אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש

התאקלמות מהירה: יש חתול בבית

ריבי מאיר, מומחית לחתולים, מציינת כי זמן ההתאקלמות של החתול בבית חדש משתנה בין בוגר לגור. "לגורים באופן טבעי יש פחות פחדים ולחצים, וגם אם המעבר שלהם הוא אחרי טראומה או נטישה של האם הם לרוב מתאקלמים מהר מאוד. ההתאקלמות יכולה להימשך בין ימים בודדים לשבועיים, תלוי עד כמה התנאים בהם הוא נמצא הם אופטימאליים עבורו, עד כמה יש מענה לצרכים הבסיסיים שלו ותלוי בקצב האישי שלו".


מהם הסימנים שמעידים על חוסר התאקלמות?

"כל מה שחורג מהנורמה: אין לחתול תיאבון, הוא לא עירני, מתכנס בעצמו, מפוחד ומבוהל, ואין לו אינטראקציה עם אנשים".

המדריך להתאקלמות נעימה וטובה של חתול

צרפו לו חבר - התאקלמות יותר קלה כאשר החתול מגיע עם מישהו מוכר, אח חתלתול או החתול המועדף עליו אותו פגש בבית המחסה.  

חדר שינה והתאקלמות - חתול אף פעם לא מתאקלם בכל הבית, אלא רק בחדר אחד, ומומלץ שזה יהיה החדר שנמצאים בו הכי הרבה. בהתחלה יש למקם באותו החדר הכול: ארגז חול, מזון ומים ומתקני גירוד, ורק לאחר תקופת ההתאקלמות אפשר לפזר אותם בחדרים השונים בבית. חדר השינה הוא המקום הכי נעים ומתאים לבונדינג, הוא שקט יחסית ועסוקים בו בדברים נעימים. שם החתול מתכרבל איתנו וזוכה לצורך מאוד בסיסי שלו: אהבה, קשר ומגע.

ארגון חדר ההתאקלמות – צריך להניח בחדר ארגז חול גדול ורחב, ללא מכסה ועם חול מתגבש. ריבי מאיר מציינת שהארגז המומלץ ביותר הוא גיגית פלסטיק אותה קונים בחנות לחומרי בניין, בגודל 50X60 וגובה 20 ס"מ. החול המתגבש צריך להיות ללא מבשם ויש לערום אותו לגובה של 12 ס"מ

הקפדה על ניקיון – חתול כידוע, היא חיה מאוד נקייה ולכן יש להוציא את כל גושי הצרכים בבוקר ובערב, כי הצטברות של צרכים לא מקלה על ההתאקלמות.

טריות מזון ומים – כלי האוכל והמים שלהם צריכים להיות נפרדים רחבים ויציבים (אחרת הם יקמטו לחתול את השפם), מחומרים כמו קרמיקה וחרסינה ולא פלסטיק או מתכת, כיוון שאלו לא שומרים היטב על איכות האוכל והמים, ועלולים להפריש לאחר שימוש חומרים מסרטנים. חשוב למקם את המזון והמים רחוק מארגז החול, ולהקפיד לתת לחתול 3 פעמים ביום מים טריים, או להניח לו מזרקת מים לחתולים.

מתקני גירוד – יציבים וכבדים, בגובה של 1.20 מ' עם חבל מלופף ועדיף שיגיעו עד לתקרה, כיוון שחתולים צריכים להגיע למקום הגבוה ביותר בחדר. אפשר להיעזר במדפים מדורגים או שידות וספריות. שולחן לדוגמה לא נחשב עבורם לגובה הולם.

הכי חשוב: תהיו רגועים - האנשים בבית צריכים לשמור על רוגע, לדבר עם החתול בנעימות, לא להכריח אותו לצאת אם הוא מתחבא, לאפשר לו לשחק עם עצמו בקרטון עם משחקים קטנים בפנים כמו כדורים. בלילה, לפני השינה, כדאי להפעיל אותו עם חכות משחק יעילות, ככה הוא מתחבר אליכם וגם מבצע פעילות ציד.

סביבה בטוחה – חשוב למנוע סכנות, לסגור את החלון והדלת כדי שחלילה לא יברח (חתול פוחד עלול לברוח). בהמשך כדאי לאפשר לו להסתכל דרך חלון סגור ובטוח החוצה, משידה או מכסא.

ואם אחרי שמילאתם את כל החוקים הללו, נראה שההתאקלמות לא מתקדמת, רצוי לפנות לאנשי מקצוע בתחום התנהגותי של חתולים.

 

 

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד