אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש

תקופת החיים הראשונה

הגדל

תקופת החיים הראשונה (neonatal period) של גורי החתולים מתחילה עם ההמלטה ונמשכת עד שהחתול בן שבועיים. התיאור הכרונולוגי שלהלן מציג את התפתחותו של גור החתולים הממוצע בתקופה זו.


המלטה
אורכו של גור החתולים בעת ההמלטה הוא כ-10 עד 15 ס"מ, ומשקלו רק כ-60 עד 110 גרם. החתול עיוור, חירש, חסר שיניים ולא מסוגל לשמור על חום גופו. החל מלידתם ועד לגיל 5-6 חודשים החתול עולה 60 עד 110 גר' בשבוע. כיוון שהגורים לא מסוגלים לראות או לשמוע, הם משתמשים בחוש המישוש ובחוש הריח, ובעזרת הרגישות לחום מוצאים את אמם ואת המזון. הם נעים על-ידי פיתול גופם מצד לצד. גורים צעירים מגרגרים כשהם יונקים, ורובם יחזרו לאותה פטמה בכל פעם, כשהם מונחים על-ידי הריח. הגורים משמיעים יללות מצוקה אם הם חשים בקור, רעב או אם הם נלכדים מתחת לאמם או אחיהם.

 

שבוע 1
משקל גופו של הגור מוכפל. החתול יבלה 4 שעות מהיממה ביניקה ויותר מ-16 שעות בשינה. עצמות הכתפיים, הרגליים והאגן מפותחים דיה כדי לאפשר לחתלתולים לגרור עצמם כמו שחיינים. כמו כן מתפתח רפלקס הרעד המסייע לחמם את גופם.


שבוע 2
הגור יונק עד 3 שעות ביממה. העיניים מתחילות להיפתח (לכל החתולים יש עיניים כחולות בגיל זה). הגורים הצעירים לומדים לזהות את אמם ואת האחרים כידידים או כאויבים. האוזניים מתחילות לתפקד. הרגליים הקדמיות יכולות להרים את חזית הגוף מעל הקרקע. בגיל 2-3 שבועות, מופיעות השיניים הראשונות (שיניים חותכות). שיני חלב אלו מכונות "שיניים נשירות".


תקופת החיברות
תקופת החיברות אצל החתולים מתחילה בגיל 3 שבועות ועד גיל 9 שבועות. התיאור הכרונולוגי הבא מציג את התפתחות החתלתול הממוצע במהלך תקופה זו.


שבוע 3
החתלתול מתחיל לעמוד וללכת, אך הליכתו מתנדנדת. חוש הריח מגיע להתפתחותו המלאה. החתלתולים מתחילים לשחק האחד עם השני בצורה גמלונית, והולכים אחרי אמם. הם לומדים על ארגז הצרכים, ויכולים כבר למשוך את ציפורניהם אל בין הבהונות.הגורים מתחילים לטפח את פרוותם, ומתחילים לחקור את העולם הסובב אותם. בסוף השבוע השלישי לחייהם, הם כבר מפתחים תפיסת עומק חזותית, למרות שחוש הראייה עוד ממשיך ומשתפר עד גיל 16 שבועות. גורי חתולים שבני אדם מטפלים ומשחקים אתם כמה דקות מדי יום במהלך החודש הראשון של חייהם מתאפיינים בכישורי למידה משופרים.

 

שבוע 4
בשלב זה שמיעתו של החתלתול התפתחה במלואה. משקלו שוב הוכפל. הגורים כבר מבינים באופן מלא מה תפקידו של ארגז הצרכים. הניבים מופיעים ליד השיניים החותכות, והטוחנות הקדמיות מופיעות מאחורי הניבים. המנגנון המאפשר לחתולים לנחות על רגליהם כבר מפותח לגמרי, אבל היזהרו: חתולים עדיין יכולים להיפגע מנפילות! הגורים משקיעים כ-25 דקות ביום בטעימת מזון מוצק. חשוב לתת להם מזון לגורים כדי להבטיח שהם מקבלים את אבות המזון החיוניים הנדרשים במהלך שנת החיים הראשונה. המשחק החברתי עם האם והאחים מתחיל בגיל זה, והוא כולל ריצה, התגלגלות, נשיכות, האבקות, טיפוס וקפיצות.


שבוע 5-7
בשבוע השישי לחיים, החתולים הצעירים משקיעים כשעה ביום באכילת מזון מוצק. הטוחנות הקדמיות האחרונות מופיעות סביב גיל 6-8 שבועות. החתלתולים טועמים ממזון אמם. זו התנהגות טבעית כדי ללמוד מה הדברים הבטוחים לאכילה.המשחק והקשר החברתי עם האחרים מקבל את החשיבות הגדולה ביותר. זו תקופת החיברות העיקרית בה החתלתולים לומדים לזהות חברים ואויבים. התנסות טובה עם אנשים ובני אדם בתקופה זו מבטיחה שהם יהיו חתולי מחמד בוגרים שהסתגלו היטב לחיי המשפחה.

 

שבוע 8-9
בגיל זה החתולים גמולים כבר לחלוטין ואוכלים מזון לגורים. בגיל זה החתולים מבלים עד שעה בכל יום במשחק ללימוד התגנבות חרישית לטרף, ועוברים ממשחק של אחד עם השני להתמקדות במשחק עם חפצים כמו צעצועים, נוצות וכו'. משחק זה מחזק את השרירים, ומחזק את הכישורים החברתיים. הוא גם מלמד שיעור לחיים על חמיקה מנשיכות ושריטות, גילוי של מה מתגלגל או קופץ כשמכים בו בעזרת כפות הרגליים הקדמיות, ומה בורח או נלחם בחזרה.

מאמרי חיית המחמד - חתולים

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד