אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש

אוהב להיות בבית: קווים לדמותו של החתול הביתי

במה שונה חתול הרחוב מהחתול הביתי שלנו, ואיזה סכנות אורבות לו דווקא בין כותלי הבית

אלפי שנים של ביות הביאו את הנמר הקטן הזה להיכנס לביתנו, להצטרף למשפחתנו ולהיקשר בנפשם של בני האדם. אבל גם למעלה מ-9,000 שנות סוציאליזציה לא יכולות לשנות את אופיו הייחודי של החתול, המשלב אצילות עם אינסטינקטים של טורף. לחתול יש סדר יום משלו ולפעמים נדמה שהוא הבוס של עצמו.

אז מיהו החתול הביתי, ובמה הוא שונה מחתול הרחוב – או "חתול קהילה" בפי המומחים? מבחינה גנטית הם זהים לחלוטין, אבל אלפי שנות ביות וטיפוח שינו את אורח חייהם. בעוד שחתול הרחוב חשוף לתגרות חתולים, נאלץ לרדוף אחר מזונו ולהתמודד עם פגעי מזג האוויר, חתול הבית זוכה לקורת גג חמה, מזון בתדירות קבועה ונהנה מתנאי מחייה נוחים.

חיי המותרות גם חושפים את חתול הבית למחלות וסיכונים – כמו למשל השמנת יתר או דלקות בדרכי השתן. נדיר לראות חתול רחוב שמן, אבל בקרב חתולים ביתיים קיימת תופעת השמנה נרחבת שמגדילה את הסיכון הבריאותי להיווצרות בעיות לב ולחץ דם, פוגעת בשרירים ועלולה ליצור קוצר נשימה.

בעוד חתול רחוב מלקט מזונות ממקורות שונים ובאופן לא סדיר, התזונה של חתול הבית קבועה ולא מגוונת: הוא זקוק לשלוש ארוחות מאוזנות ביום והצלחת שלו מלאה באופן קבוע. הבעיה: בעלי בית רבים נוטים למלא לו את הצלחת כל פעם מחדש. זה לא טוב. כדי לשמור על האיזון הקלורי, יש להקפיד לתת לו כמות מזון מבוקרת בשלוש ארוחות בלבד – ולא יותר.

הבדל נוסף בין שני סוגי החתולים קשור בעשיית הצרכים שלהם: בעוד חתולי הרחוב עושים את צרכיהם בטבע ומכסים, לחתול הבית פעמים רבות יש תנאים לא טובים – למשל ארגז חול קטן מדי, חול לא מתאים או אי הקפדה על ניקיון הארגז לפחות 3 פעמים ביום. הדבר עלול לגרום לחתולים רבים להתאפק או לעשות את צרכיהם בפינה בבית.

לדברי ריבי רונן וריני חביב עמירן ("ריבי וריני"), מומחיות להתנהגות וטיפול בחתולים, "טיפול לא נכון בנושא הצרכים מביא לכך שחתולי בית רבים סובלים מדלקות שונות בדרכי השתן – באחוזים גבוהים יותר מחתולי רחוב. על כן חשוב לספק לחתול הביתי תנאים דומים למתרחש בחוץ: ארגז גדול עם כיסוי חולי של 12 ס"מ, ושימוש בחול מתגבש שמאפשר ניקיון בקלות".

הבדל נוסף בין חתול הרחוב לחתול הביתי הוא שהחתול הביתי זקוק להשחזת ציפורניו באופן קבוע, בשונה מחתול הרחוב שמטפס על עצים וכך מגרד את ציפורניו. מעבר לצורך בהשחזת הציפורניים, חתולים זקוקים לגירוד גם על מנת לפרוק מתחים ולסמן טריטוריה. קיימים בשוק מוצרים שונים לגירוד ציפורני חתול, החל משטיחי גירוד מקרטון דחוס, דרך מחצלות ייעודיות ועד עמדות גירוד מפוארות מוקפות בעמודים – הכל תלוי בתקציב שלכם. כדאי להצטייד באחד כזה.

אבל לא רק השחזת ציפורניים היא פעילות מומלצת לחתול הביתי. כיוון שהוא נמצא מרבית שעות היום בבית, נח או רובץ, חשוב להעסיק אותו בפעילויות שיזכירו לו שהוא חיה טורפת. קיימים בחנויות משחקים ייעודים שמדמים טרף (עכבר, ציפור ועוד) – וכדאי להצטייד באחד כזה. חתול שיוציא אנרגיה במשחק יהיה רגוע יותר.

עוד דבר שכדאי לדעת על החתולים הביתיים הוא שכמו נמרים קטנים, הם אוהבים לטפס על מקומות גבוהים מהם הם יכולים להשקיף על המתרחש ולהיות בשליטה. ספקו להם משטח שכזה, שם הם יוכלו לרבוץ ולהרגיש בנוח.

 

 

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד