אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש

איך מתגברים על טראומות וחרדות אצל חתולים

בריחה והסתתרות, התנהגות תוקפנית, קיפאון במקום, איבוד שליטה על הסוגרים או עשיית צרכים במקום "לא מתאים", סירוב לאכול או לשתות, התלקקות מוגזמת וכפייתית, ריור, יללות חריגות, אישונים מורחבים, נשימה כבדה, אוזניים שמוטות, פרווה סמורה וזנב "עצבני" – כל אלה הם סימנים המעידים על תגובות חרדה וטראומה של חתולים. מה עושים בכל שלב של הדרך ואיך עוזרים לחתול להתגבר על מצבי הקושי?

מה הגורם לחרדה?

ראשית, בדקו מה הגורם הפוטנציאלי לחרדה של החתול שלכם. תרחישים אפשריים: תקיפה בידי אדם אחר, כלב או חתול; רעש חריג או התנהגות לחוצה בבית (לדוגמה, בעת מלחמה); בעל חיים חדש מגיע הביתה; פציעה או פגיעה פיזית; נפילה מגובה; מוות של אדם או חתול קרובים; מעבר דירה, ואפילו החלפת רהיטים או מזון.

הבנו מה כנראה גרם לבעיה. מה עושים עכשיו?

תנו לו להירגע. אם מדובר בשינוי באורח החיים, הניחו לחתול להסתתר ולבחון את הסיטואציה המשתנה. שדרו לו שהכל בסדר והביעו כלפיו חיבה, אבל אל תכריחו אותו לנהוג כאילו הכל כרגיל ואל תמנעו ממנו גישה למקומות מחבוא.

בדקו את המצב הפיזי של החתול. מעבר לעובדה שמצבי החרדה והטראומה יכולים ליצור בעצמם בעיות בבריאות החתול שעלולות להוביל למצבי חירום (דוגמת התייבשות וכשלים במערכות הגופניות של החתול), יתכן גם שאותן תגובות טראומתיות-לכאורה שמתעוררת אצל אצלו נובעות ממחלה או מתחושה פיזית רעה, ולא בטוח שניתן לאבחן אותה בעין בלתי-מקצועית. בדקו את החתול כדי לשלול מצבי חולי, וכן כדי למנוע השערות שהחתול גרם לעצמו לנזק מתוך לחץ. זכרו שחתול שלא אוכל או שותה זמן ממושך נמצא בסיכון גבוה לפיתוח של בעיות בריאות, ויתכן שיהיה צורך להזין אותו באמצעים כפויים. חתול שנפל מגובה או חווה טראומה פיזית כלשהי (כמו תקיפה), גם אם נראה שמצבו תקין – עליו להגיע לבדיקה וטרינרית.

אל תענישו על התנהגות חרדתית. זו לא אשמת החתול, והוא לא מתכוון לעשות לכם דווקא. דברו אליו בטון נעים ונינוח, אל תביטו לו ישירות בעיניים (כי יתכן שיראה זאת כאיום עליו), וצ'פרו אותו על התנהגויות חיוביות, נניח, אם נרגע ובא להתלטף או אוכל מעט.

הכינו את החתול לקראת שינויים צפויים. אם צפוי שינוי מאסיבי באורח החיים שלכם, נסו לייצר מעבר הדרגתי ככל האפשר, ושדרו ביטחון ונועם לחתול שלכם על מנת שלא יבין מכם שמדובר בעניין מלחיץ שיש להרתע מפניו.

הלכנו לווטרינר, טיפלנו בבעיה. החתול לא חזר לעצמו. מה עושים?

מנתרים ככל שניתן את הגורם לבעיה ומרחיקים אותו מהחתול. אם לא ניתן להרחיק את הגורם לבעיה כליל, חושפים את החתול באיטיות ובהדרגה, ובתוספת חיזוקים חיוביים המועדפים על החתול – חטיפים, משחק או ליטוף.

דואגים שהחתול לא מוזנח, ומטופל בכל המישורים הדרושים. ארגז החול נקי, יש לו תעסוקה למשך היום, לא קר או חם לו מדי ויש לו מזון ומים נקיים.

נותנים לזה זמן. גם לבני אדם לוקח לפעמים זמן לסגל שוב בטחון אחרי טראומה. עזרו לו ככל שניתן, אהבו אותו והרעיפו עליו חיבה, גם אם המאמצים יביאו לידי מידה של תסכול.

בחנו אפשרות של טיפול תרופתי נוגד חרדה. במקרים התנהגותיים קיצוניים, שוחחו עם וטרינר והחליטו אם קיים צורך במתן טיפול תרופתי מותאם לחרדות חתולים.

 

מאמרי חיית המחמד - חתולים

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד