אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש

זיהוי סוגים שונים של השתנה

הגדל

אף אחד אמנם לא אוהב לגלות שלולית פיפי בתוך הבית, אבל חשוב לזכור שלא כל השלוליות הן בשליטת הכלב. כמה סיבות ל"תקלות" שכל חובב כלבים צריך לדעת עליהן:

כלב משתין בבית בכל פעם שאתם עוזבים אותו לבדו:
לפעמים זו יכולה להיות עילה לפרידה בין המשפחה לכלב. אם "התקלות" קורות בכל פעם שאתם עוזבים אותו, התייעצו עם מאלף או מומחה להתנהגות כלבים. אל תגערו בכלב בגלל ההשתנות הללו, משום שזה רק יחריף את הבעיה.

כלבים מבוגרים (בדרך-כלל, מעל גיל עשר) שמשתינים בבית לאחר שנים של הרגלי בית נכונים
זה יכול להיות סימן להפרעה קוגניטיבית כלבית (canine cognitive disorder). בכל מקרה אתם צריכים לפנות לווטרינר כדי להתייעץ בנושא, וכנראה שהכלב יצטרך לקבל טיפול תרופתי. זו לא אשמתו של הכלב. הוציאו אותו ליותר טיולים, גלו כלפיו יותר חיבה, אבל אל תגערו בו.


כלב עם הרגלי נקיון בבית שעבר ניתוח או שמטופל תרופתית משתין בתוך הבית
זו בדרך-כלל התוצאה של לחץ נפשי או טיפול תרופתי. היו קשובים יותר לכלב כדי לדעת מתי הוא צריך לצאת לטיול, ומומלץ גם להחזיק אותו בכלוב (מלונת רשת) או באזור סגור למשך מעט יותר זמן מהרגיל, עם טיולים סדירים כדי שיעשה את צרכיו. כעבור כמה ימים הוא אמור לחזור להתנהג כרגיל. אם התנהגותו לא חוזרת למצב נורמלי, או אם מתעורר אצלכם חשש, היוועצו בווטרינר.


כלבות משתינות כמויות קטנות ובתכיפות, ויתכן שגם במהלך השינה
אם שמתם לב לבריחת שתן, בשינה או בעירות, פנו לווטרינר כדי שיבדוק את העניין. בריחות השתן יכולות להצביע על רמות נמוכות של אסטרוגן, תופעה המתרחשת לעיתים אצל נקבות מעוקרות. לאסטרוגן תפקיד חשוב בשמירה על הסוגרים של דרכי השתן. אם השרירים נחלשים בגלל מחסור באסטרוגן, יכולה להיווצר בריחת שתן.


בריחת שתן או השתנה לא-רצונית ("תאונות" בבית)
יכולות להיגרם גם בגלל דלקות בדרכי השתן. במקרה כזה מופיע דם בשתן. הווטרינר שלכם יבדוק דגימת שתן והוא עשוי לרשום תרופות לטיפול בבעיה.


כלב זכר משתין בתוך הבית תוך הרמת רגל, אפילו מיד לאחר שהוא חוזר מטיול
מדובר בסימון ואין לכך שום קשר עם הרגלי הבית. זו בדרך-כלל בעיית מזג יותר מכל דבר אחר. הצעד הראשון הוא לסרס את הכלב, ואז לדבר עם מאלף כלבים או מומחה להתנהגות כדי לפתור את הבעיה.


הכלב משתין כאשר אתם מתכופפים ללטף אותו או כאשר הוא נרגש
זו יכולה להיות השתנה של כניעה וקבלת מרות. גורים צעירים עושים זאת מול כלבים בוגרים כמחווה נימוסית שנועדה לפייס את הבוגר. יש כלבים שממשיכים לעשות זאת גם עם בני אדם. גערות רק יגדילו את השלולית. במקום זאת, נסו להתעלם מהכלב כאשר הוא מתרגש או חרד. אפשר לנסות ולזרוק לו מעט גרגירי מזון לכלבים כדי לתת לו משהו אחר לחשוב עליו.

אם אתם חושדים שההשתנה נובעת מכניעה, נסו להפחית את הלחץ בעת חזרתכם הביתה. אל תתייחסו לכלב עד אשר אתם נכנסים הביתה ומניחים את החפצים שלכם במקומם. אחר כך לכו לאזור מרוצף (ליתר ביטחון) התכופפו ודברו אל הכלב בעדינות. לטפו את החזה שלו ולא את הראש. כאשר מגיעים אורחים, חכו עד שהם מתיישבים והאווירה בבית נרגעת, ואז הציגו את האורחים לכלב. אם התופעה ממשיכה, פנו לקבלת ייעוץ מקצועי ממאלף כלבים או ממומחה להתנהגות כלבים.

 

לפני הדפסה, בחר את הנושאים שאותם תרצה להדפיס:
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד