אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש

חרדת נטישה אצל כלבים

 

גם כלבים יכולים לחוות חרדת נטישה ממש כמו בני אדם. אצלנו, בני האנוש חרדת נטישה נעוצה בשלבי הילדות המוקדמת ובדינאמיקת ההתקשרות של הילד להוריו. ואיך זה אצל כלבים? מסתבר שיש לכך ביטויים שאי אפשר להתעלם מהם, אבל החדשות הטובות הן שאפשר לטפל בזה אם לא לבד אז עם מאלף. תתחילו מכאן.

תאהבו אותם, אבל אל תפנקו יותר מדי

טל שלוש, מאלף כלבים, שולף מספר סיבות להתפתחות חרדת נטישה אצל כלבים. "ייתכן שבתהליך הגורות או בתהליך הלידה לא הייתה התפתחות תקינה, הפרידה של הגור מאמו או היעדרה השפיעו או שהורי הכלב סבלו מחרדת נטישה והיה מעבר בין דורי. לעתים הסיבה היא טראומה קיצונית, מכה או נפילה, או שזה התפתח במהלך חיי הכלב. אם  מדובר, למשל, בכלב רגיש שמפנקים אותו יותר מדי, זה יכול לפתח חרדת נטישה". שלוש מוסיף שמבחינה סטטיסטית קיימת נטייה לחרדות אצל כלבים כנעניים, אבל כל גזע אחר של כלב יכול לפתח חרדה, והדבר תלוי בעיקר במידת הרגישות שלו ובמינון המגע והפינוק שהוא מקבל.

סימנים לחרדת נטישה אצל כלבים

"כשהכלב מביט בכם ומתחיל לרעוד, כשאתם מתארגנים ליציאה מהבית - זה יכול להיות סימן לחרדת הנטישה שלו", מסביר שלוש ומציין שביטויים אחרים עשויים להיות כלב נוירוטי שמכונס בעצמו, מפוחד מהסביבה וחרד מרעשים ותנועות. וזה לא נגמר בזה, "אחרי שאתם עוזבים את הבית הכלב יגרד את הדלת עד להשחתה, ינסה לפתוח אותה ואז ירייר וינבח עוד הרבה לאחר שתצאו. כשתחזרו תגלו שהוא השתין בבית, ככל הנראה מפחד, ובדומה לבני אדם החרדה יכולה להיות מלווה בשלשולים, חום, עלייה בדופק ואפאטיות.  

איך מטפלים בחרדת נטישה?

דבר ראשון אל תקפצו למסקנות חפוזות, עד שמאלף בכיר לא יראה את הכלב וייתן דיאגנוזה מדויקת, חרדת נטישה תהיה בגדר השערה. "רוב האנשים ניגשים לווטרינר, שאינו מבין בהתנהגות כלבים, והוא עלול לתת להם טיפים התנהגותיים שאינם מתאימים", אומר שלוש. אחד הדברים החשובים הוא לא לנקוט באלימות כלפי הכלב כשהוא משחית רכוש, כי הדבר מעיד על חוסר הביטחון שלו ואין צורך להעצים את זה ולהעניש אותו על כך.

כטיפול ראשוני רצוי להימנע ממגע ופינוק יתר. כדאי להרבות לצאת עם הכלב ולחשוף אותו לגירויים. ספורט משחרר אנדורפינים גם אצל כלבים, וכשזה קורה אחת ליום הכלב ירגיש יותר נוח ובטוח בעצמו והשינוי יורגש לאחר מספר שבועות. "חשוב לחשוף את הכלב לגירויים שונים", מדגיש שלוש ומפרט "בכל טיול כדאי לקחת אותו למקום אחר, משום שזה ירחיב את הסכמות שיש לו במוח על מקומות ואנשים ויעצים את היכולת הקוגניטיבית שלו. זה דומה להבדל בין אדם שנוסע בעולם לעומת אדם שלא יצא מהעיר שלו. כלב שלא נחשף לגירויים חדשים פעם בשבוע יסבול מהתנוונות מוחית".

שלוש מוסיף כי אפשר לשנות גם את סדרי העולם של הכלב ולנסות באחד הימים לעשות מהלך מבלבל - להיראות כאילו אנחנו מתארגנים ליציאה מהבית, לפתוח את הדלת, אבל אז לסגור ולהישאר בבית. "יש סיכוי שבשילוב הפסקת מגע וחשיפה לגירויים זה יעזור".

טל שלוש הוא מאלף כלבים ומטפל התנהגותי בכלבים

 

לפני הדפסה, בחר את הנושאים שאותם תרצה להדפיס:
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד