אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש

טיפול ומניעת בעיות שיניים וחניכיים בחתולים

הגדל

חשיבות בריאות הפה והשן אצל חתולים גבוהה ועשויה לשפר מאד את איכות החיים ולהעניק לחתול שנים נוספות . חתולים עלולים לסבול מאחת מכמה התופעות הנפוצות הבאות:

 

דלקת חניכיים קלה – נפוץ מאד אצל חתולים רבים ומכאן הדרך קלה יותר לעבור למצבים חמורים וכואבים.

לקות קו הכתר – במפגש החניכיים עם השן עלול להיווצר חור עמוק שחוצה את השכבות הקשות של האמייל ומגיע לחלקים העשירים בעצבים וכלי דם. התופעה נפוצה בעיקר בשיניים הטוחנות. הכאב גדול ומגע קל עלול לגרום לחתול להרטיט בכאב את הלסת ולהטות את ראשו. האבחון יעשה על ידי הרופא. קיים טיפול יעיל להפחתת  הכאב על ידי חיתוך השן או אף עקירתה לגמרי. רופאי שיניים לחתולים בעולם לא ממליצים לבצע סתימות במצבים כאלו.

 

סטומטיטיס גיגיביטיס -  תופעה המלווה בכאב עז , ריר רב המופרש מפה החתול, רזון בעקבות אי אכילה ממושך והימנעות ממזון יבש. התופעה עלולה להיות חלק מתסמינים של הדבקה בוירוסים שונים כמו קליצי וירוס או איידס חתולים. טיפול תרופתי בהזרקה ולעיתים מלווה בטיפול שיניים.

 

שברים בשיניים הקדמיות – נפוץ בעיקר בניבי החתול , הנחיתה ממקומות גבוהים עלולה לחבוט לעיתים את השיניים בקרקע ולגרום לשברים. ניתן לטפל בכך אצל הוטרינר. אלו לרוב לא כואבים אלא אם יש חדירה למוך ותעלת השורש.

 

מניעה ניתנת להיעשות במקרים קלים על ידי שימוש קבוע במזון היבש. פרו פלאן תוכנן למניעה על ידי הרכב הכופתית והסיבים בה.

לחתולים הסובלים מבעיה ניתן לעשות שימוש במזון הרפואי DH המותאם במיוחד לכך. הכופתית בנויה כך שהחתול חייב ללעוס אותה היטב ולבצע פעולת עסוי ונקוי של החניכיים והשן.

מחקרים של ארגון VOHC (ארגון רופאי השיניים הוטרינריים הארה"ב) מצא יעילות של 49% במניעה והסרת אבן השן.

 

 

 

מאמרי בריאות חתולים

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד