אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש

כאן גרים בכיף: איך לגדל שני חתולים בבית אחד

כיצד יגיב החתול שלכם אם תצרפו חבר נוסף למשפחה? האם תהיה זו תחילתה של ידידות מופלאה או שצפוי לכם קרב יללות אינסופי? כל מה שצריך לדעת על גידול צמד חתולים

 

רובנו מניחים שחתולים, בהיותם חיות טריטוריאליות הזקוקות למרחב שלהן, אינם מעוניינים באינטראקציות עם חתולים אחרים ומעדיפים להשאיר את הבית לעצמם. ההנחה הזו אינה מוטעית. החתול מטבעו הוא אכן לא חיה חברתית במיוחד, והוא עלול לראות בחיים משותפים עם חתול נוסף איום על מקומו. עם זאת, מי שראה שני גורי חתולים משחקים זה עם זה, יודע שהם יכולים גם להפיק הנאה רבה מנוכחותם ומחברותם של חתולים אחרים.

לחיים בשניים יש יתרונות גדולים. "למרות הדעות הקדומות, חתולים צריכים חבר", אומרת ריבי מאיר, מומחית להתנהגות חתולים. "הם מעניקים זה לזה תמיכה רגשית ופיזית. בהיותם גם נמרים קטנים הזקוקים לאימון בציד ולהוצאת אנרגיה לשחרור האגרסיות שלהם – החיים בשניים מאפשרים להם להתאמן זה על זה, לשחק ולצוד יחד, מה שמפרק את המתחים שלהם ומונע מחלות".

חתולים שרגילים לחלוק את הבית עם חתול אחר מגיל קטן, יתרגלו במהרה להוספת חבר חדש לבית גם באמצע החיים – וסביר שלא יפגינו כלפיו תוקפנות. הדבר נכון גם לגבי אימוץ זוג גורי חתולים או חתולים בגירים ששהו יחד בעמותה או במקלט. בהגיעם לבית חדש ולטריטוריה לא מוכרת, חתולים חווים בלבול ופחד. בזוג, חוויית הקליטה שלהם תהיה קלה יותר והם יסייעו זה לזה להתאקלם בקלות.

כשמדובר בצירוף חתול חדש לחתול הביתי הוותיק, זה כבר סיפור אחר. סביר שהחתול הוותיק לא יקבל את החבר החדש בזרועות פתוחות ויראה בו מתחרה על טריטוריה, מזון ותשומת לבכם. לכן, חשוב לדעת איך לחבר בין שני החתולים, אחרת תהיו עדים מהר מאוד לגלריית התגובות התוקפניות של החתול – מסימור שיער, דרך נהמות וכלה בשריטות ונשיכות.

"מניסיוני, תהליך קליטה נכון, שמלווה בהרבה סבלנות ואהבה, יצליח ברוב המקרים עם כל סוגי החתולים והם ילמדו לחיות זה עם זה", מרגיע הווטרינר ד"ר אייל נחמיאס. "במקרה הטוב הם יהפכו לחברים. בתסריט הרע ביותר הם ישמרו על סטטוס קוו של התעלמות הדדית, אולם לא תהיה מלחמת עולם בבית".

אז איך עושים את זה נכון?

קודם כל כשמצרפים חתול חדש לחתול ותיק, רצוי מאוד שהחדש יהיה גור. ברוב המקרים לחתול הוותיק יהיה קל יותר לקבל גור חתולים והוא לא יראה בו איום. עם זאת, גם חתול בגיר שקרוב בגילו ובאופיו לחתול הוותיק יקל על תהליך ההיכרות ויעלה את הסיכויים להתפתחות הדרגתית של חברות טובה. לכן בחרו היטב חתול חדש שקרוב במזגו ובגילו לחתול הוותיק.

מומלץ להכין היטב את הבית להגעתו של הדייר החדש, ולספק לכל אחד בנפרד סט כלי מזון, פינת רביצה, ארגז חול, משטח לשיוף ציפורניים ומקומות טיפוס ומסתור. אם במקום שממנו הבאתם את החתול יש משחקים, כלי אוכל או שמיכה – כדאי להביא אותם אתכם לביתכם כדי שיהיה לו חיבור לריחות ולחפצים שהוא כבר מכיר.

חשוב והכרחי להכין בשלב ראשון חדר נפרד לחבר החדש, שבו מצוים כל צרכיו ושיהיה אטום – אין אפשרות להיכנס אליו או לברוח ממנו. זאת, מאחר שבימים הראשונים חייבת להתקיים הפרדה מלאה בין החתול הוותיק לחתול החדש. הוותיק, כבעל הבית המקורי, יזכה להסתובב ביתר חלקי הבית.

זכרו שעבור החדש מדובר בחוויה מלחיצה ובסביבה שאינה מוכרת לו. עבור הוותיק מדובר בפלישה לטריטוריה. על כן, שניהם מצויים במתח גבוה. "עקרון ההפרדה הוא החשוב ביותר בקליטת חתול חדש בבית שבו שוהה כבר חתול ותיק", אומרת מאיר. "עליכם לשמור על רוגע ושלווה ולהפגין הרבה אורך רוח. תנו להם להכיר זה את זה בהדרגה עד שתרגישו שניתן לחבר ביניהם".

בימים הראשונים שמרו על הפרדה מלאה והקפידו לשהות עם שניהם ולהעניק לשניהם תשומת לב. שחקו משחק משותף עם כל אחד מהם בנפרד. המעבר שלכם בין החדרים יאפשר להם להכיר זה את זה באמצעות ריחות. אם החתול הוותיק מרחרח אתכם ומגיב באי שביעות רצון, אל תילחצו ואפשרו לו להביע את מורת רוחו ואת החששות שלו מהאורח החדש בבית.

משך ההפרדה משתנה מחתול לחתול ולוקח לרוב כשלושה שבועות. יש חתולים חברותיים יותר וכאלו שפחות (חתולים צעירים יותר מתאקלמים מהר יותר). כשתחושו כי כל אחד מהם חש בטוח יותר במקומו, תנו להם להיפגש.

המפגש הראשוני, פנים מול פנים, עלול להיות טעון מעט ולכלול קימורי גב ונהמות. אל תתערבו. זו תקשורת חתולית טבעית. אפשרו להם לרחרח זה את זה ולהפגין את חתוליותם. ברוב המקרים אם ביצעתם את הליך ההתאקלמות באופן הדרגתי ובסבלנות רבה – הם יירגעו במהרה. כשהם שוהים זה לצד זה ברוגע, חזקו את התנהגותם באמצעות פרסים וחטיפים.

לבסוף חשוב לזכור: כמו אצלנו, בני האדם, גם אצל חתולים יש עניין של כימיה. יש כאלה שיתחברו ויהפכו לצמד חמד שלא נפרד ואף הולך לישון ביחד, ויש חתולים שלא יפגינו יותר מדי חיבה הדדית – אבל ילמדו לחיות יחד תוך שמירת המרחב והכבוד זה של האחר. במקרים חריגים, בהם החיבור אינו עולה יפה, רצוי לפנות למומחים להתנהגות חתולים או לווטרינר כדי לקבל עצות שיאפשרו חיים משותפים.

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד