אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש

כלים לבחירת כלב חדש

הגדל

תהליך בחירת הכלב קריטי ביותר ביום רכישת הכלב למשפחתו החדשה. לבחירת הכלב  המתאים לכם משמעויות רבות לאיכות חייו במחיצתכם ולאיכות חייכם במחיצתו.


כלים לבחירת כלב חדש:
תהליך בחירת הכלב קריטי ביותר ביום רכישת הכלב למשפחתו החדשה. לבחירת הכלב  המתאים לכם משמעויות רבות לאיכות חייו במחיצתכם ולאיכות חייכם במחיצתו.

אין ספק שכניסתו של כלב לחיינו היא חוויה מרגשת המהולה באחריות רבה. "הרומן" החדש ימשך ברוב המקרים כ-15 שנים. עם כלבים קטנים יכול להגיע ל 18 שנים, ועם גדולי מימדים(משפ' הדוגה למשל) בין 10-13 שנים .כלומר, מי שרוכש כלב כניסוי זמני, כדאי שיוותר מראש וזאת על מנת למנוע צער ועוגמת נפש בפרידה ממנו גם לבני המשפחה וגם לו.

לפני רכישת כלב כדאי לעשות שיעורי בית ולבחון מספר משתנים:
האם סגנון החיים שלנו מתאים לגידול כלב? האם יש לנו זמן לטייל איתו מינימום שלוש פעמים ביום ? האם יש לנו תקציב לוטרינר ולמזון יבש אייכותי? האם יש מקום בדירה? וזמן ותקציב לחינוך ואילוף האם קשר ריגשי עכשיו, עם בעל חיים כלשהו זה מעמסה או דווקא יתרון- ולפעמיים אפילו פיתרון ?

ואם כן - אז איזה גזע מתאים לנו? אולי מעורב? זכר או נקבה? צעיר או בוגר, ארוך או קצר שיער? מבית גידול משובח ומפורסם, או מאחת העמותות לכלבים עזובים? ומה אם כבר יש כבר יש כלב נוסף? התשובות לשאלות אלו הן אינדיבידואליות לכל אחד על פי ניסיונו ורצונו. אבל לפעמים השאלות הן יותר חשובות מהתשובות. לכן בעיקר נדגיש את ההיבטים הפחות אישיים ברכישת כלב חדש. אין ספק בערך הפסיכולוגי שבליטוף כלב - הוא מפחית מתחים ומוריד את לחץ הדם.


סגנון חיים :
לסגנון חיינו בשגרה יש קשר ישיר לאיכות חייו של הכלב. לכן אם זה לא הכלב הראשון שנכנס לחיינו סביר להניח שנדע מניסיון קודם את האחריות והזמן שדורש קשר מעין זה.

אם מעולם לא היה לכם כלב ,וזהו ניסיונכם הראשון, כדאי לדעת כי סגנון חייכם חייב להכליל  בתוכו את הזמן והטיפול הראויים לגידולו של כלב שמח שמטייל מינימום שלוש פעמים ביום, מזון איכותי, וכמובן טיפול וטרינרי. רווקים/ת  קרייריסטים שרוב זמנם לא נמצאים בבית, כדאי  מאוד להיערך לשינוי סגנון חיים בהתאם או לדחות את החלום לתקופה יציבה יותר בחייהם.

חלק מהתאמת סגנון חיינו היא הבנת בע"ח זה. לכן כדאי לדעת כי החיה "כלב" הינו זאב אסייתי מבוית (מעודן, משופר, מתורבת) .זאת בניגוד להיכרותנו עם שאר בעלי החיים המשרתים את האדם להם מקבילים זהים בטבע (סוס, חמור, בקר). לכלב המבוית (כלב הבית) אין מקבילים בטבע, אין לברדור בטבע ואין רוטווילר בספארי. כלומר, כל הכלבים נוצרו ושופרו ע"י האדם במשך אלפי שנים וכך גם תכונותיהם ויצריהם.

כלבלב צעיר מועבר לידי בעליו בדרך כלל בגיל שבעה עד שמונה שבועות כאשר הוא עדיין חסר אונים. כבר בתוך זמן קצר יקשר הגור לבעליו, יראה בו את אמו ויפתח עמו קשר הדוק ואהבה כנה כלפיו. גילוי יחס גס, בלתי הוגן וחסר הבנה כלפיו מביא לכך שהכלב מאבד את אמונו בבעליו. כאשר יתבגר הגור יראה בכם את הלהקה - שבאופן תורשתי הוא זוכר מהטבע. לכן טיולים ארוכים מחזקים את הקשר עם הכלב מאחר שהם מזכירים לו את נדודי הלהקה.

גודל הבית ומיקומו - כלומר עם חצר או דירה בבנין, הם משתנים חשובים הקשורים לגודל הכלב ולאופיו. כלב צייד מגזע גדול יחיה טוב יותר בגינה, או אם בדירה, אז עם הרבה יותר טיולים עם  בעליו. לעומתו, הטריירים הקטנים שמרגישים בטוח יותר בתוך הבית, בין רגלי המשפחה או הכלב הבוגר שהתאים את קצב חייו לבעלים מבוגר ואיטי.

מאיפה לרכוש ?

רכישת הכלב משתנה בהתאם להשקפת הבעלים. יש כאלו שבאופן עקרוני מסרבים לקנות כלב בכסף ולאמץ רק כלב שננטש.  לכך קיימות אגודות כמו: צער בעלי חיים ותנו לחיות לחיות. שם  אפשר למצוא כלבים נהדרים לאימוץ, בתוספת תשלום סבירה והתחייבות לעיקור או סירוס, על מנת להפחית את התרבותם של כלבים מעורבים, ללא פיקוח, שלצערי הביקוש אליהם קטן ביחס לגזעים שנקנים לרוב בבתי גידול לגזע מסוים.

אם אתם ממאמצי הכלבים הנטושים סביר להניח שברוב המקרים תרכשו כלב מעורב. יש לכך כמה יתרונות גדולים הקשורים לבריאותם של המעורבים על הגזעים. יתרון עיקרי הוא רצונו של כלב נטוש לחזור להיות חלק מלהקה  חדשה, וזאת מאחר שלנטישתו הקודמת יהיו בד"כ השלכות של תלות חזקה יותר ורצון עז בקרבה ואהבה לאחר שעבר ניסיון חיים קשה.

ברכישה מאחת מאגודות החסד האלו, חשוב לברר אם יש פרטים על עברו של הכלב, כך שנדע מדוע ננטש או נמסר? איפה נמצא? וכמה זמן הוא נמצא בפנסיון הנטושים? לכל אלה יש השלכות לגבי גיבוש אופיו לאחר שנמצא. ככל שיתנו לנו יותר אינפורמציה על הכלב, כך נוכל לאבחן את אופיו טוב יותר. וזאת מאחר שכדאי לקחת כלב שמתאים לסגנון חיינו - גם באופיו.

אך אם אתם מחובבי  גזע מסוים, ומניסיון או ממידע ,אתם חולמים על גזע ספציפי שמתאים לסגנון חייכם תמצאו בתי גידול או המלטות של גזע ספציפי זה. סביר להניח שתשלמו בהתאם לגזע ולעברו המשפחתי  של הגור, אשר משתנה בהתאם לייחוסם של דורותיו הקודמים ככלבי תצוגה וכמרביעים מפורסמים.

חשוב מאוד לבקש לראות את הורי הגור, או לפחות את אימו ואת אופייה ובריאותה אשר בד"כ משפיעם על השגר (הגורים). יש לראות את תנאי מחייתם של הגורים המשפיעים מאוד על בריאותם .סביר להניח שבמקרים אלה תקבלו את הכלב עם ניירת מסודרת גם לגבי חיסוניו. ואם תרצו גזעי עם תעודות, תקבלו ניירת גם לגבי ייחסו המשפחתי. לא לכל הגזעיים יש תעודות יוחסין. היתרון בתעודות אלה הוא היכולת לעקוב טוב יותר אחרי הדורות של שגרים מגזע מסוים, ובכך לשמר את בריאותם של השגרים לאורך הדורות. למשל, אחד המעקבים החשובים ביותר של מגדלי הכלבים הוא שמירה על מבנה שלד ואגן בריאים יותר לאורך הדורות. כך גם אפשר לשמר תכונות של אופי יציב ובריא. (אם מגדל מצהיר שכלביו צולמו צילום אגן לגלוי דיספלזיה, אין זה אומר בהכרח שהם אינן לוקים בו, לכן מומלץ לעשות צילום נוסף בסיום גדילתו - כשנה וחצי).תכונות האופי משתנות בהתאם למטרות גידול הגזע או חלק מהגזע. למשל: רועה גרמני- קו תצוגה (בעל אופי משפחתי יותר, עם יכולת אדישות טובה יותר לגירוים) לעומת  רועה גרמני – קו עבודה (נמרץ יותר ודומיננטי יותר) שיתאים פחות למשפחה ויותר לשמירה.

איזה גזע לבחור?
אם אתם בכיוון המעורב כדאי לבדוק  עם מה הכלב מעורב. כך שאם מדובר בגור צעיר לא תופתעו לגלות שבגיל שנה וחצי הגיע הגור הקטן למימדי "סוסון קטן". בקנותכם כלב גזעי תדעו פחות או יותר מה יהיה גודלו בהגיעו לבגרות . מעורבים ייחודים מאוד בחיצוניותם ובאופיים ובשל כך בעלי קסם רב. ובד"כ ידועים כחסינים בריאותית. יש להם נטייה להיפגע פחות ממחלות תורשתיות מאשר הגזעיים. אולם, ישנם גם מקרים שמעורבים ירשו דווקא את תכונות האופי  הפחות טובות או אפילו הפיזיות, שתוצאתה היא למשל כלב מעורב ונשכן. יחד עם זאת יש לזכור כי גם אצל כלבים גזעיים אין ערובה בטוחה לאופי מוצלח ויציב.אך אם אתם חולמים על גזע ספציפי שלא גידלתם בעבר, כדאי מאוד לקחת בחשבון את ייעודו המקורי של הגזע. ידע זה יסייע לכם בבחירת כלב, לא רק על פי יופיו וצבעיו, אלא בעיקר לפי אופיו ותכונותיו.

גזעי הכלבים שונים אחת מהשני, לא רק בחיצוניותם אלה בעיקר ביצריהם ובתכונותיהם  שמפתחי הגזע רצו לשמר. לכן חשוב לדעת שגזעים אלו ידרשו פעילות יומיומית רבה ומגוונת. למשל: הפוינטר או הוימרינר – אלו לא יסתפקו רק במספר טיולים ושינה במהלך היום. בקיצור, בדקו את הצרכים המיוחדים של כל גזע. גור מגזע גדול וקופצני עלול לדחוף ולהפיל ילדים קטנים, אולם רוב גזעיי הענק עדינים באותה מידה שהם גדולים ובבגרותם, לרוב, הם מזהים את חולשתם של הילדים ונהיים עדינים יותר. כמו כן גזעים גדולים דורשים תקציב גדול יותר בהאכלת הכלב ובטיפולו השגרתי בכלל. ישנם גזעים שדורשים ידע מוקדם בתחזוקת הכלב באקלים חם כמו בישראל, ובמזונות מיוחדים לפרוותם ולעורם הרגיש. לכן חשוב ללמוד את כלבם מבעוד מועד, ולאחר מכן לבחון ספציפית את הכלב המועמד, מאחר  שלכל כלב כפרט ,אופי ייחודי משלו.


זכר או נקבה?
ישנם  הבדלים  בין זכרים ונקבות באופי וביופי."כמו אצל בני האדם" גם בטבע  הזכרים יפים יותר ומרשימים יותר. לזכרים מסת שלד גדולה יותר מלנקבות שמשקלן קטן יותר. בחלק מהגזעים, לזכרים תכונות אופי דומיננטי יותר וטריטורילים יותר. ולכן זכרים טובים יותר בשמירה והגנה .זכר מחפש את מנהיגו במשפחה, ולכן  בד"כ  אוהב מאוד סמכות.

זכרים דורשים הרבה  פעמים אילוף משמעת, על  מנת לקבוע להם מסגרת נכונה בהתאם לאופיים ומעמד נכון בלהקה המשפחתי, כך שרכישת זכר שונה מנקבה. לרוב הגזעים המשפחתיים במיוחד, הבדלים אלה פחות משמעותיים. לעומתן הנקבות מתאימות יותר למי שזהו כלבו הראשון או למי שרוצה להיות ממש רגוע עם ילדים.

אין להסיק מכך שזכרים מסוכנים לילדים, אך תכונת האמהיות הטבעית של נקבות הופכות אותן לרכות במיוחד עם ילדים ולעדינות יותר. לחלק מהנקבות הבוגרות יש גם יכולת לזהות מצב מסוכן ולשמור לא פחות טוב מזכרים, במיוחד נקבות שהמליטו בעבר. מצד שני, כלבות דורשות קצת יותר תשומת לב מבעליהם, ויש לקחת זאת  בחשבון.

בגידול נקבה צריך להתכונן לשתי תקופות ייחום בשנה, שבהם תאלצו להכיר את רוב כלבי השכונה, שיתחרו בניהם, מי המחזר הראוי בשכונה. אגב, זהו גם חיסרון לבעלי הזכרים, שבתקופות אלה כדאי שישמרו טוב על כלבם שהורמוניו חשפו בפניו "עולם חדש".

ברוב המקרים, נקבות קלות יותר לגידול ולחינוך. צעיר או בוגר?
גיל הכלב משמעותי מאוד ברכישת כלב חדש, מאחר שהרגליו ותכונותיו מושפעות גם מגילו, ולכך השפעה גדולה בהסתגלותו אלינו.רוב האנשים שרוצים כלב מעוניינים באופן טבעי בגור קטן וחמוד, אך במקביל לכיף שבגידול גור צעיר, יש לכך מחיר יקר לסגנון חיינו בשנה הראשונה. וזאת מאחר שעד גיל שנה הורסים רוב הגורים את הבית והגינה כשהם לבדם ,רצוי מאוד להקטין את הטריטוריה שלהם - כשאין איתם קשר עין. ולצפות להפתעות שקיימות פחות בכלב בוגר. כמו כן, לגור יכולת הסתגלותית קשה יותר למשפחתו החדשה. הוא זקוק ליותר טיולים ותשומת לב רבה. וכדאי גם לקחת בחשבון את פתרון הרגלי הניקיון שבד"כ לא קיימים אצל כלב בוגר. גורים זקוקים ליותר גירויים על מנת לספק את סקרנותם . לעומת זאת לכלב בוגר אמורה להיות ההסתגלות קלה יותר "ללהקה" החדשה, אך בניגוד לצעיר צריך לשים לב להרגלים ישנים לא טובים ולשנותם. גם כלב בוגר שבילה זמן רב במכלאה יכול מההרגל להמשיך ולעשות את צרכיו בבית . גם כלב בוגר דורש זמן  והשקעה. עם הדרכה נכונה, את רוב ההרגלים אפשר לשנות גם לכלב בוגר. כדאי לברר על כלב בוגר למי היה שייך? ולמה נמסר?כך שיהיה קל יותר למטפל ההתנהגותי לאבחן ולפתור.

בוגר דומיננטי שבעליו לא מבחין ברצונו להנהיג את "הלהקה" יכול להיות מסוכן לבעליו. לעומת בעלים סמכותי שלא מודאג מכלב עם רצונות והרגלים משלו, ושמעוניין שכלבו יקשר אליו  מהר וללא תלאות השנה הראשונה, שמאפיינים  גידולו של כל "תינוק". לאנשים מבוגרים עלול גור צעיר להיות נמרץ מידי ובכך להיות למעמסה. כך שכלב בוגר עשוי להתאים להם יותר. 


בחירת גור  ?
  
אם החלטתם לאמץ גור, תצטרכו לראות את השגר. מגדל אחראי לא מוסר גורים מתחת לגיל 7 שבועות. שבועות אלה קריטיים להתפתחות פיזית ובעיקר נפשית במחיצת האם. בתקופה חשובה זאת יתחיל תהליך הסוצילזציה של הגורים עם כלבים אחרים ועם זרים בכלל. הוא ילמד באיזו מידת אגרסיביות לשחק עם כלבים אחרים, דבר שישפיע בעתיד גם במשחקי פה עם ידיו ורגליו של הבעלים. למגדלים רציניים יהיה חשוב להתרשם מכם כבעלים הנכונים והמתאימים על מנת להבטיח שהגור יזכה לטיפול נאות ורציני.

על מנת לבחור את הגור המתאים לכם, כדאי לאתר תכונות מתאימות  לסיגנונכם ולצרכיכם. התבוננו בגורים ותראו איך הם מגיבים על נוכחותכם. תראו מי הסקרן/האמיץ, שלרוב יתאים יותר לשמירה או לכל הפחות להרתעה בחצר.  ראו מי המופנם/התלותי שמפחד להתרחק מאימו או מהשגר.זה לרוב יתאים יותר לילדים או למי שזהו כלבו הראשון. ראו איך הם מגיבים כשתפילו צרור מפתחות , מי נבהל ,מי ניגש ראשון לברר. אך חשוב לזכור כי דווקא תכונות הפנמה ובישנות יכולות לבוא לידי ביטוי בתוקפנות וחוסר יציבות בטווח הרחוק. לכן אם יש לכם ספקות וזהו כלבכם הראשון או שאתם הורים לילדים, כדאי מאוד להיעזר במאלף או במגדל שייסע לכם בהתאמת הגור הנכון לכם.


ארוך שיער או קצר?
אורך פרוותו של הכלב משתנה בהתאם לגזעים. ישנם בעלי שיער קצר, ישנם בעלי שיער זיפי, ויש את בעלי הפרווה הארוכה. בניגוד למה שחושבים רוב בעלי הכלבים, אין קשר בין כמות השערות שנושרות בבית לאורך הפרווה.  אלא הקשר הוא באיכות מזונו. למשל, לבוקסר יש פרווה קצרה אך אם איכות המזון שהוא יאכל היא ירודה, הבית יתמלא בשערות קטנות. לעומת גזעים בעלי שיער ארוך שגם ללא קשר לאיכות האוכל לא ינשירו שערות כמו הפודל, ולכן הוא זקוק לתספורת  מספר פעמים בשנה.

כל עוד אתם משקיעים במזון איכותי עם אחוז חלבונים גבוה, ובמקביל מסרקים את הכלב לפחות פעם בשבוע (מסרק בהתאם לאורך הפרווה), ומבינים שבעונות מעבר יש קצת נשירת שיער כתוצאה מדילול או גדילת פרוות החורף, שיקול השיער הופך למשמעותי פחות בבחירת הכלב.


ואם רוצים להוסיף כלב נוסף?
אם יש לכם כבר כלב ואתם מעוניים לספק לו חברה של כלב חדש, הרעיון מצוין. בעיקר בגלל שאיכות חייהם של שני כלבים המעסיקים אחד את השני טוב יותר. אך יש להתחשב במספר דברים: אם אתם מעוניינים להביא זכר בוגר לזכר בוגר, סביר להניח שהפיכתם ללהקה מגובשת תהיה משימה לא פשוטה, שדורשת כמובן התערבות מאלף. וזאת לעומת הבאת שני בוגרים ממין שונה. הסתגלותן של שתי בוגרות יהיה קשה, אולי משני בוגרים, שעם הזמן יקבע מעמדם בלהקה. ועל מנת שזה יקרה בהצלחה, על בעלי הכלבים הבוגרים שזרים זה לזה להיות סמכותי, על מנת שאת מרצם וריכוזם יפנו לאלפא (הבעלים) ויירתעו מעימות בניהם.

רצוי מאוד שבין שני הכלבים לא יפרידו מספר רב של שנים, מאחר שלגור הצעיר מרץ רב ויצר משחק מפותח אשר עלול להטריד מאוד את המבוגר שרגיל לקצב חיים משלו, ולעיתים בשל גילו  יהיה מוגבל פיזית. במקרה שמביאים כלב לבית עם חתול, סביר להניח שלאחר מספר שבועות, וללא התערבות כל שהיא יהפכו החתול והכלב לאחים בנפש.

נכתב על ידי  טל ינקו מאלף,מטפל התנהגותי בכלבים."המועדון לקידום הכלב (1991)".

 

 

מאמרי חיית המחמד החדשה - כלבים

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד