אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש

איך לגדל זוג חתולים ולצאת מזה בלי שריטה

חתול הוא חיה מאוד טריטוריאלית, ולא תמיד קל לצרף אליו חבר משופם חדש. אז איך עושים את זה נכון? הנה כמה טיפים שיעזרו לכם

לפעמים אנחנו פשוט מתאהבים בחיה המופלאה הזו ורוצים לצרף אליה חתול נוסף, או שחבר משופם חדש מגיע אל מפתן דלתנו והוא זה שמאמץ אותנו. כך או כך, החיים בשניים מלאים ומעניינים הרבה יותר מהחיים לבד. אז מה צריך לעשות כדי לגדל שני חתולים בנחת? מומלץ לעקוב אחרי שבעת הצעדים הבאים.

1.     בצעו סירוס ועיקור

הכלל הראשון והחשוב ביותר הוא ששני החתולים – החדש והוותיק – יהיו מסורסים או מעוקרים. סיכויי ההצלחה של תהליך החיברות בין חתולים מותנה בכך, אחרת המאבקים על טריטוריה ושליטה יאמללו את חיי חתוליכם וגם אתכם.

2.     ערכו בדיקה וטרינרית

יש לבצע לחתול החדש בדיקה וטרינרית מקיפה וטיפול מתאים. זה כולל חיסונים אם נדרש, בדיקה כללית והרחקת טפילים. כדאי שגם החתול הוותיק יעבור ביקורת אצל וטרינר – לא רצוי שהם ידביקו אחד את השני במחלות ובטוח שאתם לא רוצים להתחיל את החיים המשותפים בטיפול במחלה.

3.     אמצו ללבכם

העולם אינו סובל ממחסור בחתולים – להיפך. חתולים רבים חיים חיי רחוב קשים, או מומתים. לכן, הדבר הנכון ביותר לעשות הוא לאמץ באמצעות אחת מהעמותות השונות. אימוץ דרך עמותה גם יקל על תהליך ההתאקלמות, שכן ברוב המקרים חתולים אלה כבר עברו סירוס או עיקור, קיבלו חיסונים ועברו בדיקות רפואיות נדרשות. בנוסף, תוכלו לקבל רקע על אופיו של החתול, מה שיסייע לכם בסעיף הבא.

4.     הקפידו על ליהוק נכון

אם החלטתם לאמץ שני חתולים יחד, הכי טוב יהיה לקחת זוג גורים. אלה יגדלו יחד ויתרגלו זה לזה, ואף יוכלו להקל אחד על השני במעבר לבית החדש. אם אתם מצרפים חתול חדש לחתול ותיק, רוב המומחים ימליצו לכם על צירוף גור חתולים – שיאיים פחות על החתול הוותיק. במידה שאתם מעדיפים לצרף דווקא חתול בוגר, כדאי שתתאימו אותו לגילו, לאופיו ולצרכיו של הוותיק. הדבר יקל עליהם להסתדר יחד ויעלה את הסיכויים לחברות אמת.

5.     הכינו את השטח

חשוב להתאים את הסביבה לצרכים של כל אחד משני החתולים בנפרד. הכינו להם כלי מזון ומים נפרדים, ארגזי חול נפרדים (לשני חתולים מומלצים שלושה ארגזי חול), משטחים לשיוף ציפורניים ואזורי טיפוס, שיאפשרו לכל אחד מהם לספק את צורכיהם הפיזיים, הנפשיים והרגשיים ללא הפרעה.

6.     תהיו שם בשבילם

יצירת קשר בין שני חתולים מצריכה זמן וסבלנות. חתולים הם חיות טריטוריאליות והתקופה הראשונה במקום חדש מעוררת חרדות ולחצים. חשוב להשקיע בהם זמן ותשומת לב ולהכיל את התגובות התוקפניות שלהם, שהן חלק מהשפה החתולית שלהם. קליטת חתול חדש בבית כשאתם עצמכם לא נוכחים בו לאורך שעות רבות, תקשה עליו את ההתאקלמות.

 

7.     הפרידו כוחות

בתקופת ההתאקלמות הראשונה חשוב לייצר הפרדה מוחלטת. יש להכין לחתול החדש חדר משלו, שבו כאמור יהיה כל מה שהוא צריך (מזון, מים, ארגז חול, פינת רביצה, משטח שיוף, מקומות מסתור). חשוב שהחדר יאוורר, אבל הקפידו שאין דרך לברוח ממנו. חתולים שמגיעים לסביבה חדשה מצויים בסטרס ונוטים לחפש פרצה לברוח ממנה. הדלת צריכה להיות נעולה גם כדי לא לאפשר חיכוך ומפגש בין שני החתולים. החתול הוותיק ייהנה מיתר חלקי הבית, וכך תרככו את תחושת החדירה לטרטוריה שלו.

השקיעו זמן משחק ויחס חם לכל חתול בנפרד. בהדרגה המעברים שלכם מחתול אחד לשני יעבירו את הריחות שלהם וכך הם יתרגלו לנוכחות החתול השני בבית. לאחר שתבחינו כי כל חתול חש נוח בסביבה שלו (לרוב זה לוקח כשלושה שבועות), היערכו למפגש ביניהם. תחילה פתחו את הדלת ואפשרו יציאה ומעבר של החתולים מטריטוריה אחת לאחרת.סביר להניח שהמפגשים הראשונים לא יהיו קלים והחתולים יביעו תרעומת אחד כלפי השני (בשפה חתולית זה אומר נהמות, סימור שיער, קימור גב ואולי אפילו שריטות). נסו לא להתערב ולא לשדר לחץ. זה חלק מדרכי התקשורת של החתולים וכך הם היו נוהגים גם בטבע. חזקו על התנהגות רגועה באמצעות פרסים וחטיפים. ברוב המקרים החתולים יירגעו באופן הדרגתי ולאט לאט יתרגלו אחד לשני. אם הזיווג יהיה מוצלח הם יהפכו לחברים טובים. במקרה של זיווג פחות מוצלח, הם פשוט יתעלמו אחד מהשני.

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד