אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש

כך תעזרו לחתול שלכם לקבל חתול חדש למשפחה

חתול היא חיה טריטוריאלית. הוא לא שולט בפיסת טבע, כפי שאבות אבותיו היו עושים אבל הוא שולט בביתכם. אם החלטתם לצרף לחתול חבר חדש נוסף (שזו אגב, החלטה מבורכת) יש כמה דברים שכדאי לדעת. ריבי מאיר, מומחית לחתולים, מעניקה טיפים יעילים להתאקלמות נעימה של החתול החדש.

אמצו (ואל תקנו) – המצב בארץ ובעולם הוא שיש ריבוי יתר של חתולים ולרבים מהם אין בית. בשנה אחת ממיתים כ- 100 אלף כלבים בריאים וכחצי מיליון חתולים, רק בגלל שאין מספיק מאמצים. "אם כל אדם שיש לו חתול יאמץ עוד אחד יהיה פתרון להרבה חתולים, וזה יציל חיים", מדגישה מאיר ומחדדת: "כשקונים חתול נותנים יד לניצול חיות. הרבה אנשים מוכרים חתולים אבל לא מגדלים אותם כראוי, ואנו כמובן לא מעודדים את הענף הנוראי הזה".

 

תנו ללב לדבר – לא משנה איזה חתול יש לכם, כשאתם בוחרים לאמץ חתול נוסף, עזבו ענייני צבע או גיל, לכו על זה שבו התאהבתם, אך השתדלו שבין החתולים לא יהיו פערי גיל רציניים.  "אימוץ של שני גורים יחד הוא האידיאלי והם לא חייבים להיות אחים. האימוץ המשותף פותר המון בעיות התנהגות ומאפשר לשניהם משחק וצייד משותף". בקיצור, "לא טוב היות החתול לבדו".

 

מקמו את החדש בחדר נפרד – את החתול החדש, המים והאוכל שלו שמים בחדר נפרד, חדר שלא משמש כמקום מרכזי של החתול הוותיק, שלו משאירים את כל שאר הבית (אם אין חדר נפרד השתמשו באמבטיה). אורך ההפרדה תלוי במספר משתנים: הגיל (ככל שהגיל יותר צעיר הם יתאקלמו מהר לשינוי), מידת החברותיות של החתולים ואופיים – אם הוותיק חרד או תוקפן לזרים, בוגר או לא רגיל לראות חתולים אחרים, זמן ההתאקלמות יתארך.

משך ההתאקלמות נע בין יומיים – שלושה לחברותיים וצעירים לבין שבועיים – שלושה שבועות לחתולים בוגרים.

תהליך של אהבה – החתול הוותיק לא יקבל את זה בנועם כשיציגו בפניו עובדה: הנה החבר החדש שלך, לכן הימנעו מהיכרות פנים מול פנים, הוא יכיר אותו דרך הריח שלכם. "חשוב להיכנס לחדר בו נמצא החתול החדש להיות איתו, לשחק ולאתגר אותו עם מקומות גבוהים וחכות וכמובן לסגור את החלון ואת הדלת בחדרו – אך גם לא לשכוח להנעים את זמנו של החתול הוותיק. אם הוא עושה קולות ליד הדלת של החתול החדש או שמריח את הידיים והבגדים ועושה "פווו", מתקמר או עושה תנועות שמעידות על פחד או לחץ – זכרו שזה תהליך של אהבה לא של פחד. ככל שנקבל רגשית ובחיוב את החתול החדש משך הזמן יתקצר, והאקלום יהיה מלא ומוצלח לשנים רבות".

מתי מפסיקים את ההפרדה?

"האינדיקציה היא כשלשני החתולים טוב במקום שלהם: החדש משחק, אוכל שותה, עושה צרכים כפי שצריך, מרוצה ומתפקד והחתול הוותיק מתנהג רוב הזמן כרגיל", אומרת מאיר ומצביעה על כך שכשההפרדה נפסקת תמיד יהיו שלבים בו החתולים יעשו "פווו" אחד לשני, אך זה עניין חשוב וקריטי להתאקלמות המלאה וחשוב שבני אדם לא יתערבו כלל. "אתם לא אמורים להשכין שלום, זו אינטראקציה טבעית כדי לקבע היררכיה, אנשים לא מבינים "חתולית" ואם הם יתערבו זה יגיע לאסקלציה ולצעקות או שריטות", מדגישה מאיר, "כמובן שאם החתולים מעל 5 חודשים הם צריכים להיות מעוקרים ומסורסים, אחרת המלחמות הן לחיים ולמוות".

תחילתה של ידידות מופלאה?

ריבי מאיר מציינת שאם שני החתולים עברו תקופת אקלום כפי שצריך, יש לתת להם זמן – אל תתערבו ואל תילחצו. כימיה היא עניין אינדיבידואלי, יש כאלה שיחבבו זה את זה באופן מיידי ויש כאלה שגם אם לא תשרה ביניהם אהבה גדולה, כל עוד עברו התאקלמות נכונה, יהיה להם לא רע יחד.

 "עבור חתול לגור לבד זה משעמם נורא, אי אפשר בלי חברים", מסכמת מאיר ומעודדת: "אם אתם נתקלים בבעיה חריגה, אל תתייאשו, התייעצו וקבלו את ההדרכה הנכונה. לעיתים, פונים אלינו אנשים שהחתולים שלהם עדיין מופרדים אחרי הרבה זמן, אך אפשר לעזור בכל שלב ושלב גם אם עבר זמן רב".

 

 

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד