אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש

יסודות האילוף

הגדל

האילוף הוא לימוד. אתם מלמדים את הכלב שלכם כיצד להיות בן לוויה כלבי טוב יותר. המפתח להצלחת האילוף (ואין זה משנה אם מדובר בלימוד הפקודה "שב", "החזר" או אימון להרגלי בית) תמיד מבוססים על אותם עקרונות בסיסיים. וודאו שהאילוף מבוסס על עקרונות אלו.

המוטיבציה של הכלב שלכם
הכלבים הם חיות להקה, והם תמיד שמחים ללכת בעקבות מנהיג הלהקה. ככלל, כל זמן שהכלב שלכם רואה בכם מנהיג, הדבר שהוא ירצה לעשות יותר מכל הוא לרצות אתכם. כשהכלב שלכם מתנהג כראוי, הבהירו לו שאתם שמחים (באמצעות נימת הקול, ליטופים, שבחים וכו').   הכלב יעשה מה שלדעתו אתם רוצים שיעשה.


אם הכלב צריך יותר ממחמאות, אין בכך בעיה. אפשר להשתמש בגרגרי מזון כגמול על משימה שהכלב עמד בה בהצלחה. אצל חלק מהכלבים גם הצעצוע החביב עליהם יכול לעזור ללמוד מהר יותר ולהגיב בצורה יותר עקבית.להיות מנהיג

אם תתנהגו כמנהיגים הכלב שלכם יתייחס אליכם בהתאם. קראו את המידע על להיות מנהיג שם תגלו כיצד אתם יכולים להפוך את עצמכם ל"כלבי על".מתי להתחיל

התחילו את האילוף ברגע שהכלב עובר לגור אתכם בבית. המחישו לו כבר מהתחלה איך הוא יכול לרצות אתכם. הכלב יודה לכם על כך. אל תאמינו לפתגם האומר שכלבים זקנים לא לומדים תרגילים חדשים. כלבים יכולים ללמוד תעלולים ומשחקים גם בגיל יחסית מבוגר. אם לכלב מבוגר, שהתנהג כראוי כל חייו התחילו להתעורר בעיות התנהגות, פנו לווטרינר לפני שאתם מאשימים את הכלב. אל תנזפו בכלב שלכם בגלל דברים שכבר אינם בשליטתו.עקביות
הדרך היחידה בה הכלב שלכם יכול ללמוד היא על-ידי קישור ברור ועקבי בין הפעולות שלו לבין התגובות. כשאתם מלמדים את הכלב לשבת, והוא מבצע את ההוראה שלכם כמו שצריך תנו לו פרסים כמו צעצוע אהוב, גרגירי אוכל, או שבחים. אם אתם לא רוצים שהכלב שלכם יעלה על הרהיטים, אמרו לו "לא" והורידו אותו בכל פעם שהוא מטפס עליהם. שבחו אותו בכל פעם שארבעת הרגליים שלו על הקרקע. העבירו לו מסר ברור. אם לא תעשו כך, הכלב שלכם יהיה מבולבל. אם לא תהיו עקביים, גם הכלב שלכם לא יהיה עקבי.ממתקים לכלבים (צ'ופרים)
בכל הקשור לצ'ופרים, אסור שתתנו לכלב שלכם "ארוחות חינם". אתם צריכים ליצור מצב שבו הכלב מרוויח כל ממתק וממתק. המחיר שהוא צריך לשלם כדי לזכות בפרס יכול להיות פשוט, כמו ישיבה לפי פקודה. הרבה תזונאים ווטרינרים ממליצים להשתמש בגרגרים ממזון הכלבים כגמול, עד כמה שאפשר, וזאת כדי שהצריכה הקלורית של הכלב תהייה סבירה.

תוך כדי האילוף צריך לצמצם בהדרגה את כמות גמולי המזון, ולהחליף אותם בשבחים מילוליים. ברגע שהגור שלכם למד את הפקודה, תנו לו גמולי מזון לסירוגין (פעם כן ופעם לא), ואחר כך בכל פעם שלישית בה יבצע את הפקודה. בכל מקרה, יש לשבח אותו תמיד ביד רחבה. עד מהרה הגור יתחיל לפעול תמורת שבחים, עם גמולי מזון רק לעיתים.תיקון התנהגויות

כלבים אינם רעים ואינם רוצים להזיק. אם הכלב שלכם עושה משהו אסור, יכול להיות שקיבל את הרושם המוטעה שהמעשה הזה מקובל ומותר. צריך ללמד את הכלב שלא כך הוא המצב. תחילה, יש לתפוס אותו בזמן ביצוע העבירה. צריך לזכור שכלבים לא יכולים לקשר בין העונש לבין מעשה שביצעו לפי כמה שעות או אפילו כמה דקות. לעולם אל תכו את הכלב. במקום זאת, כאשר אתם רואים שהכלב עושה משהו מוטעה, אמרו "לא" בקול נחרץ. כשהכלב מפסיק, שבחו אותו ותנו לו משהו אחר לעשות כמו "שב" או "בוא". כשיציית, תנו לו שבחים ביד נדיבה.

זכרו שאילוף לא חייב להיות נוקשה. כיום קיימות הרבה שיטות אילוף שונות, ומומלץ לבחור בשיטה המתאימה ביותר לאופי ולדעות שלכם, שגם תעזור לכלב שלכם ללמוד. זכרו שתמיד יש עוד דרך נוספת ללמד את הכלב שלכם. אם השיטה שבה אתם נוקטים לא עובדת, מצאו שיטה אחרת לפני שאתם מתייאשים.

 

מאמרי אילוף כלבים

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד