אוהבי בע"ח
מועדון
מבצעי החודש

זה לא הוא, זה אתם: איך מתמודדים עם תוקפנות חתולים

אם החתול שלכם קופץ עליכם ושורט אתכם, הוא כנראה מנסה להגיד לכם משהו. מה גורם לחתולים להתנהג באגרסיביות ומה אפשר לעשות כדי להרגיע אותם: מדריך


החתול שלכם תוקפני? הוא כנראה מפוחד וחרד. כשמדובר בחתולים, זו לא בדיחה לומר שזה לא שהם עצבניים, אלא אתם שמעצבנים אותם. בעלי חתולים רבים מתלוננים על התנהגות אגרסיבית מצד החתול שלהם, ופעמים רבות הם נוטים לשייך לחתול תכונות אופי של חיה תוקפנית ומסוכנת. האמת היא, שלמרות שהחתול הוא חיית פרא בנשמתו, הוא אף פעם לא יתקוף אתכם מתוך רצון להרע לכם, אלא מתוך צורך שלא נענה, ואשר מוביל אותו למצב של סטרס ומצוקה.

חתולים רבים סובלים מטראומות נטישה, מהתעללות בעברם וממתחים נפשיים. אשר לעיתים עשויים להשפיע על התנהגותם הכללית לטווח ארוך ליצר הפרעות התנהגות, אכילה ובמקרים קיצוניים אף אגרסיביות. עם זאת, ניתן בהחלט לומר כי ניתן באמצעות קבלת הדרכה נכונה ומתן תשומת לב, סבלנות  והמון אהבה אפשר בתוך זמן קצר להשיב את השקט והשלווה , לרכוש את אמון החתול, להשיב לו את בטחונו העצמי ולפתור את רוב בעיות ההתנהגות המשפיעות על החתול וכלל בני הבית.

"חתול הוא חיה מאוד רגישה והוא מושפע מהסביבה בצורה דרמטית", אומרת ריבי מאיר, מומחית להתנהגות חתולים, שמוסיפה כי "בין אם זה רעש חיצוני, מזון לא איכותי, שינוי טריטוריאלי או הלחץ שאנחנו מביאים הביתה מהעבודה וקשיי היום יום – החתול קולט הכול ואוגר בתוכו מתח. מאחר שחתול אינו יכול להכיל מתח או חרדה מצטברים, והוא זקוק לפרוק את המתח הזה, הוא יגיב בתוקפנות יתר שתתבטא בשריטות, נשיכות וקפיצות עליכם ועל בני אדם אחרים".

בטבעו חתול הוא צייד שחי בטבע, וכחבר במשפחת הנמרים והאריות, הוא זקוק לאימון במרדף, תפיסה, נשיכה ושריטה. אלה חלק מההתנהגויות הטבעיות שלו. אולם בעוד שתוקפנות טבעית – המופנית למשחק עם חתול אחר או עם צעצועים ייעודים לצורך כך (צעצועי חכה, בובות עכבר וכד') – היא נדרשת וחיונית לבריאותו הנפשית והפיזית של החתול, תוקפנות יתר היא סימן לכך שלחתול יש בעיה וצריך לטפל בה. בעלי חתולים רבים יכולים לספר שהם מלטפים ברוגע עת החתול ולפתע הוא משנה את התנהגותו ותוקף אותם. לנו זה נראה שהחתול השתגע, אבל האמת היא שמאוד ייתכן שהחתול נמנם, ולפתע התעורר וחש צורך במשחק ובציד ולכן הוא שרט או נשך אותנו. בעיניו של החתול הוא לא התנהג בצורה לא טבעית או סבירה, הוא פשוט  רצה לשחק. אם תעניקו לו מספיק זמן משחק ינתב החתול את האנרגיה שלו לשם וסביר שהוא לא יתקוף אתכם.

לעיתים התוקפנות נעוצה בחינוך לא נכון, שנובע מחוסר ידע. פעמים רבות, כשאנחנו מאמצים לביתנו חתלתול קטן וחמוד, אנחנו נוהגים לשחק איתו במשחקי ידיים של שריטות, נשיכות וקפיצות. אבל מה שנראה חמוד מאוד כשהגור קטן, הופך להתנהגות תוקפנית אצל חתול בוגר וזאת בשל ההרגל שהקנינו לו כאילו אנחנו חבריו למשחקי הציד. חתול בכל גיל, ועוד יותר כשמדובר בגור חתולים, חשוב מאד לספק את הצורך שלו בציד למשחק עם חתול אחר או למשחקים מיוחדים שמתוכננים לספק צורך זה.

"יש סוגי חתולים שהם תוקפניים יותר מטבעם", אומר הווטרינר ד"ר אייל נחמיאס, "אבל לרוב, חתול תוקפני סובל מהיעדר סיפוק של צרכיו הפיזיים (מזון איכותי, ארגז חול, משטח לשיוף ציפורניים), מטראומה, ולעיתים אף מבעיה רפואית פיזית שהופכת אותו לחסר מנוחה".

חשוב לזכור כי אצל חתולים הגוף והנפש משפיעים זה על זה ולכן סביר שחתול הסובל מחרדה או פחד ייפתח גם מחלות פיזיות. לכן לעיתים ניתן להבחין כי התנהגות תוקפנית מלווה גם בנשירת שיער, בקשיים במתן שתן ובבעיות פיזיות נוספות שיכולות לנבוע ממקור רגשי.

את רוב גילויי התוקפנות ניתן למנוע בהתנהגות נכונה שלנו כלפי החתול. אפשר לבקש ייעוץ ממומחים להתנהגות חתולים, שיידעו להדריך אתכם צעד אחר צעד ודי בקלות, כיצד לאתר את הסיבה האמתית להתנהגות החתול (חוסר מענה על צרכים פיזיים, התנהגותיים, ו/או רגשיים), וכיצד לספק פתרון מקצועי שיפסיק את ההתנהגות התוקפנית. חשוב להיות ערניים למצבו הפיזי של החתול ואם קיים ספק לגבי בריאותו או מתגלים סימנים של בעיות רפואיות מומלץ לפנות אל  הווטרינר לצורך בדיקה כללית וניסיון לאיתור הבעיה ולהעניק טיפול מיטבי.. "הסוד הוא להיות קשוב. החוכמה עם חתולים היא להעניק להם המון אהבה ותשומת לב ותמיד לבוא אליהם בגישה טובה", אומרת מאיר.

החתול יכול וצריך להיות חבר משפחה רגוע. הוא יודע להיות קשוב ורגיש אלינו, בני האדם, ותוך זמן קצר הוא רואה בנו חלק מהמשפחה שלו. עם טיפול נכון הוא יהיה רוב הזמן נינוח וידידותי. חתול שמקבל מענה מלא לצרכיו יהיה רגוע, וינתב את האנרגיה שלו לפעילות ומשחקים.

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד