אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש

אמצו לכם חתלתול

עונת ההמלטות בעיצומה וברחובות מסתובבים המוני גורי חתולים שמחפשים בית. מה חשוב לדעת כשמאמצים גור, ואיך אפשר להקל על ההתאקלמות שלו


ממש כמו תינוקות אדם, גם גורי חתולים זקוקים למגע אוהב ולתמיכה רגשית. חתולים שאינם מוצאים בית אוהב יבלו את חייהם ברחוב, ובמקרים רבים לא יצליחו לשרוד זמן רב. אימוצם אל ביתכם ולבכם מצילה אותם.

"מדי שנה נולדים עשרות אלפי חתולים שזקוקים לבית. עונת ההמלטות של חתולים מתחילה במרץ ונמשכת עד אוקטובר", אומרת ריבי מאיר, מומחית להתנהגות חתולים, שאף מוסיפה את הנתון המדהים, שלפיו חתולה ממוצעת לאחר שבע שנות המלטה, תעמיד כחצי מיליון צאצאים (!).

אז אם כבר קיבלתם את ההחלטה הנכונה ואימצתם חתול, חשוב שתדעו איך להתייחס אל בן הבית החדש.

אנשים רבים סבורים בטעות שמאחר שהחתול הוא חיה עצמאית, גור חתולים יכול "לגדל את עצמו" . יתרה מכך, אחת הדעות הקדומות על חתולים, היא שהם מיזנתרופים ואינם זקוקים לקשר רגשי עם בני האדם. אבל, בניגוד גמור לסטריאוטיפ, חתולים זקוקים להמון חום ואהבה מבני האדם שהם חיים לצדם. זאת, כדי להתפתח באופן תקין מבחינה רגשית ולהפוך לחתולים בוגרים, שמחים ורגועים.

מעבר לחשיבות שבהענקת משפחה לחתלתול, קליטת גור דורשת הרבה סבלנות ואהבה. מאחר שזו חיה טריטוריאלית, הגעתה לשטח חדש ולא מוכר מעוררת בה חרדות רבים. לכן, כדאי לשקול אימוץ של שני גורים יחד, דבור שיכול להקל על התאקלמותם ויאפשר להם מערך תמיכה רגשי.

עם זאת, גם אם החלטתם לאמץ גור אחד חשוב שתדעו כי המעבר לביתכם כרוך בקושי רגשי שהוא חווה. לעתים הוא מגיע אליכם לאחר שננטש או הופרד מאמו, ורבים מהם עוברים התעללות או סבלו מרעב. מומלץ מאוד להכין עבור הגור, בהתייעצות עם מומחה, תמצית פרחי בך שיש לה השפעה מרגיעה עליו וניתן לרקוח אותה במיוחד עבורו. תמצית כזו עשויה להקל מאוד על הימים הראשונים שלו בבית החדש. "מאחר שגור חתולים הוא יצור מתוק שמאוד קשה להישאר אדיש אליו, פעמים רבות אנחנו לא מבחינים במצוקה הרגשית שהוא חווה והוא נראה לנו בריא ומאושר גם כשהוא שרוי במתח רב", מסבירה ריני עמירן, מומחית להתנהגות חתולים.

אחת הדרכים להבחין במצוקה רגשית של גור חתולים היא באמצעות פעולת המשחק. גורים ישנים פחות מחתולים בוגרים וזקוקים למשחק במהלך כל שעות הערות שלהם. המשחק מפתח את האינסטינקטים הציידים שלהם ומפיג מתחים רגשיים. אם גור קופץ עליכם, נושך ושורט אתכם, זה מפני שהוא זקוק למשחק ולכן חשוב להעניק לו צעצועים רבים, לשחק איתו במהלך היממה, ובלילה לפני אתם הולכים לישון, השאירו לו משחקים שיוכל להשתעשע בהם גם כשאתם ישנים.

מעבר למגוון הרחב של צעצועים שמיועדים לחתולים, אתם יכולים גם לייצר עבורם משחקים בהשקעה פעוטה. חתולים מאוד אוהבים להתחבא במקומות קטנים וחשוכים, אפשר להכין להם מבנים מקופסאות קרטון, שמפתחיהם הם יוכלו להיכנס ולצאת.

"בדומה לתינוק אנושי, כשגור חדש מגיע אליכם הביתה הוא חשוף לפגיעות ולמחלות. לכן חשוב להקפיד על סיפוק כל צרכיו הפיזיים (ארגז נקי, מערכת כלי אוכל, מזון מתאים לגורים וכד'), אבל גם להעניק לו הרבה מגע וליטופים ושעות משחק", אומר הווטרינר, ד"ר אייל נחמיאס.

למשחק יש חשיבות גם בתהליך הסוציאליזציה שהחתלתול צריך לעבור. חודשי חייו הראשונים מכינים אותו לחברות עם בני האדם והם חשובים להתפתחותו כחתול בוגר. למרות שבאמצעות טיפול והכוונה נכונים אפשר בכל גיל להביא להרגעתו של החתול וללמוד להיענות לצרכיו הנפשיים, המצב האידיאלי הוא לגדל אותו מינקות בדרך שמתאימה לו. לחתולים רבים יש נטייה להתכנס בתוך עצמם וכולם נושאים גן שאחראי על מידת החברותיות שלהם עם בני האדם. הענקת מגע רב, משחק, עידודו לצאת ממקום מחבואו ולהצטרף אלינו באמצעות חיזוקים חיובים ופרסים, יסייעו לגור להפוך לחלק מהמשפחה וישפיעו על הדומיננטיות של גן החברתיות שלו, כך שהוא יהפוך לחברותי הרבה יותר. "חתול הוא חיה מופנמת שלא מחצינה את צרכיה ורגשותיה, אבל למעשה הוא זקוק לקשר עם בני האדם והוא רואה בהם חלק מהמשפחה שלו", מסבירה חביב.  

בשורה התחתונה, הדבר החשוב ביותר שעלינו להקפיד עליו הוא להעניק לחתול המון אהבה, להתייחס אליו ברכות ובסבלנות, להימנע מצעקות, נזיפות או מעונשים. הרבו ללטף ולפנק – חתול שיגדל בסביבה אוהבת יהפוך לרגוע ואוהב אדם.

מאמרי חיית המחמד - חתולים

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד