אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש

לעבור חורף כלבי בשלום

איך נתכונן לעונה הקרה? איך נשמור על כלבנו האהוב בריא ושמח גם כשגשום? דברים שכדאי לקחת בחשבון

 

יש קור כלבים בחוץ? מנעו אותו מבפנים. אם כבר הוצאתם את הפוך וכיוונתם את המזגן לחימום לקראת הגעתם של הלילות הקרים, כדאי לדאוג שמקום המרבץ הקבוע שלהם יהיה חמים ונוח גם עבורם. אם יהיה להם קר מדי, הם עלולים להשתין בבית. כדאי שהחדר שהם ישנים בו יהיה מחומם ועם חלונות סגורים. כמו-כן, רצוי לספק מצע כלשהו עבור כלבים מעל גיל 7 על מנת לבודד אותם מהרצפה הקרה.

חמים ויבש בבית, אבל בחוץ רטוב, קר ומלא בוץ. לגבי כלבים שיש להם פרווה עבותה ושיער ארוך בכפות הרגליים, כדאי לשקול תספורת מקומית באזור הכפות. אחרת, כל טיול קטן בחוץ יהיה סיבוב איסוף דגימות מהשלוליות בשכונה. הפתרון לבעיה אינו בהכרח נעלי כלבים. הם ממש לא אוהבים נעליים או ערדליים, ועדיף לא להלביש להם אביזרים שרק מציקים להם אם אין ברירה אחרת. חשוב לזכור גם שמה שיפה בעינינו לאו דווקא נוח לכלבים, והם רגילים להתנהל כל חייהם ללא הגנה לרגליים, בעיקר כי רוב הזמן הם אינם זקוקים להגנה כזו.

גם מלבושי חורף שונים לכלבים הם פתרון שאינו מתאים למרבית הכלבים, ומשמשים בעיקר ליופי ולהרגשה הטובה של הבעלים. הלבוש תורם לתחושה אופנתית, אך כדי להתמודד עם הגשם אין צורך אמיתי במעילים לוחצים, ורוב הכלבים גם לא אוהבים את הסוודרים שמציקים להם. ראוי להזכיר שרוב גזעי הכלבים הנפוצים בארץ מגיעים מאירופה ומצוידים בפרווה מותאמת, כך שהחורף הישראלי "קטן עליהם". יחד עם זאת, כלבים בעלי פרווה קצרה במיוחד, מאבדים חום גוף מהר ולכן ביגוד מותאם יכול דווקא להיות יעיל.

כשחוזרים מטיול בגשם, למניעת לכלוך בוץ ורטיבות, אמנו את הכלב להתייבש על השטיחון לפני שנכנסים הביתה. כמו שאנחנו חולצים את הנעליים בכניסה לבית אחרי שהתהלכנו בגשם, ניתן לאמן את הכלבים להתנער ולהתייבש על השטיחון בכניסה לבית, ואף לייעד לכך מגבת ייעודית.

דרור בראל, מאלף כלבים, מספר לנו כי בחורף כלבים אוכלים יותר מאשר בקיץ. הם צורכים יותר אנרגיה כדי לשמור על חום הגוף בימים קרים, ויש להם גם הרבה יותר תיאבון. בראל ממליץ להיצמד לכמויות המדודות שכתובות על השקית ולהמשיך לתת לכלבים מזון איכותי בחורף.

עם זאת, לקראת החורף הכלב צובר שכבות שומן וכדאי לשקול החלפת מזונו למזון עתיר חלבונים. הקור מאט תהליכים פיזיולוגים בגוף ויכול לגרום לירידה ביכולת ההתגוננות של הגוף ומערכת החיסון בכלבים מבוגרים או חלשים, כך שניתן לתת לכלב גם תוספי מזון מעשירים לתקופה זו (אך אין חובה). בנוסף, מומלץ לחסן בחיסון משושה, המכיל בין היתר חיסון נגד מחלות נשימה ותסמונת השיעול הכרוני.

בימי חורף סוערים ממש (מהם אין הרבה בארצנו החמימה), כדאי להמשיך להתנהג רגיל גם כשיש רעמים וברקים, לשדר רוגע ולנהוג כאילו לא קרה כלום. יחד עם זאת, ישנם כלבים אשר זקוקים לחיבוק והרגעה. במקרים אלו, רצוי לתת מקום לפחד ולהתייחס אליו באמצעות מגע, דיבור, הסטת תשומת הלב באמצעות חטיף וכיוצא בזה.  כאשר אנחנו רגועים ולא עושים משהו מיוחד בעת הסערה בחוץ, הכלב יבין שאין סכנה או איום ושלא מתרחש משהו מיוחד.

כדאי לשים לב לבריאות הכלב במיוחד בנוגע למחלות העונתיות של החורף - מחלות נשימה, תסמונת השעלת, דלקות בדרכי השתן ואפילו סימנים של דלקות פרקים. אם אתם מבחינים כי התנהגות הכלב השתנתה או שהוא מגלה תיאבון ירוד וסימני עייפות, מומלץ לגשת לאבחון אצל הווטרינר.

אפשר בהחלט לעבור את החורף הכלבי בשלום ובחמימות: עזרו לכלבים לשמור על חום הגוף, על נוחות בטיולים ועל תחושת הביטחון שלהם כשמתרחשת סערה בחוץ. כל שנותר הוא להעניק לכלבלבים אהבה וחום. זה כבר יעזור להם ולכם לעבור את החורף עם חיוך.

 

לפני הדפסה, בחר את הנושאים שאותם תרצה להדפיס:
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד