אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש

החתול מילל ללא הפסקה. מה זה אומר עליו?

מה עושים הכלבים? נובחים, ומה החתולים עושים? מייללים. כשזה מידתי, הסאונד הזה יכול להיות די נעים, אבל מה עושים כשהחתול מיילל ומיילל ולא מפסיק?


 

"יללות הן סוג של תקשורת אבל חשוב לשים לב לסוג היללה, טון היללה, כמה זמן היא נמשכת, מתי זה נעשה ובאיזו רציפות", אומרת ריבי מאיר, מומחית להתנהגות חתולים. "חשוב להקשיב עם הלב, ותמיד להתייחס בחיוב לכל יללה, אחרת החתולים הופכים למדוכאים ומפוחדים. חתולים לא מייללים כדי להציק אלא כדי לקבל מענה חיובי לצורך שלהם. לא כדאי להתעלם ובטח שלא לכעוס עליהם".


 

כמו שאנחנו מדברים עם חברים ובני משפחה, כך גם החתולים אוהבים לדבר במינונים שונים ובניגוד לבני אדם, דווקא הזכרים נוטים להיות יותר תקשורתיים, "בגלל שהם תלותיים ותינוקיים יותר", אומרת מאיר ומספרת גם שהחתולים האוריינטליים ממשפחת הסיאמיים והערבובים השונים שלהם - הם קשקשניים ווקאליים במיוחד, ומביעים רגשות דרך הדיבור. חשוב להתייחס אליהם ולדבר איתם". 

 

חתולים מתקשרים איתנו לא רק דרך יללות
מעבר ליללות, שזו דרך אחת של חתולים לתקשר איתנו, אפשר לקרוא את שפת הגוף שלהם כדי להבין מה הם רוצים או מרגישים. לדוגמה, אם הזנב שלהם זז, הדבר מעיד על עצבנות (בניגוד לכלב, שאצלו זה סימן לשמחה והתלהבות). אפשר ורצוי ללמוד את שפת הגוף של חתולים דרך מידע רב שקיים ברשת. 


 

למה הם מייללים בדיוק כשאנחנו הולכים לישון?
החתולים יכולים להיראות לחלקנו מנומנמים רוב היום אך למעשה הם חיות ליליות והחושים שלהם פעילים טוב יותר בלילה, בעיקר אצל הצעירים ביניהם. זו הסיבה שהם מתחילים ליילל בדיוק כשאנחנו נושרים למיטה. מאיר מדגישה, שחשוב לדאוג להם גם לשעות הלילה לפני שאנו הולכים לישון. אפשר להפעיל אותם לפני השינה עם חכות משחק, להשאיר להם אזורי פעילות בהם יוכלו לפעול עצמאית במשך הלילה, כמו למשל קרטונים עם משחקים שונים ולדאוג שהחלונות יהיו פתוחים, אם הם מרושתים. אם תתנו להם לפעול כצייד באופן עצמאי, תוכלו לישון בשקט.


מה הם אומרים לנו בעזרת היללות?
"חתולים הם חיות מאוד מופנמות בבקשות שלהם, אז אם החתול כבר מבקש משהו סימן שזה דחוף. הבקשה יכולה להיות, למשל, החלפה של ארגז החול", אומרת מאיר ומדגישה כי חובה להוציא את כל גושי הצרכים לפחות פעמיים ביום, אחרת החתולים מתאפקים, ולבסוף עושים מחוץ לארגז החול או מפתחים בעיות שתן וכליות. יללה נפוצה של חתולים יכולה לסמן כי פשוט משעמם להם. "הם צריכים לחיות בשניים אבל לא לצורך רבייה", אומרת מאיר וממליצה בחום לגדל שני חתולים.

 

מתי יללות הופכות לבעיה?
"כשהן מוגזמות", טוענת מאיר ומחדדת, "כשזה נעשה לאורך זמן, בשעות הלילה, ברציפות גבוהה, ללא הפסקה ובגלל בעיה התנהגותית". יללות מתמשכות יכולות להעיד על בעיה פיזיולוגית כמו כאב. לכן, ההמלצה היא לגשת לווטרינר כדי לשלול זאת. סיבות אחרות יכולות להיות בעיות התנהגות, שעמום או בדידות. במקרה כזה, ממליצה מאיר, אפשר ורצוי לאמץ חתול נוסף ולהניח מתקן גירוד גבוה. "חשוב לא להתעלם או לכעוס על החתול, אלא לנסות להקשיב לו באמת ולפנות אל מומחים להתנהגות חתולים אם הווטרינר שלל בעיה פיזיולוגית".

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד