אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש

סופת רעמים בחוץ? 5 דרכים להרגיע את כלבכם

כלבים רבים סובלים מהתקפי חרדה בעקבות רעשים חזקים, והחורף הוא תקופה רגישה במיוחד. האם יש מה לעשות כדי לעזור להם? התשובה היא כן

                                   
ברקים ורעמים הם סיבה מספקת לתחושת מועקה בקרב בעלי החיים ובני האדם כאחד. עבור הכלב שלכם, עונת החורף יכולה אם כן להיות חוויה מפחידה שמעוררת חרדה גדולה ומצוקה נפשית. כלב בהתקף חרדה סובל סבל רב, ובמקרים רבים במצוקתו הוא עלול לברוח ולהיעלם לכם – ואף להפוך לתוקפני כלפי הסביבה. אז כדי להיות חברים של החבר הכי טוב שלכם, ביקשנו מהווטרינר ד"ר אייל נחמיאס וממאמן הכלבים דרור בראל חמש עצות זהב לחורף – שיעזרו לכם להשאיר את כלבכם רגוע גם בשיאה של סופת ברקים ורעמים רועשת.

1.      ספקו לו מחסה
כולנו עוקבים אחרי מזג האוויר ויודעים לרוב מתי צפויות סופות רעמים. הכינו בבית מבעוד מועד מחסה קטן וסגור, אטום מרעשים ככל הניתן (אפשר בממ"ד – אם יש לכם), בה יוכל הכלב להסתתר ולהרגיש בטוח. ישנם כלבים שמעדיפים להסתתר מתחת לספה, למיטה או לשולחן. במקרה שאתם מכירים את מקום המסתור שהכלב שלכם מעדיף לברוח אליו – תוכלו פשוט לסדר לו שם, במקום המועדף עליו, פינה נוחה וחמימה. בעת סערה חשוב לסגור היטב את הבית. כלבים רבים שלוקים בחרדה מנסים בכל דרך לברוח החוצה, שוברים במנוסתם כל דבר שנקרה בדרך ועלולים לפצוע את עצמם. לכן, כשמתחילה הסערה לוו את הכלב למקום המסתור.

2.      הסיחו את דעתו
כשהרעמים מתחילים, חשוב לשדר רוגע ושליטה. כלב מושפע מאוד מההתנהגות שלכם. אל תנסו לחבק אותו או לתת לו תשומת לב מיוחדת, כי הדבר דווקא יחזק אצלו את התחושה שיש ממה לפחד ועלול להגביר אצלו את החרדה. במקום זאת הסיחו את דעתו, שחקו איתו במשחק שאהוב עליו (כדור, השלכת חפצים שהוא צריך להביא, עצם לעיסה ועוד) וחזקו את המשחק בפרסים: חטיף שהוא אוהב או צעצוע חדש. המשחק בעת סופת הרעמים יסיט את דעתו מהרעשים מעוררי החרדה ויתחבר בזיכרונו לחוויה נעימה.

3.      ספקו לו טיפול מונע
כמו אצל בני אדם, גם בחרדת כלבים ניתן לטפל (ר' הרחבה בכתבה נפרדת). כך למשל ניתן לחשוף את הכלב בהדרגה לרעש הרעמים (הדבר נכון גם לרעשים אחרים שמעוררים אצלו חרדה: זיקוקים, אזעקות, נפילת טילים, רעש מכלי רכב חולפים ועוד). ניתן להקליט את הרעש מעורר החרדה, וכשכלבכם רגוע וטוב לב להשמיע לו את ההקלטה בעוצמת רעש הדרגתית (בהתחלה בשקט ולאט לאט להגביר). כך תחשפו אותו בתנאים מבוקרים לעוצמת הרעש ותאפשרו לו להתמודד בלי לפחד. את התהליך כדאי לעשות תוך מתן חיזוקים חיוביים ופרסים: ממתק, צעצוע או מזון אהוב. בדרך זו הרעש המפחיד נקשר אסוציאטיבית עם חוויה טובה. את הטיפול המונע לפוביות רעש רצוי לעשות בליוויי וטרינר או מאמן כלבים מוסמך.

4.      שמרו על שגרת פעילות גופנית
הנטייה לחרדת רעשים אצל כלבים קשורה למבנה האישיותי שלהם: יש כאלה שאינם חרדים כלל, יש שפוחדים אבל לא לוקים בהתקף חרדה, ויש מי שסובלים מהתקפי חרדה קשים. עם זאת, כשכלב לא זוכה לשגרת פעילות גופנית המאפשרת לו להוציא מרץ ולפרק את האנרגיה בדרכים חיוביות – הוא יהיו חשוף יותר לחרדות ויטה לסבול יותר מהתקפי חרדה. לפיכך חשוב למצוא לכלב פעילות יומיומית שמלהיבה אותו ומפעילה אותו גופנית. גם בחורף שמרו על שגרת פעילות והקפידו לצאת אתו לטיול ארוך בחוץ בסביבת רעשים מגוונת.

5.      העניקו לו טיפול תרופתי
בתקופות בהן יש חשיפה לרעש שמעורר חרדה אצל כלבכם, ורק במידה שאף טיפול אחר לא עזר, ניתן להתייעץ עם וטרינר ולהעניק טיפול תרופתי. ישנן תרופות על בסיס צמחי, שהן תוספי הרגעה הניתנים בנוזל או בטבליות. במקרים קשים יותר אפשר לתת טיפול תרופתי פסיכיאטרי. לעיתים התרופה ניתנת באופן נקודתי, ביום הסערה עצמו, או למשך זמן ארוך יותר כמו כל תקופת החורף. הדבר תלוי כמובן באישיותו של הכלב ובעוצמה בה הוא מגיב לרעשים. ליווי ומעקב צמוד של וטרינר יסייעו בהתמודדות עם התקפי חרדה ובשמירה על בריאות כלבכם.

 

 

לפני הדפסה, בחר את הנושאים שאותם תרצה להדפיס:
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד