אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש

קשיי קליטה? כך תקבלו הביתה גור כלבים חדש

איך מונעים מכלבלב חדש להרוס חפצים ולגרד דלתות, למה חשוב לשמור על שגרת האכלה, וכמה פעמים ביום כדאי להוציא אותו לטיול. מדריך

גור כלבים הוא ללא ספק אחד היצורים המתוקים עלי אדמות וכובש לבבות לא קטן. תוך זמן קצר מרגע שאימצתם אותו, הוא יהפוך לחברכם הטוב ביותר ולחלק בלתי נפרד מהמשפחה. עם זאת, החודש הראשון של ההתאקלמות יוצר לא מעט אתגרים.
הדבר הראשון שצריך לעשות כשמביאים גור חדש הביתה הוא לגשת לבדיקה כללית אצל הווטרינר.
הווטרינר ינסה לאתר מחלות ובעיות בריאות כלליות, ימליץ על חיסונים, טיפול נגד תולעים ותזונה נכונה הדרושים להגנה והתפתחות תקינה של הגור בשלבי חייו הראשונים.
הגיל המומלץ לאימוץ הוא בין 7 ל-8 שבועות בשלב זה הגור כבר סיים לינוק והחל לאכול מזון לגורי כלבים.. פרידה של גור מאמו ומאחיו איננה קלה ולכן עלינו להיות מאד רגישים לשלב המעבר.,  חווית המעבר מעמידה את הגור במבחן הסתגלות ראשון לסביבה לא מוכרת, קולות, ריחות ובמיוחד אנחנו, המשפחה החדשה שלו. הקליטה בבית החדש דורשת מכם המון סבלנות ואהבה. "צריך לתת לו תחושה של בן בית, ללטף אותו ולהרעיף עליו תשומת לב", אומר הווטרינר ד"ר אייל נחמיאס, "השקיעו בו זמן משחק, אך זכרו שהוא זקוק להרבה שעות שינה (גורי כלבים ישנים 80% מהיממה). כשהוא נח או ישן, אל תפריעו לו. בימים הראשונים השתדלו להישאר בקרבתו על מנת לחזק את תחושת הביטחון ובניית הקשר והאמון ביניכם, וכשאתם נפרדים ממנו עשו זאת בהדרגה כדי שיתרגל למציאות החדשה ולא ירגיש בודד".

צמצמו את אזור המחיה

חלק בלתי נפרד מתהליך הקליטה הוא הכנת הסביבה הביתית. יש לספק לבן המשפחה החדש מקום נוח, מרופד ובטוח. אפשר לתחום שטח קטן באמצעות גדר או להכניס אותו לכלוב טיסה, שיהפוך למאורה הטבעית שלו. מקום קטן וחמים מספק לו תחושת ביטחון ופרטיות. מאחר שגורים נוהגים לכרסם חפצים ורהיטים ולעיתים אף לגרד קירות ודלתות, הכנסתם לשטח קטן מאפשרת למנוע יצירת התנהגות לא רצויה והרס מתסכל.
לשימוש בכלוב יש יתרון נוסף. מאלף הכלבים דרור בראל מסביר: "הכלוב מסייע מאוד בחינוך לצרכים. בשלושת החודשים הראשונים, עד להשלמת כל החיסונים, הגור עושה את הצרכים בבית – חשוב כבר בשלב זה להתחיל לחנך אותו לעשות את צרכיו על עיתון או על חיתול מיוחד בתוך הכלוב או בתחום המגודר. גור צעיר נוטה לעשות צרכים בכל מקום בבית. כשזה קורה, חשוב מאוד לא לכעוס עליו, כי הדבר עלול לפתח אצלו חרדה. במקום זאת, נתבו אותו לכלוב הטיסה או לשטח המגודר".
גור כלבים נמצא בתקופת גדילה במשך כ -12 חודשים, לתזונה נכונה ואופטימלית יש השפעה ישירה על התפתחות תקינה של מערכות הגוף, חיזוק המערכת החיסונית ושמירה על בריאות כללית טובה לכן, חשוב לספק לו מזון מותאם לגורים שעונה על צרכיו. ניתן לרכוש מזון יבש ואיכותי (סופר-פרימיום) מיוחד לגורים. המערכת החיסונית שלהם זקוקה לתמיכה וחיזוק ובחירת מזון נכונה תסייע לכך. אחד הרכיבים החשובים ביותר במזון גורים הוא: קולסטרום (המצוי בחלב-אם), קולוסטרום מוכח באופן מדעי בתמיכה, חיזוק ושיפור המערכת החיסונית ומערכת העיכול של גורים

היזהרו מהפרעות אכילה

חשוב להקפיד על ארוחות מסודרות (3-4 ארוחות ביום) ולא לתת תוספות של אוכל ביתי או בשר מעובד (זה עלול לגרום לבעיות עיכול). אם הכלב שלכם נהנה מהאוכל וניזון כראוי, אין צורך לגוון או להחליף לו את סוג המזון. "אם משנים לגור את סוג המזון, הוא מהר מאד יפתח אנינות טעם ויסרב לאכול את המזון המוגש לו. "הוא לא מוצא עניין באוכל שלו ואנחנו מתחילים לרוץ אחרי העדפותיו הקולינריות החדשות ", מסביר ד"ר נחמיאס.
אם בכל זאת החלטתם לבצע החלפת מזון,, עשו זאת בהדרגה, וערבבו מעט מהמזון החדש במזון הקודם – עד להסתגלות מלאה. כמובן שיש להקפיד על כלי האכלה נקיים ועל אספקת מים נקיים וטריים לאורך כל היממה. ככל שהגור גדל מספר הארוחות יורד. ברוב המקרים ניתן להעביר את הגור ל-2 ארוחות ביום החל מגיל 8-9 חודשים. התייעצו עם הווטרינר על מנת לקבל  המלצה מקצועית נכונה.
שמירה על שיגרת האכלה קבועה , מסייעת לחינוך הגור לעשיית צרכים מחוץ לבית. אחרי השלב הראשוני, שבו הוא עושה את צרכיו בבית, מגיע השלב בו מוציאים אותו לסיבוב צרכים בחוץ. בשלב זה יש להקפיד על עשיית צרכים בחוץ בלבד, על מנת להצליח בתהליך חשוב הוציא אותו לעיתים תכופות (4-5 פעמים ביום). מומלץ להוציאו לאחר ארוחה, התעוררות משינה או הפסקת משחק פתאומית בשלב הראשון יש לקחת אותו על הידיים ולהוציאו לשטח תחום בחוץ (כר דשא, אדמה), הקפידו לחזור לאותו המקום בו עשה הגור את צרכיו בפעם הראשונה. בכל פעם שהוא עושה את צרכיו בחוץ רצוי לחזק אותו באמירות חיוביות ולעיתים גם בפרסים. כלב שחונך בסבלנות וכראוי, ילמד במהרה ויעדיף לעשות את צרכיו בחוץ וימנע מלעשות אותם בבית.
אם תקפידו על מהלך הסתגלות נכון, ותעשו אותו בסבלנות ובאהבה, כלבכם ייקשר במהירות למשפחה. מאחר שהם חיים בלהקות, מהר מאוד הוא יראה בכם חלק מהלהקה שלו, ויתחיל לבסס את מעמדו החברתי בה. אין ספק שזו תחילתה של ידידות מופלאה.

מאמרי חיית המחמד החדשה - כלבים

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד