגלת לדבר כלל ולהתלונן או לבקש עזרה. 

* כיצד ניתן להקל על סבלה של החיה במצוקה או בטיפול.
* מתי נדע שהחיה סובלת או במצוקה?
* מה אפשר לבקש מהווטרינר כתוספת למניעת כאב בפעולות שונות?

ראשית יש לדעת להגדיר את מקור הכאב או הסבל. האם מדובר בבעיות פרקים, כאב פנימי או סבל מתוך חולשה ודלדול הכללי.
לבעיות פרקים ניתן לעשות שימוש מצוין במגוון רחב של תכשירים: NSAID- תרופות אנטי דלקתיות שאינן סטרואידים, המפחיתות את הכאב ואת התהליך הדלקתי במפרק.

אופיאטים- תרופות מקבוצות המורפינים למינן. לא גורם להתמכרות או סימום אך בהחלט עשויות לשפר מאוד את מצב החיה. בחתולים במיוחד שימוש במדבקות של חומרים אלו מעניקות שיפור ניכר בהתאוששות והחתול במהרה חוזר לתפקד ולאכל.

אנטי ואקסידנטים- מסיעים להפחתת התהליך הדלקתי ונזקיו על ידי לכידת רדיקלים חופשים באיבר המטרה.

תרופות התנהגויות שונות- לחלק מהתרופות לטיפול התנהגותי יש אפקט משפר למניעת כאב במיוחד כחולי סרטן ובעיות פרקים.

דיקור- פועל בעזרת ויסות מערכת בעצבים ומסלק את הביטוי של הכאב ע"י שינוי פעילות עצבית.

הידרותרפיה- עבודה עם הכלב באמבט חם ותנועה להפעלת השרירים יפחיתו מאוד כאבי פרקים ויסייעו לחלק את הצטברות הנוזל במפרק. הנפיחות של קופסית המפרק תרד ואיתה גם הכאב ואי נוחות.

תזונה- קיימים תוספי מזון שונים כמו למשל תוספי גלוקוזאמין או מעכבי חמצון. אלו בשילוב מזון איכותי עשיר בחלבון מסיעים להתאוששות מהירה ויעילה. חיה בסבל או כאב צורכת כמות מוגברת של חלבון וערך קלורי. שילוב נכון של פחמימות במזון משפר את ההרגשה הטובה ומגבירה תחושת נוחות ע"י ויסות נוירוטרנסמיטורים במוח כמו סרוטונין וטריפטופאן, טירוזין.

חום ואהבה- מתן רגש ותשומת לב. אפילו שימוש הטכניקות כמו רייקי יכולות לעזור מאוד וכלבים וחתולים הראו שיפור ניכר במהלך האשפוז ממושך כשניצלו טכניקות אלו כחלק מהטיפול.

מתי יודעים שהחיה סובלת או במצוקה? אחת הדרכים היא לבחון את התנהגות החיה וכושר התיאבון שלה. האם החתול אוכל כרגיל? האם יש צליעה קשה? האם החיה מקיאה או משלשלת? האם החיה מתלקקת או מתגרדת בלי הרף? טלטול אוזניים שמתמשך, ריור רב, שפשוף הפנים או איזור אחר בגוף עם כפות הרגלים. כל אלו סימנים למצוקה וכאב. במצבים קיצונים החיה תתנהג בתוקפניות או בחוסר שקט לא נחמדה בתאום וניסיון לשרוט או לנשוך.

שימוש בטכניקות אנלגזיה למניעת סבל בטיפול במרפאה.
בניתוחים שונים ואפילו בעיקור/ סירוס שילוב טכניקות אנלגזיה במהלך הניתוח מפחיתות מאוד את הכאב והסבל והחתול/כלב מתאושש מהר מאוד מן הטיפול אנו ממש רואים הבדל עצום בהחלמה מניתוח עיקור עם או בלי אנלגזיה נכונה.

בטיפול שיניים או טיפולים כואבים מאוד שילוב של הרדמה מקומית עם הרדמה כללית נותנים אפקט מצוין ומגבירים את האנלגזיה ומקצרים את זמן ההחלמה. טכניקות לא פולשניות כמו שימוש בעלוקות רפואיות, משחות מרפא שונות, תזונה. משפרים מאוד את האיכות של הטיפול בחיה ומפחיתים סבל.

לאחר ניתוחים כואבים מאוד כמו ניתוח אורטופדי/ ניתוח עמוד שידרה, כיום שילוב של מדבקות נגד כאבים יסיעו מאוד להפחתת הסבל והכאב.
בדיקה התנהגותית של החיה לפעמים בסבל וכאב נובעים ממצוקות רגשיות עמוקות של החיה ולא ממוצקות פיסיות. ניתן לבצע הערכה התנהגותית של מצב החיה ע"י מומחה לכך ומתן פתרונות קוגניטיביים או פתרונות רפואיים. טיפול באילוף ממוקד לבעיה יכול ליצור היפוך מוחלט של המצב והחלמה מהירה מאוד.

מאמרי בריאות חתולים

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד