אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש

הכר את חתולך

 

מה החתול מנסה לומר לכם כשהוא מיילל, שומט את האוזניים או שורט את הספה החדשה? המדריך המלא ל"חתולית" מדוברת

על-אף שהחתולים הם חיית המחמד הנפוצה בעולם, הם עדיין נחשבים לחיות מסתוריות שרב הנסתר בהן על הגלוי. כדי להבין את החתול וליהנות ממערכת יחסים בריאה וטובה איתו, חשוב ללמוד את שפתו ואת מאפייני ההתנהגות שלו.

 

האם ניתן לאלף חתול?
התפיסה הרווחת בקרב מומחי החתולים היא שקשה עד בלתי אפשרי לאלף אותם. "חתולי הבית הם למעשה שילוב של נמרי בר וחיות מבויתות", אומרת ריני חביב-עמירן, מומחית החתולים של פורינה פרו-פלאן. "נמרי בר נוהגים להתבודד ולא להתקבץ בלהקות שבהן יש היררכיית מעמדות ומנהיג אחד מובהק. מכאן שחתולי הבית מאוד עצמאיים ויעשו רק מה שמתאים להם. לכן חשוב שאנו, בעלי החתולים, נכיר בעובדה כי הם
גם חיות פרא ולא רק חיות מחמד, נבין את התנהגותם ונלמד לענות על צרכיהם הגופניים והנפשיים".

 

אז מה בעצם הוא אומר?
חתולים 'מדברים' איתנו בכמה ערוצים:

יללות
יללות הן הדבר הראשון עליו חושבים כשמדברים על חתולים, וזו אחת הדרכים שלהם 'לומר' לנו מה הם רוצים. "מי שמעוניין להבין את החתול שלו באמת", מסבירה ריני, "צריך לשים לב ולהקשיב לניואנסים ולמגוון הקולות שהחתול משמיע, מאחר שיש הבדל בדרך בה החתול מבקש אוכל, מודיע לנו כי משהו מציק לו או פשוט רוצה שנלטף אותו".

 

אם תקשיבו לקולות שהחתול משמיע בכל פעם שאתם ממלאים לו את קערת האוכל, או בכל פעם שהוא מתרפק בחיקכם, תופתעו לגלות כמה מהר תזהו מה הוא 'מבקש' מכם.

שפת גוף
מעבר לתקשורת הקולית, חשוב להכיר היטב את שפת הגוף של החתולים. אוזניים שמוטות לאחור, גב מקומר וזנב שמוט מעידים על תחושת פחד או עצבנות, בעוד שזנב מורם והליכה זקופה יעידו כי החתול נינוח.

 

לא כדאי לנסות להרים חתול כעוס או מפוחד על הידיים, פעולה שעלולה לגרור תגובה אגרסיבית, שיכולה להסתיים בשריטות ומפח נפש לשני הצדדים. דבר נוסף שרצוי להימנע ממנו, הוא להביט לחתול כעוס בעיניים. מבט ישיר בשפת החתולים כמוהו כהזמנה לדו קרב. אם אנחנו לא מעוניינים בעימות, כדאי לא לעשות זאת.

 

מה עושים במקרים שהחתול שלכם מראה סימני עצבנות? הניחו לו, או דברו אליו בשקט. לרוב, קולכם הרגוע ינסוך בו תחושת ביטחון וינמיך את הלהבות.

 

דפוסי התנהגות 'נמריים' נוספים של החתולים שכדאי להכיר:

 
שריטות
חתולים אינם שורטים ומשחיתים רהיטים כדי 'להעניש' אותנו. כחיות טרף, הם חייבים לשמר  את יכולות הציד שלהם וציפורניהם מהוות כלי נשק התקפתי והגנתי מרכזי. חתול שאינו מוצא מקום להשחיז עליו את הציפורניים, יהיה עצבני וחסר מנוחה. מבחינתו, ציפורניים לא מושחזות מעידות על חולשה. אולם, אם תציבו בבית 'עמדת גירוד' חתולית, החתול 'יטפל' אליה ורוב הסיכויים שהוא יפסיק להרוס לכם את הספה.

שריטות יכולות להעיד גם על תחושת תסכול מצד החתול, שקשורה לרוב בתנאי המחייה שלו. "רבים מבעלי החתולים" מסבירה ריני, "מקלים ראש בכל הקשור לתנאי המחייה של החתול שלהם ואינם מבינים כי לאלו השפעה מכרעת על התנהגותו". כדי לזכות בחתול רגוע וחברותי רצוי לספק לו תנאי מחייה בסיסיים: ארגז חול גדול, מרווח ונקי, מזון איכותי, הניתן לו במועדים קבועים וקערת מים מלאה תמיד.

 

החתול עושה את צרכיו בכל מקום פרט לארגז החול
חתולים הם אלופי הניקיון וההיגיינה העצמי ועסוקים באופן תדיר בניקוי פרוותם ובטיפוח עצמי. הם מקפידים לחפור גומה לפני שהם עושים את צרכיהם ואף מכסים אותה בסיום. זהו דפוס התנהגות שמקורו בשורשיו הנמריים של החתול ומטרתו לטשטש כל עדות להימצאותו בשטח.

 

חתול שארגז החול שלו אינו נקי וגדול דיו, עלול לגלות סימני עצבנות ולעשות את צרכיו במקומות אחרים בבית. לכן חשוב לדאוג להציב את ארגז החול בפינה מוצנעת ומרוחקת בבית, לוודא שהארגז בגודל מתאים, מכיל כמות חול נכבדה ונקי תמיד.


יללות ללא הפסקה, שתן בכל פינה ודלתות שרוטות
תופעות כגון
יללות בלתי פוסקות, שתן בכל פינה בבית ושריטות על דלתות ומשקופים יכולות להעיד על כך שהחתול או החתולה שלכם אינם מסורסים או מעוקרים. חשוב להדגיש כי עיקור וסירוס חתולים פועלים לטובתם. הפעולה אינה פוגעת בהם. נהפוך הוא, חתולים מעוקרים ומסורסים מאריכים חיים הרבה יותר מכאלה שלא עברו את ההליך.

 

אם רכשתם, אימצתם או קיבלתם חתול או חתולה, ודאו שהם עוברים טיפול לסירוס או עיקור, לטובת השקט הנפשי שלהם ושלכם.

 

עצלות ואפאטיות
חתולים זקוקים לפעילות גופנית מתמדת. טיפוס, קפיצות, מרדפים ומארבים הם הדרך שלהם לשמר את יכולות הציד הטבועות בהם שבלעדיהן יחושו פגיעים. אם אינכם מספקים לחתול שלכם את הגירויים הדרושים לו, הוא עלול להגיב בשתי דרכים: להיות עצבני או להפוך לאפאטי. התופעה נפוצה בעיקר בקרב חתולים החיים בדירה סגורה ללא גישה החוצה. לחוסר הפעילות מחיר כבד נוסף: חתול שירבץ כל היום, ישמין ובריאותו תתרופף.

 

דאגו לחתול למשחקים, לצעצועים ולמגוון גירויים שיגרמו לו לטפס, לקפוץ, לרוץ ולהפעיל את גופו כמה שיותר. חיפוש מהיר ברשת יעלה מגוון רעיונות לצעצועים כאלה.

 

'עצבות'
הצד המבוית באישיותו של חתול הבית זקוק לאינטראקציה וחברה. אם החתול שלכם שוהה לבדו שעות רבות בבית, טוב תעשו אם תדאגו לו לחברה. שני חתולים תמיד יהיו שמחים יותר וישתעשעו בצוותא כשאתם לא בסביבה.

לסיכום, החתולים הם עצמאיים ומסתוריים, מה שרק מוסיף עומק וייחודיות לחוויה בגידולם.

מאחר שקשה לאלפם, מוטל עלינו ללמוד את 'שפתם' ודפוסי התנהגותם, ולספק להם את צרכיהם הבסיסיים, החברתיים והפראיים. כך תבססו קשר בריא וטוב עם החתול שלכם ותיהנו מאינספור רגעי אושר משותפים.

אם בכל זאת נתקלתם בהתנהגות חריגה או מטרידה שחוזרת על עצמה, אל תהססו לפנות לגורם מקצועי.

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם על:
האם החתול שלכם הוא חתול פרא או חיית מחמד? – הכירו את הצדדים הפראיים של החתול שלכם
עשיית צרכים מחוץ לארגז החול – הסיבות לכך שהחתול שלכם לא עושה שימוש בארגז שלו
החתול מילל ללא הפסקה. מה זה אומר עליו? – למדו מה היללות מביעות ומדוע
משחקי חתולים – משחקי חתולים הם לא משחק... למדו על חשיבותם הגדולה

 

 

 

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד